Ознака: намалување
Економија 03.01.21 | 10:50

Истото по којзнае којпат: Заев вели дека ќе ја намалува администрацијата

Премиерот Зоран Заев вели дека Владината политика е јасна и дека администрацијата ќе се намалува и ќе станува сѐ поуслужна кон граѓаните. Во интервју за МИА, Заев вели...

Економија 17.11.20 | 12:57

Мерка за помош на угостителите: Намалена цената за паркинг во центарот на Охрид

Општина Охрид ги намали цените на услугите за паркирање возила во централното градско подрачје, со цел ублажување на последиците што ги трпат угостителите од ситуацијата...

Фудбал 20.10.20 | 14:54

УЕФА се справува со финансиската криза: Наградниот фонд намален во следните пет години

УЕФА ќе ги намали исплатите на клубовите во европските натпреварувања во следните пет години поради загуби како последица од пандемијата на коронавирус. Наградите...

Македонија 08.10.20 | 09:38

(СКАНДАЛОЗНО) Во 2018 година Македонија загубила 279 квадратни километри од територијата

Композиторката и професор по музика Дарија Андовска откри дека во последните три години територијата на Македонија се намалила за точно 279 квадратни километри. Андовска...

Економија 08.10.20 | 09:22

Заев: Намалувањето на администрацијата за 20 проценти ќе ослободи финансии за капитални инвестиции

Премиерот Зоран Заев, во емисијата „Економски магазин“ на ТВ „Алсат-М“, на прашањето каков е одговорот на Владата во однос на ова прашање кое го нотира и Европската...

Македонија 07.10.20 | 23:08

Адеми: Заев побара намалување на платите на административците, но ДУИ не дозволи

Пратеникот од Алијанса за Албанците Халил Снопче во дебата на телевизија 21 опонирајќи на поранешниот министер за образование и актуелен пратеник во Собранието, Арбр...

Свет 05.10.20 | 11:29

Бројот на бегалци во Германија опаѓа, за првпат од 2011 година

Бројот на бегалци кои живеат во Германија растеше за девет години, но ова лето трендот се намали. Кон средината на 2020 година, 1,77 милиони бегалци со различен статус на...

Економија 14.09.20 | 13:10

Од полноќ ново намалување на цената на бензините и дизелот

Бензините од полноќ поевтинуваат за еден денар, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство за денар и половина, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата...

Свет 30.08.20 | 21:23

„Визер“ значително ќе ги намали летовите од и до Унгарија

Нискобуџетната авиокомпанија „Визер“ значително ќе ги намали неделните летови до и од Унгарија од 7 септември. Како што соопштија од авиокомпанијата, таквата одлука...

Сервиси 04.08.20 | 12:36

Од утре дожд и намалување на температурата

Под влијание на циклонска активност од утре следува период на променливо облачно, нестабилно и посвежо време со повремени врнежи од дожд и грмежи. Како што соопшти УХМР,...

Економија 31.07.20 | 13:20

Народна банка: Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка

Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити со што сега таа е сведена на ниво од 4,80 проценти. Кај вкупните депозити во јуни се...

Здравје 17.07.20 | 13:48

Како да го намалите потењето?

Потењето е природен и здрав процес, што дополнително се засилува од жешкото времеме, но често предизвикува непријатни мириси. Секој ќе се обиде да го реши со редовна...

Свет 16.07.20 | 08:34

Европските држави го намалуваат ДДВ-то на туризмот, Турција најмногу

Единаесет европски држави одлучија привремено да го намалат ДДВ-то на туристичките услуги со што сакаат барем привремено да му помогнат на туристичкиот сектор, што...

Свет 04.07.20 | 21:15

Рекорден број на земји со намалени кредитни рејтинзи

Во првата половина на 2020 година, рејтинг агенцијата Fitch Ratings го намали кредитниот рејтинг на рекорден број земји, дури на 33, а работата сè уште не е завршена, бидејќи пандемијата...

Македонија 22.06.20 | 14:55

Заев призна, ако остане на власт 20% од администрацијата ќе оди во приватен сектор

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, на денешната прес-конференција најави дека во следниот мандат доколку владеачката партија победи на предвремените парламентарни...

Економија 16.06.20 | 13:49

За 20 отсто намалени површините засеани со тутун годинава

За околу 20 отсто се намалени површините засеани со тутун годинава во Струмичко во споредба со лани, информираат од Здружението на тутунопроизводители „Басмак“ од...

Економија 16.06.20 | 12:49

Ќе се намалува бројот на работни места во преработувачката индустрија

Економската состојба на деловните субјекти во преработувачката индустрија е неповолна, а се очекува и бројот на вработените да се намали, соопшти Државниот завод за...

Економија 23.03.20 | 14:19

Задолжете се, имате начин и можност, но немојте да не деградирате: КСС против намалување на платите

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска реагираше на предлогот за намалување на платите во јавната администрација. За нив, овој предлог е неприфатлив. Предлагаат...

Економија 12.11.19 | 09:39

УНИБанка ја намали каматата за станбените кредити на 3,35%, фиксна за 7 години

УНИБанка деновиве понуди нови и многу поповолни услови за станбени кредити за физички лица. Со обновената понуда „Нов дом“, сега клиентите на УНИБанка ќе имаат можност...