Ознака: наташа петровска
Македонија 24.07.21 | 16:28

Заев: Градоначалничката на Битола, Петровска е еден од најдобрите градоначалници во државата

На новинарско прашање во врска со кандидатот за градоначалник на Битола, претседателот на СДСМ  Заев одговори дека првите истражувања покажуваат фаворитска основа...

Македонија 05.07.21 | 20:36

Градоначалничката Петровска ќе бара втор мандат од битолчани

Актуелната градоначалничка на Битола, Наташа Петровска ќе оди на втор мандат за градоначалник. Ова денеска го изјави градоначалничката Петровска за емисијата „Директно“...

Македонија 10.06.21 | 23:16

Со камери, фотографии и изјава на градоначалничката: Ова е новата маса за шах, која ѝ даде душа на Битола

Ако СДСМ го бива за нешто тоа е од ништо да направи настан. Последното ништо за Битола е примопредавањето донација маса со клупи и шаховска табла. Свечениот настан беше...

Македонија 21.05.21 | 20:08

Мавровски: Што договори Петровска на тајната средба во општина Битола со Бојан Јовановски и Кирацовски?

Госпоѓо Петровска, додека си играте обвинети,обвинители и судии, не’ дефокусирате со завршни сметки на училишта кои не работат 14 месеци т.ес не прават трошоци и додека...

Македонија 06.05.21 | 13:19

Барајте си ги одговорите во документите, им одговори битолката градоначалничка на граѓаните кои се бунеа за исечените дрвја пред Пошта

Сè зошто има затоа, „мудро“ им одговори битолската градоначалникчка Наташа Петровска на граѓаните кои реагираа на исечените долгогодишни борови пред битолската Пошта. Битолчани...

Македонија 03.04.21 | 09:07

Наместо да стане заштитен културно историски споменик, се продава старото занаетчиско училиште во Битола

Некогашното Турско занаетчиско училиште наречено Исљахането во Битола, полно со историја и од голема знаменитост за градот – се продава. Замислете наместо заштитен...

Твитови 25.02.21 | 15:00

Да се поштедиме од патетики, ако сакате нешто да трае, направете го квалитетно и заштитете го како треба

Симболот Битола е инспириран од слични вакви како оние во Амстердам, Ерусалим.. И идејата воопшто не беше лоша. Но има дилеми за квалитетот на изведбата, материјалите...

Македонија 03.12.20 | 17:23

Наташа Петровска, градоначалничката на Битола позитивна на Ковид-19

Битолската градоначалничка Наташа Петровска на својот фејсбук профил ја сподели веста дека е позитивна на Ковид 19. Почитувани, по резултатите од денешниот направен...

Македонија 18.12.19 | 10:56

Видовме тикварници, сливници, стој на гла, партиски вработувања, а за водухот ќе мора изгледа да почекаме

Битола со години е на листата на најзагадени градови во Македонија, а иако многу ветуваа, откако дојдоа на власт, СДСМ не направија ни еден чекор во борбата против загадувањето....

Двоглед 17.12.19 | 13:57

Петровска: Го донесов брејкденсот во Битола, немаше ден да не брејкаме на Широк Сокак

Многумина, да не речам повеќето не знаат за моето минато. Далечната 85та, лето на Широк Сокак. Јас на свои 14 години бев првата што го донесе брејкденсот во Битола, а можам...

Македонија 28.10.19 | 08:50

Градоначалничката на Битола: Верувајте ми, доаѓам од партија на чие чело е нашиот лидер Заев!

Граѓаните најпрво треба да ми веруваат затоа што доаѓам како кандидат за градоначалник од политичката партија СДСМ, на чие чело е нашиот лидер Зоран Заев, изјави градоначалничката...

Македонија 09.10.19 | 09:11

Нова герила акција во Битола, градот се разбуди со морничаво предупредување

Како предупредување дека „Иди зима“, Битола утрово ја разбуди герила-акција и знаци за енормно загадување низ целиот град. Негрижата на локалната власт продолжува,...

Македонија 19.09.19 | 17:52

Душко Млекарот го потсети Кирацовски: Градоначалничката му се жалеше од тебе на Рикер

Битолчанецот Душко Илиевски, член на СДСМ, не пропушти да реагира на заканите со тужби од пратеникот Александар Кирацовски упатени до „Република“. Илиевски го прашува...

Македонија 05.09.19 | 15:34

Героски: Кирацовски ми призна дека посредувал за средбата на Боки 13 со Мицевски и со Петровска

Новинарот Бранко Героски потврди дека се сретнал со Кирацовски и дека му рекол дека веројатно направил фаул кон него во написите за „Рекет“. Го пренесуваме неговиот...

Македонија 27.07.19 | 17:15

Дали „Рекет“ освен кај бизнисмени брцал и во општински каси?

Дали уцена за малверзации со градежно земјиште, за милионска загуба во државната каса се причините поради кои градоначалниците на СДСМ, Наташа Петровска од Битола и...

Македонија 26.07.19 | 14:03

Градоначалниците Стефан Богоев и Наташа Петровска дале изјава во обвинителство за „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување...

Македонија 25.07.19 | 13:17

Рикер се сретна со рекетираната градоначалничка на Битола

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја...

Македонија 24.07.19 | 17:33

Надлежните органи ме немаат контактирано за случајот „Рекет“

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија 12.07.19 | 20:52

Зборувај ми нежно за битолската администрација

Што ќе беше името на градоначалничката да содржеше некоја буква повеќе, на приер да се викаше Александра или Анастасија? Изгледа за битолската администрација и 6 букви...

Македонија 12.07.19 | 10:29

Битола се разбуди со жолти балони

Утрово Битола пожолте. Жолти балони со написот „Ова не е паркинг“ беа закачени на стотина автомобили кои непрописно беа паркирани. Граѓаните секојдневно се соочуваат...