Ознака: навреда
Балкан 23.03.23 | 17:45

Република Српска со закон одреди дека клеветата и навредата ќе бидат кривични дела

Народното собрание на Република Српска, го усвои Предлог-законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик на Република Српска, со кој, меѓу другото, клеветата...

Македонија 06.02.23 | 15:36

Нова навреда од Бугарија, испраќаат три генератори на границите за системот веќе да не паѓал

Бугарија денеска испраќа три генератори за електрична енергија на три гранични пункта со Република Македонија, изјави бугарскиот министер за внатрешни работи...

Македонија 06.04.22 | 17:06

Пратениците расправаа за Предлог-законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Во рамки на петтото продолжение на 64. седница на Собранието, пратениците расправаа Предлогот на закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета. По овој предлог...

Колумни 10.02.22 | 10:00

Во музејот на неостварени права и слободи

 Васко Шутаров  Реликти и деликти „Кој злонамерно или невистинито ги прикажува општествено-политичките прилики во земјата, ќе биде казнет со затвор од една до единаесет...

Македонија 06.02.22 | 10:10

Се пишмани: Министерството за правда го повлекува предлогот за казнивост за изразено „негативно мислење“

Формулацијата во однос на предлог Законот за граѓанска одговорност каде за навреда се одговара и за „негативно мислење”, е грешна формулација за што ќе се интервенира...

Црна хроника 13.10.21 | 13:28

Прилепчанец повикан во полициска станица поради навреда на службено лице

Во Полициска станица Прилеп денеска бил повикан И.Ј. (32) од Прилеп врз основа на член 13 од Законот за прекршоци против јавен ред и мир. Од МВР соопштија дека тој е повикан...

Македонија 14.06.21 | 20:08

Мерко ја навреди новинарката на „Алфа ТВ“: Не си писмена!

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, денеска на прес конференција, информациите дека во Струга има дивоградби ги оцени како шпекулација, а новинарката од Алфа телевизија...

Естрада 05.04.21 | 09:29

Холивудска актерка со навреда: Во Србија нема ништо уникатно, српско, тие постојат само 13 години

Американската актерка Елизабет Олсен, сестра на познатите близначки Олсен, даде интервју за емисијата „Keeping Secrets“, во кое, меѓу другото, зборуваше за снимањето филм...

Свет 28.03.21 | 17:35

Изјави дека давала сексуални услуги за информации: Претседателот на Бразил ќе и плати на новинарка 3.500 долари отштета поради навреда

Судот во Сао Паоло донесе пресуда според која бразилскиот претседател Жаир Болсонаро треба да ѝ плати отштета на новинарката Патриша Кампос Мело поради понижувачки...

Македонија 29.12.20 | 17:27

Двајца ученици избркани од средно училиште во Скопје поради пцовки кон професорка за време на онлајн час

Вчера на социјалните мрежи Инстаграм, ТикТок, па дури Твитер започна да кружи видео во кое ученик за време на онлајн настава вербално нападна професорка од СУГС „Владо...

Свет 28.10.20 | 13:12

Турција ќе го тужи Шарли Ебдо

Турција ќе подигне тужба и ќе преземе одредени дипломатски чекори откако францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо на насловната страница објави карикатура со турскиот...

Црна хроника 05.10.20 | 17:02

Судот на 13 октомври ќе пресуди дали ВМРО-ДПМНЕ ја клеветело и навредувало Рускоска во предизборните спотови

Граѓанскиот суд Скопје на 13 октомври ќе објави дали во спотовите на ВМРО-ДПМНЕ, против обвинителката Вилма Рускоска, имало клевета или критичка мисла. Адвокатот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Свет 30.06.20 | 15:18

Меј е слаба, а Меркел глупава: Трамп ги „понижи и малтретираше“ светските лидери

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги „понижи и малтретираше“ другите светски лидери меѓу кои и поранешната премиерка на Велика Британија, Тереза Меј, и германската...

Скопје 10.12.19 | 23:30

„Сирота ти“: Шилегов повторно нервозен, овојпат навреди и новинарка

По „Никад да не ме гласаш“, нов инцидент на Петре Шилегов. Градоначалникот на Скопје овојпат ја навреди новинарката на „Алфа ТВ“ затоа што го прашала што прави со...

Ракомет 16.11.19 | 23:25

Кјелце тешко го навреди Дибиров, ЕХФ да реагира!

Европскиот шампион Вардар денеска запиша убедлив пораз на гостувањето кај Кјелце, а гостувањето на македонската екипа во Полска го искористија домашните навивачи...

Фудбал 17.10.19 | 10:53

Легендарниот Стоичков заплака засрамен од бугарските хулигани

Христо Стоичков, поранешниот освојувач на „Златната топка“ и најдобриот фудбалер на сите времиња во Бугарија емотивно ги коментираше нередите во Софија на стадионот...

Калеидоскоп 01.08.19 | 18:58

Вие сте Словени = Вардарска. Македонија е грчка-налепници со навредлива содржина залепени во Калитеа

Налепници со навредлива содржина беа залепени на автомобилите на македонските туристи во Калитеа, Грција. „Вие не сте Македонци. Вие сте Словени = Вардарска. Македонија...

Македонија 12.04.19 | 22:50

И јавноста и Kомората реагираат на навредливиот статус на психологот Јове Хаџиевски

За оваа навреда треба да ви се пушти пријава до МВР за говор на омраза, реагираат денеска многу граѓани, откако по социјалните мрежи се рашири статусот на психологот...

Црна хроника 06.12.18 | 13:05

Гостиварец синоќа завршил во станица – Навредувал и омаловажувал полицајци

Синоќа околу 22 часот на улица „Борче Јовновски“ во Гостивар, при вршење редовна позорна служба, двајца полициски службеници биле навредувани и омаловажувани од 37 –...