Ознака: нов зеланд
Свет 27.02.24 | 10:50

Нов Зеланд ќе го повлече законот за забрана на продажбата на тутун

Нов Зеланд денеска ќе го повлече законот, со кој за првпат во светот, се забранува продажба на тутун за идните генерации, соопшти Владата на таа земја. Законот требаше...

Свет 26.01.24 | 11:40

Нов Зеланд се откажа од намерата да им овозможи на 16-годишниците да гласаат на локални избори

Владата на Нов Зеланд денеска го повлече законот кој, доколку беше усвоен, ќе им овозможеше на 16-годишниците да гласаат на локалните избори. Највисокиот суд на островската...

Свет 01.12.23 | 19:29

Мобилните телефони ќе бидат забранети во училиштата во Нов Зеланд

Мобилните телефони ќе бидат забранети во училиштата во Нов Зеланд, изјави премиерот Кристофер Луксон, додека неговата нова влада се обидува да го промени падот на писменоста...

Свет 27.11.23 | 08:45

Новата влада на Нов Зеланд положи заклетва

Новата десноцентристичка влада на Нов Зеланд денеска положи заклетва, а Парламентот се очекува да се состане следната недела за да започне со работа на новите политички...

Останати спортови 22.10.23 | 11:57

Јужна Африка и Нов Зеланд во финалето на СП во рагби

Бранителот на титулата Јужна Африка е вториот финалист на 10.Светското првенство во рагби во кое на 28 октомври на „Стад де Франс“ во Париз ќе игра против Нов Зеланд. Рагбистите...

Свет 18.10.23 | 10:35

Икс почна да им наплаќа на новите корисници од Нов Зеланд и Филипините по 1 долар годишно

Социјалната мрежа Икс на Илон Маск, порано позната како Твитер, почна да им наплаќа на новите корисници во Нов Зеланд и Филипините по 1 долар годишно за пристап до клучните...

Свет 14.10.23 | 11:41

Конзервативците „тепаа“ на изборите во Нов Зеланд

Во Нов Зеланд денеска се одржаа парламентарни избори, а првичните резултати покажуваат дека гласачите се одлучиле за промена на власта во корист на конзервативците,...

Свет 20.06.23 | 11:24

Маж во Нов Зеланд со секира нападна гости во ресторани, четири лица повредени

Четири лица се повредени, од кои едно потешко, кога маж со секира нападнал гости во три кинески ресторани во предградието на Окленд, Нов Зеланд. Осомничениот денеска...

Свет 23.03.23 | 08:50

Нов Зеланд почнува кампања за утеха на млади со скршено срце

Нов Зеланд почна кампања за да им помогне на младите во земјата да ги надминат болните раскинувања, охрабрувајќи ги оние со скршено срце да се помират со тоа и да ги блокираат...

Свет 16.03.23 | 09:05

И таму не е сјајно: Речиси 50.000 наставници во Нов Зеланд почнаа штрајк за поголеми плати

Речиси 50.000 наставници од Нов Зеланд денеска ги напуштија училниците барајќи подобри плати, услови и ресурси додека левичарската Лабуристичка партија на премиерот...

Свет 19.02.23 | 10:35

Расте бројот на жртви од циклонот во Нов Зеланд: 11 загинати, илјадници исчезнати

Бројот на загинати од циклонот Габриел во Нов Зеланд денес се искачи на 11 лица, а неколку илјади луѓе се’ уште се водат за исчезнати, бидејќи невремето го погоди Северниот...

Свет 08.02.23 | 10:13

Во Нов Зеланд запленети 3,2 тони кокаин кој пловел низ Пацификот

Властите на Нов Зеланд денеска соопштија дека заплениле 3,2 тони кокаин, проценет на 279,5 милиони евра, кој пловел преку Пацификот, најверојатно наменет за Австралија. На...

Свет 19.01.23 | 11:55

Нема повеќе сили да ја води земјата: Премиерката на Нов Зеланд се повлекува од фукцијата

Премиерката на Нов Зеланд, Џесинда Ардерн, објави дека ќе се повлече пред изборот на нов лидер за неколку недели, велејќи дека не верува дека има енергија да бара реизбор...

Свет 13.12.22 | 10:49

Нов Зеланд се подготвува за целосно укинување на пушењето цигари

Парламентот на Нов Зеланд денеска усвои единствен закон за постепено укинување на пушењето цигари, со воведување забрана за младите да ги купуваат. Според законот,...

Свет 21.11.22 | 09:21

Врховниот суд на Нов Зеланд го смета дискриминирачко правото на глас со 18 години

Врховниот суд на Нов Зеланд денеска пресуди дека правото на глас со навршени 18 години е дискриминирачко за младите луѓе, што ја поттикна Владата да размисли за спуштање...

Свет 19.11.22 | 12:15

Книгата на Хитлер, „Мајн Кампф“, понудена во реклама како „совршен божиќен подарок“

Најголемата интернет-страница за купување во Нов Зеланд се извини откако ја промовираше автобиографската книга на Адолкф Хитлер „Мојата борба“ (Mein Kampf), како „совршена“...

Свет 12.10.22 | 11:34

Скоро 500 китови загинале во масовно насукување близу Нов Зеланд

Властите на Нов Зеланд потврдија дека 477 китови загинале во две неодамнешни масовни насукувања во, како што ја нарекоа,една од најголемите такви несреќи во земјата. Насукувањата...

Свет 12.09.22 | 12:08

По смртта на кралицата Елизабета, во Нов Зеланд се разгорува дебата за земјата да стане република

Новозеландската премиерка, Џасинда Ардерн, изјави дека по смртта на кралицата Елизабета втора нејзината влада нема да бара промена на статусот на Нов Зеланд од кралство...

Свет 29.08.22 | 11:04

Телото на Новозеланѓанецот кој загина во Украина може никогаш да не биде вратено дома

Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн, призна дека телото на новозеландскиот војник, кој загинал борејќи се во Украина, можеби никогаш нема да биде вратено дома. Дваесет...

Македонија 30.06.22 | 14:05

Македонската амбасадорка во Нов Зеланд пречекана со традиционална маорска церемонија и почести

Билјана Стефановска-Сековска денеска ги предаде акрeдитивните писма на генералната Гувернерка Синди Киро на Нов Зеланд, и со тоа ја презеде должноста на македонска...