Ознака: Неврологија
Македонија 12.12.20 | 17:59

Ја однесовме со една болест, нè тераат да си ја земеме со две: Како сме одбиле операција, а таму сме да потпишеме да се оперира?!

„Јас татко ми и брат ми бевме на Клиниката за неврохирургија да потпишеме за операција, излезе медицинска сестра и ни кажа дека пацинетот одбива операција. Пацинетот...

Здравје 10.11.20 | 14:48

На Кожно се лекуваат 18 пациенти болни од ковид-19, на Неврологија 20, а на Институтот за ТБЦ 54 пациенти

На интерните клиники има слободни кревети, пристап до кислород и сé што е потребно за лекување на пациентите со ковид-19, вели министерот за здравство Венко Филипче, осврнувајќи...

Македонија 05.11.20 | 11:40

И покрај противењето на лекарите, ковид-пациенти ќе се примаат на Неврологија

И покрај спротивставувањата на лекарите дека на Клиниката на неврологија нема услови за третман на пациенти со ковид-19, скопската клиника се подготвува за третман на...

Македонија 04.11.20 | 20:22

Таравари: Ова е скандалозна одлука, по која логика Неврологија стана ковид-центар?

Неврологот и поранешен министер за здравство, Арбен Таравари ја смета за скандалозна одлуката на Министерството за здравство да ја направи Клиниката за Неврологија...

Македонија 09.07.20 | 22:58

Директорот на Неврологија е позитивен на ковид-19

Директор на Клиниката за неврологија, Иван Барбов е позитивен на тестот за ковид-19 и се наоѓа во домашна изолација. На својот „Фејсбук“ профил тој објави дека денес...

Црна хроника 16.02.20 | 22:14

Инцидент на Неврологија, закани кон вработените

Вчера попладне о СВР Скопје, вработена во Ургентен центар – Неврологија при Комплексот клиники „Мајка Тереза“ пријавила нарушување на јавниот ред и мир од страна...

Вести 06.11.19 | 15:49

Неврологија со поголем условен буџет, зголемен бројот на лекови и пациенти кои примаат терапија

Универзитетската клиника за неврологија добива поголем условен буџет од Фондот за здравствено осигурување, наменет за лекови за мултипла склероза. Првпат во јавното...