Ознака: модуларни болници
Здравје 19.10.21 | 19:20

Во модуларната болница немало никаква хаварија, бидејќи ниту се случила поплава во болницата, ниту вода била во допир со струјата

Поради интерес на медиумите, Одделението за односи со јавност на Министерството за здравство испрати реакција на КИБФС во врска со модуларната болница од Клиниката. Во...

Македонија 05.10.21 | 17:58

Заев: Кој сум јас да кажам дали треба да има друг приклучок за полнач на телефон во модуларна болница? Нема да ги рушиме ковид-болниците

Модуларните болници се правени според високи стандарди и такви се во целиот свет, повтори денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата, на која соопшти дека...

Македонија 23.09.21 | 08:44

Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна...

Македонија 22.09.21 | 22:39

Празна е графата за инженер кој извршил надзор на сите модуларните болници по изградбата

Од општина Тетово тврдат дека тие немале никаква одговорност во оперативната фаза на градбата на модуларната болница која изгоре на 8-ми септември при што починаа 14...

Македонија 22.09.21 | 14:58

Заев: Ни малку не се сомневам дека имало злоупотреба на средствата за монтажните болници од Светска банка

Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека останува на ставот оти ќе ги чека информациите од истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово, па потоа ќе донесе...

Македонија 21.09.21 | 09:09

Мицкоски: Заев требаше да си даде оставка, а не да се фали дека пуштил болници без дозвола за употреба

Имате директна вина за овој објект како и за сите останати, најпрво да бидат приклучени на електрично напојување за коишто постојат индиции дека е тоа кое го предизвикало...

Македонија 20.09.21 | 12:43

ДСЗИ извршил вонредна инспекција во 18 модуларни болници и не затекнале надворешни лица

Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДСЗИ) го завршил вонредниот инспекциски надзор во 18 модуларни болници во Македонија и консатирале дека нема недостаци. Од...

Македонија 20.09.21 | 09:08

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче бил предупреден за лошиот квалитет на модуларните болници, но не реагирал

За време на корона пандемијата, а и за целиот негов мандат Венко Филипче покажа само едно, дека и во криминалот, и во одморите и забавите е со Зоран и Вице Заев, се вели...

Македонија 18.09.21 | 17:09

Филипче бил предупреден од експерти да не става ПУР пена во болница, но сепак тргнал по брзи пари

Според сознанијата со кои располагам, се чини дека фингерајката околу оставката поради морални причини од страна на Министерот Венко Филипче ќе биде неговата најмала...

Македонија 18.09.21 | 12:54

Николов: Филипче е најповиканиот на одговорност, зошто нема основни одговори од кој материјал се градени болниците и како горат за две минути

Зоран Заев и Венко Филипче се најповикани за случајот во Тетово каде што изгоре модуларната болница. Засега никој не одговара, ниту не превзема одговорност, ниту дава...

Македонија 16.09.21 | 19:06

Дали шарените ќе поднесат кpивична приjaва пpoтив Венко Филипче што не ги осигурал модуларните болници?

Кривична пријава за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“ заработи ексградоначалникот на Општина Прилеп, Марјан Ристески во 2017-та година. Според...

Македонија 16.09.21 | 10:50

Дали Заев прејудицира: Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат...

Македонија 15.09.21 | 22:20

МЗ со реакција: Нема прекин во изградбата на трите модуларни болници во Скопје

Министерството за здравство соопшти дека замената на времените објекти од амбулантно-поликлиничка дејност, се одвива согласно планираните активности и дека на терен...

Македонија 15.09.21 | 21:54

Инг. Бајрами: Модуларните болници не се безбедни, неотпорни се на пожар и без противпожарен систем

Брзината со која изгоре модуларниот центар во Тетово покажа дека објектот немал противпожарен систем и дека материјалот од кој е изграден не бил отпорен на пожар. Ова...

Македонија 14.09.21 | 19:41

Нечовечко замолчување на сведоците за состојбите во модуларните болници

Криењето и заплашувањето да не излезе информација во јавноста за состојбите во модуларните болници ги надминува сите човечки аспекти. Извори од тетовско зборуваат...

Македонија 14.09.21 | 12:47

Монтирањето на кислороден довод не било дел од тендерот за модуларните болници, тие се ставале подоцна

Според првичните сознанија од она што можеше да се види како снимки од пожарот во модуларната болница во Тетово на 8 септември, станува збор за неверојатно брзо проширување...

Македонија 12.09.21 | 15:05

Стевановиќ уверува модуларните болници се безбедни: Таму се спасени многу животи

Илјадници пацинети кои се лекуваа беа спасени, вели во интервју за РСЕ директорката на Клиниката за инфективни болести, Милена Стевановиќ, откако пожарот во Тетово...

Скопје 12.09.21 | 12:27

ВМРО-ДПМНЕ и Дарко Костовски побараа дислоцирање на модуларната амбуланта што ја гради „Брако“ во Бутел

ВМРО-ДПМНЕ и кандидатот за градоначалник на Бутел од оваа партија, пратеникот Дарко Костовски, побараа општината да престане со градежните активности и да ја дислоцира...

Македонија 11.09.21 | 13:19

Дента кога Филипче го смени планот и почна да поставува модуларни наместо да гради цврсти болници

Се гради модуларна поликлиника во Бутел. Работниците го поставуваат покривот на контејнерите на чиешто место првично требаше да биде изградена зграда. Здравствените...

Македонија 11.09.21 | 10:32

Здравство ги бирало материјалите за модуларните болници: Вака гори ПУР изолационан панел изложен на оган 30 секунди

Вака изгледа ПУР изолационан панел кога е 30тина секунди изложен на оган. Веднаш до него се гледа ПИР панелот, изложен на оган исто толку време, објавува телевизија 24. Кај...