Ознака: миленици
Скопје 15.10.22 | 21:55

Ќе може ли и милениците да се превезуваат во автобусите на ЈСП Скопје?

Иницијативата „Зелен хуман град“ објави анкета на која граѓаните можат да го дадат својот глас за тоа дали се за или против тоа Град Скопје да дозволи користење на...

Свет 06.01.22 | 09:03

Папа Франциск: Чувањето домашни миленици наместо деца ни ја одзема човечноста

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ризикуваше во средата да го предизвика гневот на сопствениците на разни животинки ширум светот, сугерирајќи дека...

Калеидоскоп 30.09.21 | 15:11

Скопјани и кумановци чуваат лавови како миленичиња, граѓаните бараат истрага!

Многу луѓе во земјава, најчесто од Скопје и Куманово, изминатиот период на социјалните мрежи објавиле фотографии на кои позираат со младенче лав. Како овие животни биле...

Твитови 06.04.21 | 11:45

Албанските кучиња имаат повеќе права од македонските?


Здравје 23.05.20 | 11:33

За домашните миленичиња остануваат востановените термини и за време на претстојниот продолжен викенд

И во претстојниот продолжен викенд за домашните миленичиња остануваат востановените термини, соопштија од Владата, по одржаната 56-та седница. Граѓаните, во периодот...

Калеидоскоп 24.04.20 | 20:09

Нови термини за изнесување на миленици по скратувањето на полицискиот час

Согласно со скратувањето на полицискиот час, Владата усвои заклучоци за измени кои се однесуваат на домашните миленици и дозволата да се изнесуваат надвор. Граѓаните...

Калеидоскоп 06.04.20 | 22:13

По новите мерки, термини за изнесување на кучињата миленици за време на забраната за движење

Сопствениците на кучиња кои ги чуваат како домашни миленичиња во станови, ќе може да ги изнесуваат надвор во одредени термини во денот за време на забраната и посебниот...

Македонија 28.03.20 | 13:15

Чулев: Бараме решение за граѓаните со миленичињата

На денешната прес-конференција министерот за внатрешни работи Наќе Чулев рече дека можно е во наредниот период Владата да заземе став за луѓето коишто живеат во колективни...

Македонија 27.03.20 | 19:20

Сопствениците на миленици да се организираат според полицискиот час, исклучоци нема да има

Оливер Спасовски во вечерашното гостување на телевизија „Канал 5“ на прашањето дали ќе се направат некакви исклучоци за сопствениците на домашни миленици за време...

Сервиси 25.03.20 | 18:50

Шетање на милениците за време на полицискот час

Луѓето кои дома чуваат миленици имаат реален проблем за кој сеуште нема решение и нема каде да се обратат. Станува збор за шетање на милениците за време на полицискот...

Скопје 01.02.20 | 21:44

Предупредување: Мајка тренира дете да напаѓа миленици, „печали“ од тужби кон сопствениците

На социјалната мрежа Фејсбук кружи статус на кој реагираа многумина. Имено според пишувањата во статусот, мајка го учела своето дете да напаѓа кучиња со цел да профитира...

Семејство 31.12.19 | 18:20

Петардите и огнометите предизвикуваат стрес и смртност кај кучињата и мачките

Петардите се составен дел од новогодишните прослави, но тие не само што се опасни за луѓето, туку предизвикуваат стрес и кај домашните миленици. Истражувањата покажуваат...

Калеидоскоп 08.12.19 | 20:59

Бесплатното чипирање на милениците ќе трае до крајот на годината

На истекот на кампањата за масовна идентификација и регистрација на домашните миленици (чипирање), која завршува на 31 декември, Ветеринарната комора апелира до сопствениците...

Скопје 05.12.19 | 14:24

До Нова година бесплатно чипирање на милениците, почнува кампањата за помалку бездомни животни

Секој одговорен сопственик треба да ги микрочипира домашните миленици, а нивното напуштање е казниво со закон. Ова се двете пораки кои од денеска по скопските улици...

Сервиси 14.11.19 | 14:41

Искористете ја можноста и бесплатно чипирајте ги милениците до крајот на 2019

Aгенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелира до сопствениците на домашни миленици, до крајот на годинава да ја искористат можноста и бесплатно да ги микрочипираат...

Економија 28.09.19 | 15:02

Сопствениците имаат обврска да ги вакцинираат своите домашни миленици против беснило

Сопствениците на домашни миленици имаат обврска да го вакцинираат својот домашен миленик против беснило, болест опасна по здравјето и животот на милениците и луѓето,...

Психологија 10.04.19 | 21:23

Куче или маче?

Ново истражување конечно го дава одговорот на прашањето кое со децении мачи многу домаќинства. Куче или мачка? Општа социјална анкета по прв пат вклучила низа прашања...

Економија 20.03.19 | 12:45

Зоран Атанасов, директор на АХВ: Домашните миленици ќе се чипираат до крајот на годинава

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов денеска на прес-конференција информираше дека наместо до крајот на овој месец, рокот за бесплатна...

Свет 03.02.19 | 17:55

Забрана за шетање на кучиња

Иранските власти го забранија шетањето кучиња на јавни места во главниот град Техеран, пренесува „Анадолија“.  Шефот на полицијата на Техеран, Хусеин Рахими, денес...