Ирена Груевска од Скопје е незадоволна и гневна затоа што вчера, Кривичниот суд во Скопје досудил казна затвор од 4 години и 6 месеци за возачот кој го усмртил во сообраќајка нејзиниот сопруг и го пратил во домашен притвор до правосилноста на пресудата, иако дотогаш бил во затворски притвор.

Во несреќата, која се случила во близина на трговскиот центар „Лиса“ во Ново Лисиче во јануари годинава, со тешки телесни повреди се здобила и нејзината малолетна ќерка, која до ден денес доживува тешки психички трауми, оди на психијатар и има огромна грижа на совеста, затоа што таа го повикала татка си да ја земе дента кога се случила несреќата.

Зад воланот, во другото возило, се наоѓало 21-годишно момче кое немало возачка дозвола, имало 0,57 промили алкохол во крвта и поминало на семафорот на црвено светло.

Момчето се изјаснило за виновно и изразило каење, што било доволно судот да му дозволи затворската казна да ја чека дома. Груевска вели дека обвинителката ќе ја обжали таквата одлука, но дека нејзиниот живот и животот на нејзините две деца никогаш нема да биде повторно ист.

Целото сведоштво на „Слободен печат

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.