Ознака: Наставници
Скопје 24.06.22 | 13:56

Градоначалничката Арсовска додели признанија и награди за наставниците од скопските средни училишта

Шеесет и двајца наставници од осум градски средни училишта добија признанија и награди од Градот Скопје за нивниот придонес и активно учество во унапредувањето на...

Македонија 21.05.22 | 22:32

Просветните работници се изиграни и манипулирани, договорот меѓу СОНК и владата не е соодветен на нивните барања

Се чини дека сите чинители во општеството и граѓаните заборавија зошто почна штрајкот на наставниците. Штрајкот на наставниците почна затоа што тие бараа нивелирање...

Македонија 20.05.22 | 11:12

Неделков пред средбата со МТСП: Очекуваме да го затвориме проблемот со деновите од штрајк

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков пред средбата во Министерството за труд и социјална политика посочи дека очекуваат дека денеска ќе го затворат проблемот со деновите...

Македонија 18.05.22 | 15:18

Мицкоски до наставниците: Се обврзувам владата на ВМРО-ДПМНЕ да го испочитува Колективниот договор

Покачувањето по мене е минимално и не е она кое што го бараше синдикатот и просветните работници, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на...

Македонија 13.05.22 | 20:16

До вторник ќе се знае дали наставниците ќе добијат повисоки плати или повторно ќе штрајкуваат

Повторното активирање на штрајкот во образованието ќе зависи од резултатите од договорот со посредници кој се очекува да биде склучен на почетокот на следната недела....

Македонија 06.05.22 | 20:57

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон во Собранието за решавање на проблемот на просветните работници, но СДСМ и ДУИ го одбија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски присуствуваше на отворањето на обуката на тема „Јакнење на капацитети на локалните заедници“ во организација на Фондацијата...

Македонија 30.04.22 | 11:07

Димитриевски: Наставниците треба да имаат повисоки плати од полицијата

Истакнувајќи дека држвата се соочува со социо-економска и енергетска криза, градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски потенцираше дека Македонија е...

Македонија 30.04.22 | 09:48

Помирувачот помеѓу СОНК и владата е десна рака на Тренчевска, со оваа измама власта ги понижува наставниците

Помирувачот помеѓу СОНК и владата е десна рака на Тренчевска, ова е измама, власта ги понижува наставниците, обвинуваат од ВМР0-ДПМНЕ. Помирувачот е човек вработен во...

Македонија 29.04.22 | 10:16

Со заканите за прекин на штрајкот и бркање на наставниците од работа го загрозуваат нивно основно право загарантирано со Устав

Со заканите за прекин на штрајкот и бркање на наставниците од работа го загрозуваат нивно основно право загарантирано со Устав, велат од ВМРО ДПМНЕ. Правото на штрајк...

Македонија 27.04.22 | 17:10

Ако не исплати плати по колективен договор, директорот ќе се соочи со илјадници тужби од наставниците

Министре Шаќири, Слушам од МОН се јавуваат кај директорите и притискаат да почне настава. Како кога наставниците се во штрајк? Директорите пак се јавуваат на класните,...

Македонија 26.04.22 | 17:18

Азири до ДУИ: Во првите 100 дена ветивте плати од 600 евра за наставниците

Пратеникот на Алијансата за Албанците, Елми Азири на денешната прес-конференција во Собранието изјави дека Владата не треба да инсистира со незнаење и политички инает,...

Македонија 26.04.22 | 14:18

Сè повеќе наставници се собираат пред СОНК, не сакаат прекин на штрајкот

Неколку стотини наставници се пред седиштето на СОНК и протестираат за договорот со Владата за покачување од 12 отсто. Не сакаат официјално да зборуваат пред новинарите,...

Македонија 23.04.22 | 09:34

Максим Димитриевски: Наставниците заслужуваат поголема плата

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, синоќа, во гостувањето во „Став“ на ТВ Плус изрази жалење за настанатите услови во делот на образованието...

Македонија 21.04.22 | 15:27

Јаневска: Министре, уште толку да покачите, колку што ВМРО-ДПМНЕ покачи нема да стигнете

Во годината на најголемата глобална светска криза, 2008 година, ВМРО-ДПМНЕ ги покачи платите на наставниците, потсети професорката Весна Јаневска. Во владеење на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 21.04.22 | 15:01

Миа Костова: Тоа што еден наставник да е самохрана мајка не може да однесе дете ни во Дојран со тие примања, тоа нема везе, важно некој да ти го почува детето

Не смееле да штрајкуваат, пази ти, зошто нема кој да им ги чува децата. А тоа што еден наставник да е самохрана мајка не може да однесе дете ни во Дојран со тие примања,...

Македонија 20.04.22 | 11:26

Стоилковски: Карикатуриве од министри ќе си исплатат и сега плата на штрајкувачите!

Министерствата си земаа плата за цел месец кога и покрај најавите и фалбите НЕ ја направија платформата, а школската година почна во октомври! До 25 август немаа појма...

Македонија 20.04.22 | 11:15

Власта ги остава штрајкувачите без плата

На вработените во образованието и детските градинки кои штрајкуваат државата ќе им исплати само придонеси, порача министерката за труд и социјална политика Јована...

Македонија 19.04.22 | 20:24

Николоски: СДСМ си поигрува со животниот стандард на наставниот кадар, штрајкот е оправдан, затоа што со овие покачувања на цените не се преживува

Потсмевање со наставниот кадар и со сите кои протестираат, затоа што 10% покачување во образованието за да и е јасно на јавноста е некаде од 1.800 до 2.400 денари, па нека размислат...

Македонија 19.04.22 | 15:24

Мисајловски: Власта да прекине со притисоците кон наставниците и наместо тоа да седнат и да изнајдат заедничко решение

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски во рамките на активноста „Промените се случуваат, секогаш со народот“ денеска заедно со градоначалникот на општина...

Македонија 18.04.22 | 19:56

Платите на наставниците во земјите на ЕУ и платите на наставниците во Македонија

Во тек е втората недела на штрајк на вработените во градинките, основните и средните училиште во Македонија. Организатор на штрајкот е Синдикатот на образованието,...