Ознака: нов зеланд
Свет 24.09.20 | 11:50

Во Нов Зеланд маските повеќе не за задолжителни во јавниот превоз

Во Нов Зеланд се ублажени одредени мерки против коронавирусот, откако се намали бројот на новозаразени лица, така што од полноќ маските повеќе не се задолжителни во...

Свет 04.09.20 | 10:03

Нов Зеланд продолжува со строгите мерки

Премиеркaта на Нов Зеланд, Џасинда Арден, најави дека мерките насочени кон борба против коронавирусот ќе бидат продолжени барем до средината на септември. Властите...

Свет 27.08.20 | 09:44

Судијата му порача дека казната му е мала: Доживотен затвор за убиецот на 51 лице во Нов Зеланд

Австралијанецот Брентон Тарант кој уби 51 лице во напад на две џамии во Крајстчерч во Нов Зеланд е осуден на доживотен затвор без можност за условна слобода. Слична пресуда...

Свет 12.08.20 | 09:07

Се испитува дали вирусот во Нов Зеланд се вратил преку замрзната риба

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн изјави дека во случај на натамошно ширење на коронавирусот, таа ќе одлучи дали да го распушти Парламентот и да свика избори...

Здравје 07.08.20 | 10:26

Сто дена без коронавирус: Како Нов Зеланд ја скроти заразата што се шири низ цел свет

Во недела се навршуваат точно 100 дена откако на Нов Зеланд нема нови случаи со зараза од коронавирусот, штоо значи дека од првиот до последниот случај на заразување поминале...

Свет 02.07.20 | 09:10

Оставка поради лошото управување со пандемијата за министерот за здравство на Нов Зеланд

Министерот за здравство на Нов Зеланд, Дејвид Кларк по низа пропусти за време на пандемијата со Ковид-19 вчера поднесе оставка од фунцијата. Оставката на Кларк ја прифати...

Свет 17.06.20 | 10:35

По новите случаи на Ковид-19, војската на Нов Зеланд ги чува карантините

Нов Зеланд денеска соопшти дека армијата ќе ги надгледува карантинските објекти и ќе ги заостри граничните контроли, откако на две лица заразени со коронавирусот им...

Свет 17.06.20 | 10:00

Неприфатлива грешка во системот, вели премиерката за новите случаи во Нов Зеланд

Нов Зеланд денеска соопшти дека армијата ќе ги надгледува карантинските објекти и ќе ги заостри граничните контроли, откако на две лица заразени со коронавирусот им...

Свет 16.06.20 | 13:23

Коронавирусот се врати во Нов Зеланд

Нов Зеланд пријави први нови случаи на коронавирус по 24 дена, а се работи за две жени кои пристигнале од Велика Британија за да посетат родител на смртна постела. Тие...

Свет 08.06.20 | 08:54

Нов Зеланд прогласи крај на епидемијата, ја укинува физичката дистанца

Нов Зеланд ја елиминираше епидемијата на коронавирусот и ќе ги укине сите мерки, освен оние на границите, најави премиерката Џасинда Ардерн, со што оваа јужнопацифичка...

Свет 03.06.20 | 15:23

Нов Зеланд стигна и до укинување на мерката физичка дистанца

Нозеландската премиерка Џасинда Ардем денеска изјави дека веќе од следната недела можно е да бидат укинати сите мерки на физичка (социјална) дистанца, за да може земјата...

Свет 29.05.20 | 13:22

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Нов Зеланд е на чекор до 0 активни случаи на ковид-19, но не избрзува со прогласување на крај на епидемијата. Седум дена по ред во Нов Зеланд не е потврден ниту еден нов...

Свет 19.05.20 | 12:29

Владата на Нов Зеланд ја разгледува можноста за дополнителен одмор на граѓаните

Владата на Нов Зеланд ја разгледува можноста за тоа да воведе дополнителен одмор, со цел да го зајакне домашниот туризам. Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн изјави...

Вести 05.05.20 | 09:22

Нов Зеланд нема да ги отвори границите уште долго време

Нов Зеланд нема да ги отвори границите кон светот уште многу долго време, изјави премиерката Џасинда Ардерн на состанок на кабинетот преку видео линк. Како што пренесува...

Свет 05.05.20 | 09:16

Нов Зеланд нема намера наскоро да ги отвори границите за странци

Нов Зеланд нема да ги отвори границите кон светот уште долго време, изјави премиерката Џасинда Ардерн на состанок на кабинетот преку видеолинк. Како што пренесува Би-би-си,...

Свет 04.05.20 | 09:08

Во Нов Зеланд нема новозаразени од ковид-19

Деновиве во Нов Зеланд не се пријавени нови случаи на коронавирус, прв пат од 25 март, кога во таа земја беа воведени строги мерки за затворање. Директорот на директоратот...

Свет 27.04.20 | 11:55

Нов Зеланд привремено го елиминира Ковид-19

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн денеска изјави дека успешно е запрено ширењето на Ковид-19 во земјата односно дека привремено е елиминиран новиот коронавирус. Веста...

Свет 15.04.20 | 12:20

Новозеландската премиерка ги скрати платите на целата Влада

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, себе си и на министрите ќе ги намали платите за 20 проценти во текот на следните шест месеци, во услови на пандемија на коронавирус,...

Свет 13.04.20 | 10:55

Австралија и Нов Зеланд: Сѐ уште е рано за ублажување на мерките

Нов Зеланд и Австралија, познати по раните знаци на успех во борбата против ширењето на коронавирусот, објавија дека е премногу рано да се започне со ублажување на правилата...

Здравје 08.04.20 | 12:54

Единствена земја на светот која го победи коронавирусот

Поминаа помалку од 14 дена откако Нов Зеланд поради коронавирусот презеде строги мерки, како забрана за движење и одење на плажите, а на граѓаните им било кажано да не...