Ознака: Наставници
Македонија 18.04.22 | 11:51

Јаневска до Шаќири: Не ги плашете наставниците, ќе мора да им исплатите плата

Министре Шаќири, Владата продолжува да биде најголемиот прекршувач на правата на работниците. Ги плашите наставниците дека нема да им дадете плата за да го скршите...

Македонија 18.04.22 | 11:30

Ставот на СДСМ во опозиција: Правото на штрајк е уставно загарантирано право, наставниците имаат право на незадоволство

Во јануари 2015 година, Мила Царовска, тогаш истакнат член на СДСМ, а подоцна и министерка за образование, го изнесе ставот на нејзината, тогаш опозициска партија дека...

Македонија 16.04.22 | 09:09

До утре ќе се знае дали учениците се враќаат во клупи од понеделник

Владата и Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК викендов ги продолжуваат разговорите во обид да се најде заемно прифатливо решение за зголемување...

Македонија 15.04.22 | 18:52

Јаневска: Штом наставниците во оваа состојба во која се наоѓа државата решиле да штрајкуваат, значи дошло нож до коска

Весна Јаневска, универзитетски професор и претседател на републичката комисија на ВМРО-ДПМНЕ за образование и наука во вечерашното интервју во емисијата „Што не е...

Македонија 15.04.22 | 18:11

Таравари: Келнери и пекари земаат поголема плата од наставниците

Алијансата за Албанците го поддржува штрајкот во образованието. Од оваа партија велат дека наставниците го бараат тоа што го заслужуваат. Генералниот секретар на партијата...

Македонија 15.04.22 | 10:41

Неделков до штрајкувачите: На крајот ќе бидете горди и со исправена глава ќе можете да кажете дека придонесовте за враќање на достоинството на професијата!

Штрајкот во образованието продолжува, вчера министерот за образование Јетон Шаќири ги повика наставниците да го прекинат штрајкот и да се вратат на настава. Приоритет...

Македонија 15.04.22 | 10:00

ВМРО-ДПМНЕ: Власта наместо да даде поголеми плати во образованието, врши притисоци закани и заплашувања

Власта на СДСМ и ДУИ наместо да одговори на логичните и оправдани барања за повисоки плати на вработените во образованието, врши притисоци и закани. Тоа кое што го говорат...

Македонија 13.04.22 | 17:19

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе поднесе предлог закон за нивелирање на коефициентот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во македонското Собрание, Владо Мисајловски ја повика власта што поскоро да седне на разговори со СОНК, чиишто членови вработени...

Македонија 11.04.22 | 10:58

Сашо Тасевски до учителите: Го заслужувате сето она што не ви е дадено

Актерот Сашо Тасевски го коментира денешниот протест на наставниците. Тој смета дека учителите го  заслужуваат се она што до сега не им е дадено. Секое покачување и...

Македонија 06.04.22 | 09:26

Кој ќе ги чува децата од понеделник кога почнува генералниот штрајк во градинките и училиштата?

Сè уште не се знае кој ќе ги чува децата доколку од понеделник се воспостави генерален штрајк во градинките и училиштата. Уште само пет дена до генералниот штрајк, а...

Македонија 02.04.22 | 09:17

Наставниците заслужуваат повисоки плати, ама треба да сфатат во каква криза се наоѓаме, порача Ковачевски

Премиерот Димитар Комачевски, во вчерашната емисија „360 степени” на ТВ Алсат, рече дека при преговорите за зголемување на минималната плата ги замолил претставниците...

Македонија 17.03.22 | 11:56

Поради игнорирање на нивните барања за зголемување на платите, СОНК не исклучува штрајк на наставниците

СОНК на денешната прес-конференција го изрази својот револт кон институциите одговорни што ги игнорираат нивните барања за зголемување на платите во образованието...

Македонија 02.03.22 | 17:10

Ова го нема ни во Cеверна Кореја: Претениците на СДСМ не изгласаа закон кој го предложи нивната влада

Ова веројатно го нема ни во Cеверна Кореја. Претениците на СДСМ не изгласаа закон кој го предложи нивната влада и за кој тврдат дека е во врска со покачување на платите...

Македонија 01.03.22 | 14:45

Ласовска: Пратениците од власта одбија предлог законско решение на ВМРО-ДПМНЕ за покачување на платите на наставниците

На денешната седница во Собранието на Република Македонија пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска го образложи законското решение поднесено од пратеничката...

Свет 21.02.22 | 10:00

Наставниците во Авганистан ќе добијат плати од УНИЦЕФ за најмалку два месеца

УНИЦЕФ соопшти дека ќе им исплати плати на авганистанските наставници за најмалку два месеца, бидејќи тие со месеци немаат приход поради економската криза по меѓународните...

Македонија 21.02.22 | 09:15

Јаневска: На СДСМ да му се додели Нобелова награда за клонирање на мозок

Предлагам на СДСМ да му се додели Нобелова награда, затоа што успеа да направи клонирање на мозок, вели професорката Весна Јаневска, споделувајќи ги идентичните статуси...

Македонија 20.02.22 | 09:56

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ лаже дека со законот за наставници ќе покачува плати, туку прави брутална партизација на образованието

Хаосот кој го зафаќа образованието станува непоправлив. Македонското образование е во континуирана стагнација, а причините се неодговорното работење на власта. СДСМ...

Македонија 19.02.22 | 10:40

СДСМ го обвинува ВМРО-ДПМНЕ за блокада, оттаму потенцираат дека законот не предвидува зголемување на платите на наставниците

ВМРО-ДПМНЕ повторно го покажа своето лицемерие и на дело ја покажа негрижата за граѓаните, велат од СДСМ, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ со своето срамно и дрско однесување...

Македонија 18.02.22 | 15:35

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат новиот министер да го ревидира предлогот за измени на Законот за наставници

Пратениците од владејачкото мнозинство обвинуваат дека ВМРО-ДПМНЕ повеќе од осум месеци блокира Предлог-закон со кој треба да им се зголемат платите на наставниците...

Македонија 18.02.22 | 08:35

СДСМ одбива да се покачи платата во јавниот сектор и поголеми плати за наставниците

СДСМ одбива да се покачи платата во јавниот сектор, и поголеми плати за наставниците. ВМРО-ДПМНЕ преку амандман на Законот за минимална плата во Собранието побара да...