Ознака: непријателски земји
Свет 04.05.22 | 13:49

Песков: Ќе платите висока цена за антируските санкции

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави денеска дека граѓаните на западните земји веќе плаќаат висока цена поради антируските санкции што ги воведоа нивните држави...

Македонија 08.04.22 | 10:42

По Русија, Македонија е непријателска земја и за Белорусија

Белоруската Влада одобри список на непријателски земји, а на Националниот правен интернет портал денеска е објавена и резолуцијата на Советот на министри за тоа, јави...

Свет 01.04.22 | 08:45

Медведев: Русија ќе ја прошири листата за увоз и извоз од „непријателските“ земји

Русија размислува да не купува ништо од „непријателските“ земји и би можела да ја прошири листата на забранети производи, изјави заменик-претседателот на рускиот...

Свет 28.03.22 | 22:56

Русија ќе воведе ограничувачки мерки за влез на граѓаните од „непријателските земји“

Русија објави дека подготвува мерки за ограничување на влезот на граѓаните од „непријателски земји“, вклучувајќи ги САД и Обединетото Кралство, како и сите членки...

Македонија 23.03.22 | 14:14

„Непријателските земји“ отсега за рускиот гас ќе плаќаат само во рубљи

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека Русија ќе прифати плаќања само во рубљи за испорака на гас за „непријателските земји“, кои ги вклучуваат сите членки...

Свет 07.03.22 | 12:33

Русија објави список на непријателски земји, на неа е и Македонија

Владата на Руската Федерација одобрила листа од странски држави и територии кои вршат непријателски акции против Русија, соопштено е од прес-службата на Кабинетот...