Ознака: невладини организации
Балкан 09.11.20 | 23:50

Невладини организации ќе го мират Балканот и ќе воведуваат кохезија

Регионалната кампања на локалните невладини организации со наслов „Благосостојба за Западен Балкан“ започна во ноември 2020 и ќе трае до април 2021 год, а нејзината цел...

Балкан 29.07.20 | 08:16

ЕУ реагира што српските власти го истражуваат работењето на невладините организации

Управата за спречување на перње пари при Министерството за финансии на српската влада направи список со 20 медиумски работници и 37 невладини организации и граѓански...

Балкан 28.07.20 | 20:15

Србија: Истрага за перење на пари на познати новинари, невладини организации и здруженија на граѓани

Управата за спречување на перње пари при Министерството за финансии на српската влада направи список со 20 медиумски работници и 37 невладини организации и граѓански...

Македонија 20.07.20 | 17:34

Антикорупциска ги чешла невладините: Здружение кое работи со профит побарало пари од Владата за проект за корона

Здружение кое работи со профит побарало пари од Владата за проект поврзан со Корона кризата. На вакво сознание наишле членовите на Антикорупциска кои сега ќе „чешлаат“...

Македонија 10.07.20 | 21:49

Антикризните мерки за невладините под лупа на Антикорупциска

Државната комисија за спречување корупција на денешната седница одлучи да отвори предмет за владината парична помош на здруженијата и фондациите, како дел од мерките...

Колумни 21.06.20 | 11:00

Заробениот НВО сектор – привид на демократско општество

Петар Поп-Арсов Го доживеавме и тоа! Во очи на изборите, Владата дели пари спротивно на Изборниот закон, а истовремено моли за донации. Се изрекуваат пресуди за случајот...

Македонија 19.06.20 | 14:12

Владата ѝ даде пари на невладината на Јасна Мандиќ за да влијае во случајот „Рекет 2“

Владата на СДСМ ѝ дава пари на Јасна Мандиќ Ерцеговиќ, обвинета во „Рекет 2“, а која сега се наоѓа во домашен притвор, обвини денеска Иванка Василевска од ВМРО-ДПМНЕ....

Македонија 08.06.20 | 13:36

Во ек на пандемија Владата одвојува милиони за невладини организации

Владата на СДСМ продолжува со компромитирање на невладините организации во својата коруптивна мрежа, oбјави на денешната прес-конфренција Иванка Василевска од Извршниот...

Економија 05.06.20 | 23:26

500.000 евра за невладини организации за мерки против корона вирусот

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки за справување со КОВИД-19...

Македонија 27.05.20 | 11:22

Сорос со 190.000 долари за 35 невладини ќе се „бори“ против корупцијата во Македонија

Фондацијата Отворено општество – Македонија обезбеди поддршка во вкупна вредност од 190.000 долари за над 35 граѓански организации кои ја следат работата на институциите...

Македонија 13.03.19 | 14:51

Невладините бараат повлекување и доработка на Законот за СЈО

Неколку граѓански организации,што се дел од Блу принт групата на организации фокусирани на следење на правосудните реформи и застапување за нивно спроведување, не...

Македонија 18.01.19 | 13:27

Невладините организации бараат политичка одговорност за бегството на Никола Груевски

Девет Невладини организации, денеска преку соопштение, повикаа на политичка одговорност за бегството на Никола Груевски. Тие потсетија дека побарале истрагите итно...