Ознака: народен првобранител
Македонија 07.08.20 | 11:31

Народниот правобранител до МОН: Да се остварат услови за дигитализација на наставата, таа треба да е достапна за сите ученици

Заменичката на Народниот правобранител, Васка Бајрамова Мустафа упати мислење до Министерството за образование и наука во кое истакнува дека императив за надлежните...

Македонија 12.01.20 | 14:30

Полноќните решенија на Спасовски траеле две години – народниот правобранител реагирал, ама попусто

Канцеларијата на Народниот правобранител констатирала дека Оливер Спасовски врши злоупотреба на издавањето наредби со кои се распоредуваат полицајците на работни...

Здравје 12.08.19 | 13:30

Народниот правобранител апелира до Владата да се реши проблемот со депониите

Народниот правобранител упати апел до Владата, посебно до Министерството за животна средина и просторно планирање во најкус можен рок да ги интензивираат работите...

Здравје 10.05.19 | 12:46

Важно известување до родителите: Што да направите ако вашето дете не го запишат во училиште поради непримена вакцина?

Здружението „Здравје со игла не влегува“ и Фејсбук групата со исто име, во последниов период се труди да помогне против присилна вакцинација и борбата за право на избор. Тие...

Македонија 29.03.19 | 15:45

Омбудсманот апелира за спроведување фер и демократски избори

Народниот правобранител во пресрет на претседателските избори и предвремените избори за градоначалници на оштините Охрид, Дебар и Ново Село во денешното соопштение...

Црна хроника 22.02.19 | 13:34

Народниот правобранител отвора постапка за инцидентот во затворот во Шутка

Народниот правобранител дека отвори предмет по сопствена иницијатива во врска со информациите од медиумите, како и јавувања од роднини на притворени лица, дека во притворското...

Македонија 11.02.19 | 20:47

Силјановска: Високо едуцирани кандидати со највисоки оценки станаа жртви на системот за да се вработат блиски роднини на власта

Професорката Гордана Силјановска Давкова која е кандидат за претседател на иницијатива на група интелектуалци кој бара поддршка од конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ бара...