Ознака: нова учебна година
Македонија 31.08.23 | 15:46

46 наставници добија решенија за ментори, во новата учебна година ќе има 800 образовни асистенти

Четириесет и шест наставници од основните училишта денеска добија решение за унапредување во звање ментор. Решенијата им ги врачи министерот за образование и наука...

Македонија 06.07.23 | 11:31

За десет дена ќе се знае дали новата учебна година ќе почне на први септември

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири најави дека за десет дена МОН ќе излезе со став дали ќе има поместување на почетокот на учебната година од стандардниот...

Вести 30.04.23 | 17:04

Од утре упис на првачиња за учебната 2023/2024 година

Од утре и до крајот на мај ќе трае електронското запишување ученици во прво одделение во учебната 2023/2024 година. Уписот е преку порталот uslugi.gov.mk каде што родителите/старателите...

Македонија 01.09.22 | 10:02

Шаќири од новото училиште „Гоце Делчев“ во Илинден: 1 септември е почеток на нови подвизи и успеси

Први септември означува почеток на нови подвизи и нови успеси. Посебно сум среќен што денеска ве гледам радосни и што заедно го пуштаме во употреба овој нов објект каде...

Македонија 01.09.22 | 09:38

Koвачевски со честитка до првачињата и учениците

Премиерот Димитар Ковачевски утрово им го честиташе првиот училишен ден на првачињата и останатите ученици и им посака успешен почеток на новата учебна година. Верувајте...

Македонија 31.08.22 | 14:00

Учениците без книги, власта вели дека е подготвена за новата учебна година

Учебната година ја почнуваме далеку поподготвени од неколкуте изминати години, учениците од првиот ден ќе имаат учебници и помошни материјали. Ги повикувам директорите...

Македонија 30.08.22 | 11:27

Настава без антиковид-мерки, ќе доцнат учебниците за прво, второ, четврто и петто одделение

Наставата од новата учебна 2022/2023 година ќе се реализира во отворени училишта и без антиковид-протоколи и обврска за носење заштитни маски. Засега не се предвидуваат...

Македонија 07.08.22 | 19:22

Од 1 септември второодделенците ќе учат за идентитети, во петто се спојуваат Историја и Општество

Од септември, во петто одделение се спојуваат предметите Историја и Општество, додека пак учениците од второ одделение ќе изучуваат родови, етнички и национални идентитети,...