Ознака: мораториум
Скопје 03.12.21 | 10:05

Само за мајката на Белчева немало мораториум: Врз трошната барака ќе никне објект од 1000 квадрати, Шанса за центар ја бранат

Изминативе 70 години ние бевме жртви на институциите кои нè водеа низ бескрајни лавиринти и нема да дозволиме некои активисти да си поигруваат со нас. Токму поради тие...

Скопје 11.10.21 | 15:40

Николоски: Власта во Центар за осум години при мораториум за градба издаде 479 дозволи за урбанистички хаос и огромни згради

СДСМ е на власт осум години во општина Центар, ова е веќе трет кандидат кој го вадат на избори што само покажува дека не се сигурни во изборот кој го прават, во 2013-та беше...

Свет 05.08.21 | 09:00

СЗО повика на мораториум на трета доза на вакцинација против ковид-19

Светската здравствена организација повикува на мораториум на давање трета доза на вакцините против ковид-19 барем до крајот на септември, изјави нејзиниот шеф Тедрос...

Скопје 24.04.21 | 11:40

Грчев: Земјиштето кај „Холидеј ин” не е јавен простор, а Просторниот план е Закон и мора да се спроведе

Земјиштето кај „Холидеј ин” не е јавен простор. Тоа што треба таму да има не може да биде прашање на нечие убедување и личен вкус, вели урбанистот проф. д-р Мирослав...

Скопје 13.04.21 | 09:52

Богдановиќ: За жал, ќе мора да се издаде одобрение за градба кај „Холидеј ин“

Доколку нема правни механизми и опции, Општина Центар ќе мора да го издаде одобрението за градба за проектот кај „Холидеј ин“, рече во вчерашното гостување на „Телма“...

Скопје 03.03.21 | 23:07

Уставниот суд ја укина забраната за градење во Центар

Уставниот суд денеска ја укина одлуката за забрана за градење на територијата на Општина Центар, која претходно го замрзна спроведувањето на Деталните урбанистички...

Скопје 16.12.20 | 17:13

Уставниот суд пак го укина мораториумот во Центар

Уставен суд по вторпат донесе времена мерка за укинување на мораториумот за градба во Општина Центар. Оваа одлука ќе биде на сила додека Уставен суд одлучи дали мораториумот...

Скопје 16.12.20 | 15:14

Уставниот суд повторно го укина мораториумот за градба во Општина Центар

Уставниот суд повторно донесе времена мерка за укинување на мораториумот за градба во Општина Центар. Одлуката ќе важи додека Уставниот суд одлучи дали мораториумот...

Македонија 14.03.20 | 12:18

Лидерите на политичките партии потврдиле дека до 22 март имаат постојан мораториум на сите активности

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска на прес-конференција соопшти дека утрово разговарал со лидерите на политичките партии и дека до 22 март ќе има мораториум...

Култура 14.08.19 | 17:28

Струшкиот Совет донесе мораториум на градби без Мерко

Струшките советници на денешната седница го донесоа Aкцискиот план за преземање активности со кои ќе се исполнат условите за зачувување на статусот на заштитено природно...

Македонија 24.07.19 | 13:13

Општина Охрид: Ќе ја разгледаме можноста за мораториум

Општина Охрид ќе ги преземе сите активности во согласност со законските прописи, со цел да се исполнат задолженијата кои Владата им ги додели на општините, за подобро...