Ознака: ники хејли
Свет 11.05.24 | 15:15

Трамп размислува да ја предложи Ники Хејли за потпретседател на претстојните избори

Изборниот штаб на Доналд Трамп ја разгледува можноста неговата ривалка за републикански кандидат на претседателските избори во САД, Ники Хејли, да биде номинирана...

Свет 06.03.24 | 18:16

Ники Хејли и официјално се повлече од кампањата за републикански претседателски кандидат

Поранешната гувернерка на Јужна Каролина Ники Хејли денеска на прес-конференција објави дека ја прекинува кампањата за претседателска номинација на Републиканската...

Свет 03.03.24 | 19:09

Трамп и Хејли денеска во Вашингтон се натпреваруваат во прелиминарни републикански избори

Претендентите за претседателски кандидати од Републиканската партија, Доналд Трамп и Ники Хејли денеска во Вашингтон се натпреваруваат во прелиминарни републикански...

Свет 25.02.24 | 10:28

Ја „прегази“ Хејли во гласањето во нејзината држава: Трамп се поблизу до официјална кандидатура за претседател

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, (77) победи на партиските избори во државата Јужна Каролина, откако освои 61 отсто од гласовите, а неговата противкандидатка...

Свет 20.02.24 | 20:46

Чека Трамп да биде дисквалификуван: Ники Хејли не се откажува од трката за претседателска номинација

Кандидатката за претседателска номинација на Републиканската партија, Ники Хејли, изјави дека нема да се откаже од трката за номинација, додавајќи дека не е загрижена...