Ознака: мутации
Свет 11.04.21 | 12:43

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Бразил е на второ место во светот по бројот на смртни случаи од коронавирусот, а домашните експерти предупредуваат дека врвот на сегашниот бран на епидемијата ќе биде...

Здравје 09.03.21 | 09:16

Научно истражување: Вакцината на „Фајзер“ е ефикасна против бразлиската мутација на корона вирусот

Лабораториските истражувања објавени во списанието „New England Journal of Medicine“, покажуваат дека вакцината развиена од „Фајзер“ и „БиоНТек“ успеала да ја неутрализира новата...

Свет 02.03.21 | 15:25

Професорка од Кембриџ: Корона вирусот веќе не мутира толку брзо

Ендру Полард, шефот на тимот од Оксфорд што ја направи вакцината, порача дека Велика Британија треба да ја прекине опсесијата од новите мутации на корона вирусот затоа...

Свет 02.03.21 | 09:07

САД стравуваат од четврти бран на епидемијата поради новите мутации на корона вирусот

Директорката на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), Рошел Валенски, предупреди дека ширењето на многу заразните мутации на корона вирусот...

Свет 25.02.21 | 22:45

Лидерите на ЕУ бараат строги ограничувања поради ширењето на новите мутации на корона вирусот

Лидерите на Европската Унија се заложија за „задржување на строгите ограничувања“ и забрзување на вакцинацијата против корона вирусот поради зголемената опасност...

Свет 25.02.21 | 18:49

Вакцината на германската компанија „КјурВак“ е ефикасна против новите мутации на корона вирусот

Директорот на германската фармацевтска компанија „КјурВак“, Франц-Вернер Хас, соопшти дека прелиминарните тестови врз животни покажале дека нивната вакцина против...

Здравје 23.02.21 | 22:19

Кога ќе дојде крајот? Откриени нови 240 мутации на коронавирусот

Индиски научници открија 240 нови мутации на коронавирусот, пишува The Citizen. Индиските медиуми денес објавија дека Индискиот институт за медицински науки (AIIMS) вчера открил...

Здравје 18.02.21 | 09:08

Вакцините на Фајзер и на Модерна штитат од новите мутации на коронавирусот, покажаа новите лабораториски анализи

Новите лабораториски студии покажуваат дека вакцините на Фајзер/Бионтех и на Модерна штитат од нови мутации на коронавирусот, јави Си-Ен-Ен. Резултатите од студијата...

Свет 17.02.21 | 11:54

ЕУ почнува со програма за развој на „втора генерација“ вакцини против новите мутации на корона вирусот

Европската Унија ќе почне програма за проучување на мутациите на корона вирусот и производство на вакцини од „втора генерација“ коишто ќе штитат од идни мутации. Програмата...

Свет 11.02.21 | 15:56

Меркел предупреди на опасноста од мутациите на корона вирусот: Локдаунот во Германија продолжен до 7 март

Германската канцеларка Ангела Меркел во Бундестагот го бранеше продолжувањето на локдаунот до 7 март. Партијата АфД и префрла на Владата дека со тоа го крши законот,...

Здравје 04.02.21 | 12:45

Британскиот министер за вакцини предупредува: Во светот има 4.000 варијанти на корона вирусот

Британскиот министер за вакцини, Надим Захаваи, изјави дека во моментов постојат околу 4.000 варијанти на корона вирусот ширум светот. Захаваи додава дека постои „библиотека“...

Свет 04.02.21 | 12:17

Во светот има 4.000 варијанти на ковид, предупредува британски министер

Во моментов постојат околу 4.000 варијанти на коронавирусот ширум светот, изјави денеска британскиот министер за вакцини Надим Захаваи за Скај Њуз. Тој додаде дека постои...

Здравје 30.01.21 | 08:49

Ова се клучните симптоми на британскиот сој според кој се разликува од оригиналниот

Постојат суптилни разлики помеѓу симптомите на новиот сој на коронавирусот (британскиот) и оригиналната верзија на коронавирусот. Според најновите податоци, симптомите...

Здравје 15.01.21 | 11:11

Русија во моментов испитува 1.500 мутации на Ковид-19

Во Русија се пронајдени речиси 1.500 мутации на коронавирусот, изјави денеска Ана Попова, директор на Руската федерална служба за фитосанитарен надзор и контрола (Роспотребнадзор),...

Македонија 14.01.21 | 17:49

Кај нас нема мутации на вирусот од Англија, но има други

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во изјава за новинарите кажа дека во Македонија се уште не е детектиран новиот вид на коронавирус како оној во Велика...

Свет 25.09.20 | 21:19

Американско истражување: Корона вирусот мутира до загрижувачки размери и станува се позаразен

Најново истражување спроведено во САД покажало дека корона вирусот продолжува да мутира, а експертите веруваат дека тој веројатно станува сè позаразен, со оглед на...