Ознака: Младен Чадиковски
Македонија 17.02.23 | 12:23

Владата создаде најголема редакција во земјата: Не е транспарентност кога со денови чекате одговор, а добивате ПР-памфлет

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) преку марш од Владата до Собранието, денеска упатија барања...

Македонија 17.02.23 | 08:18

Новинарите на марш: Новинарството е јавно добро, условите за работа мора да бидат достоинствени

Чувствуваме дека работите тапкаат во место, дури и се влошуваат, а законите важни за медиумите не се спроведуваат. Јавните функционери и денес имаат потценувачки однос...

Македонија 25.01.23 | 15:09

Д-р Митрев до претседателот на ЗНМ: Зошто не смеам да ја кажам својата страна и зошто секој новинар што разговара со мене треба да биде ставен на јавен линч?

Д-р Жан Митрев испрати писмо до претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Младен Чадиковски во кое го повикува за поголема заштита на новинарите кои се...

Македонија 03.12.22 | 19:36

Младен Чадиковски пак избран за претседател на ЗНМ

Младен Чадиковски денеска на редовно годишно изборно собрание повторно е избран за претседател на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). По преброените гласови,...

Македонија 25.05.22 | 12:16

Чадиковски е против „новинарски туризам“ на државна сметка

Ние сме против тоа приватни медиуми да се носат на настани на државна сметка, вели за Плусинфо, претседателот на Здружението на новинарите во Македонија (ЗНМ), Младен...

Македонија 30.07.20 | 18:54

Чадиковски од ЗНМ за обвинението против Златев: Треба да се направи анализа, јавниот интерес е посилен од законот

Не се познати сите детали за случајот со обвинителниот предлог за Љупчо Златев, но јавниот интерес може да биде посилен од законот, порачува претседателот на Здружението...

Македонија 04.03.20 | 19:13

Обвинитeлcтвото наместо да го пронајде кpтот, го осуди оној кој ги објави информациите: Чадиковски ја осуди пресудата на Митовски

Согласно Уставот на Република Македонија, односно член 16 „се гарантира правото на заштита на изворот на информација во средствата за јавно информирање, а цензурата...

Македонија 07.02.20 | 10:56

Ниските напади и говорот на омраза имаат адреса – „Бихаќка“

Удари под појас, валкани игри, лажни вести…СДСМ сè повеќе ги фаќа паниката од губење на власта и парламентарните избори, па со своите веќе проверени ниски тактики...

Македонија 04.11.19 | 14:46

Чадиковски: Засегнатите да пријават во Советот на честа при ЗНМ или во Советот за етика

Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски,се јави со реакција за објавените текстови на порталите „Пресцентар.мк“ и Револуцинер.пресс“ во кои се изнесуваат текстови...

Македонија 29.10.19 | 23:11

Според Рускоска се знае што не смее новинар да објави, во меѓувреме кртот никој не го лови

Ние побрзавме со кривичнa пријава затоа што новинарот зacлужи, изјави вечерва шeфицaтa на oбвинитeлcтвoтo за opгaнизpaн криминaл Вилма Русковска на ТВ24, зборувајќи за случајот...

Македонија 08.10.19 | 23:13

Чадиковски би разговарал со Мицкоски за сè освен за актуелните проблеми кои произлегуваат од владините политики

Три години власт на СДСМ, но ние не зборуваме за иселувањето, за Рекет, не зборуваме за лошата состојба во државата, туку дали ќе се оградиме од Груевски, за зградата на...

Македонија 08.10.19 | 14:00

Мицкоски вечерва на ТВ24

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ќе гостува во емсијата „24 Отворено“ на Tелевизија 24. Како што најавува, со домаќинот Младен Чадиковски ќе дискутираат...

Македонија 19.06.19 | 17:06

Средба Пендаровски-Чадиковски: Транспарентноста е главен императив и еден од основните принципи на демократијата на секоја држава

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими Младен Чадиковски, претседателот на Здружението на новинарите на Македонија – ЗНМ,...

Македонија 31.05.19 | 18:22

ОЈО да престане со прогонот на Кежаровски

Предметот на новинарот Томислав Кежаровски, нападот врз телевизиската екипа на ТВ21 и можните точки на соработка меѓу Обвинителството и новинарите биле теми на разговор...

Македонија 28.05.19 | 15:59

Чадиковски со притисок врз СЈО: Бара да се отфрли обвинението против Божиновски

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Младен Чадиковски денеска оствари средба со обвинители на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела...

Македонија 28.02.19 | 13:58

Насер го постави Младен во ЗНМ, Младен го постави Насер во АВМУ

Управниот одбор на Здружението на новинари на Македонија, на чело со претседателот Младен Чадиковски го избраа поранешниот претседател на тоа здружение Насер Селмани...

Македонија 21.12.18 | 15:29

Огнен Јаневски е нов главен и одговорен уредник на Телевизија 24 на местото на Младен Чадиковски

Телевизија 24 има нов главен и одговорен уредник откако досегашниот Младен Чадиковски се повлече од функцијата. Чадиковски викендов беше избран за претседател на Здружението...

Македонија 18.12.18 | 10:22

ЗНМ го прогласи Чадиковски за легитимен претседател

Управниот одбор на Здружението на новинари на Македонија на својата конститутивна седница одржана вчера, со автентично толкување на Статутот на организацијата, го...

Македонија 15.12.18 | 20:56

Изборот на Чадиковски за нов претседател на ЗНМ е сомнителен?

Младен Чадиковски, новинарот на ТВ24 под сомнителни услови е избран за нов претседател на Здружението на новинари на Македонија, објави телевизјата „Телма“. За Чадиковски...

Македонија 15.12.18 | 17:47

Младен Чадиковски е нов претседател на ЗНМ

Членовите на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска го избраа Младен Чадиковски, новинар од ТВ24, за нов претседател на Здружението. За Чадиковски гласале...