Ознака: навреда
Македонија 15.04.24 | 08:01

Кузеска: Поради масовноста на митингот не успеав да го слушнам коментарот и да го спречам

Ниту претседателот Пендаровски ниту јас не го поддржуваме коментарот, вели портпаролот на СДСМ Богданка Кузеска преку „Фејсбук“, откако јавноста бурно реагираше...

Македонија 14.04.24 | 22:23

Среде митинг ја навредуваат Силјановска Давкова и секоја една жена – Стево и Богданка се ќезат

Кандидатот на СДСМ, кој бара втор мандат да е претседател на Македонија, Стево Пендаровски, како да заборава дека сè уште е претседател, па на неговите митинзи го пробива...

Балкан 03.01.24 | 14:53

Јанша осуден на условна казна затвор поради навреда на новинарки

Врховниот суд на Словенија денеска ја одби жалбата на адвокатот на претседателот на Словенечката демократска партија (СДС) и поранешен премиер на таа земја, Јанез Јанша,...

Балкан 23.03.23 | 17:45

Република Српска со закон одреди дека клеветата и навредата ќе бидат кривични дела

Народното собрание на Република Српска, го усвои Предлог-законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик на Република Српска, со кој, меѓу другото, клеветата...

Македонија 06.02.23 | 15:36

Нова навреда од Бугарија, испраќаат три генератори на границите за системот веќе да не паѓал

Бугарија денеска испраќа три генератори за електрична енергија на три гранични пункта со Република Македонија, изјави бугарскиот министер за внатрешни работи...

Македонија 06.04.22 | 17:06

Пратениците расправаа за Предлог-законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Во рамки на петтото продолжение на 64. седница на Собранието, пратениците расправаа Предлогот на закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета. По овој предлог...

Колумни 10.02.22 | 10:00

Во музејот на неостварени права и слободи

 Васко Шутаров  Реликти и деликти „Кој злонамерно или невистинито ги прикажува општествено-политичките прилики во земјата, ќе биде казнет со затвор од една до единаесет...

Македонија 06.02.22 | 10:10

Се пишмани: Министерството за правда го повлекува предлогот за казнивост за изразено „негативно мислење“

Формулацијата во однос на предлог Законот за граѓанска одговорност каде за навреда се одговара и за „негативно мислење”, е грешна формулација за што ќе се интервенира...