Ознака: Мухамед Зеќири
Македонија 02.12.23 | 18:33

Битиќи се брани: Имаше грешка во преводот на изјавата на Мухамер Зеќири

Погрешно е протолкувана изјавата на поранешниот генералниот секретар на влада Мухамед Зеќири дека наводно спроведувал постапка во 4 очи договорена со мене, изјави...

Македонија 02.12.23 | 10:49

Игор Југ до Зеќири: Се лизна уште еден лажен сведок за 27 април – сега ќе гледаш будали, наркомани, педофили

Игор Југ, кој доби 11 години затворска казна за 27 април, за Мухамед Зеќири изјави дека бил лажен сведок за 27 април. Југ јавно испрати порака до ексгенералниот секретар...

Македонија 01.12.23 | 15:15

Зеќири: Ќе ја обжалиме одлуката на Судот, спроведов само предлог на вицепремиерот Битиќи

Поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири по денешното соопштување на пресудата – казна од две години и шест месеци за злоупотреба на службената...

Црна хроника 01.12.23 | 13:33

Зеќири осуден на две и пол години затвор

Поранешниот генсек на Владата, Мухамед Зеќири е осуден на две и пол години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој треба и да ги надомести парите...

Македонија 01.12.23 | 10:12

Денеска пресуда за Муамед Зеќири

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да биде објавена пресудата за поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, во која тој се товари за „злоупотреба...

Македонија 23.11.23 | 12:53

Заврши судењето на Мухамед Зеќири, пресуда на први декември

Заврши главната расправа за судењето на Мухамед Зеќири, кој се товари за „злоупотреба на службена положба и овластување“. Завршни зборови имаа Обвнителството, одбраната...

Црна хроника 22.09.23 | 14:28

Судењето против Мухамед Зеќири одложено за 24 октомври

Судењето против поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, кој се товари за „злоупотреба на службена положба и овластување“ се одложи за 24 октомври,...

Црна хроника 16.02.23 | 15:20

Психијатар потврдил дека Зеќири не е во можност да го следи судењето, рочиштето одложено

По добиено вештачење за здравствената состојба на Мухамед Зеќири, судењето за поранешниот генерален секретар на Владата, кое беше закажано за 21 февруари ќе биде одложено,...

Црна хроника 07.02.23 | 09:13

Денеска во Кривичен нови рочишта за Зеќири, Бонева, Дерковски и за автобуската несреќа кај Ласкарци

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржат нови рочишта на кои ќе се судат случаите каде обвинети се експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева, ексгенералниот секретар...

Црна хроника 30.01.23 | 17:54

Психички не е добро, под терапија е поради смртта на брат му: Адвокатот објасни зошто Зеќири не дојде во суд

Денешното рочиште за поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, беше одложено поради здравствената состојба на обвинетитот. Неговиот бранител попладнево...

Македонија 30.01.23 | 14:41

Зеќири не беше донесен на судење, судијката: Повикана е Брза помош, а зависно од проблемите ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор, бидејќи кога службениците дошле да го земат – тој ги известил дека е болен. Судијката Фанка Јанчулева-Михаиловска...

Црна хроника 15.12.22 | 08:57

Почнува судењето против поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири

Во Основниот кривичен суд Скопје, денеска треба да започне судскиот процес во кој поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, е обвинет за злоупотреба...

Македонија 04.11.22 | 12:51

На Зеќири му се падна истата судијка како на Рашковски

Фанка Јанчулева Михаиловска е судијката која е назначена за водење на судскиот процес во кој поранешниот генерален секретар на владата, Мухамед Зеќири е обвинет за...

Македонија 01.11.22 | 10:07

Судот го одобри обвинението, Мухамед Зеќири седнува на обвинителната клупа

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција на 22 минатиот месец поднесе обвинителен акт против поранешниот генерален секретар во Владата,...

Македонија 04.10.22 | 12:50

Стигна обвинението против поранешниот ген-сек, Зеќири го оштетил буџетот за скоро 1,5 милиони евра

По спроведена истражна постапка и извршен увид од страна на обвинетиот и неговата одбрана, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Македонија 28.09.22 | 12:13

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не постои одлука на Владата за набавка на софтверот

Поранешниот генерален секретар во Владата, Мухамед Зеќири, сведочеше против неговиот претходник во оваа институција, Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева...

Македонија 14.07.22 | 10:29

Соработникот на Зекири уапсен во Словенија, почната постапка за екстрадиција

Почната е постапка за екстрадиција на хрватскиот државјанин Даниел Иванагиќ, информираа денеска од Министерството за правда. Иванагиќ се води како коспоственик на...

Црна хроника 30.06.22 | 14:02

Апелација му одреди домашен притвор на Мухамед Зеќири

Мухамед Зеќири излегува од затворот во Шутка. Ова е одлуката на скопска Апелација која е донесена денеска. Нему му е одреден куќен притвор, а од Инфективната клиника...

Македонија 29.06.22 | 15:49

Обвинителството од медиуми дознало дека Мухамед Зеќири не е во затвор

Ниту тоа што еден месец Мухамед Зеќири е стациониран во Инфективната клиника во Скопје, не го промени мислењето на Вишото обвинителство за укинување на ефективниот...

Црна хроника 07.06.22 | 16:22

Продолжен притворот на Мухамед Зеќири

Поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири останува во притвор, откако денеска Основниот Кривичниот суд – Скопје му одреди нови 30 дена, потврдија извори...