Ознака: миленици
Скопје 01.02.20 | 21:44

Предупредување: Мајка тренира дете да напаѓа миленици, „печали“ од тужби кон сопствениците

На социјалната мрежа Фејсбук кружи статус на кој реагираа многумина. Имено според пишувањата во статусот, мајка го учела своето дете да напаѓа кучиња со цел да профитира...

Семејство 31.12.19 | 18:20

Петардите и огнометите предизвикуваат стрес и смртност кај кучињата и мачките

Петардите се составен дел од новогодишните прослави, но тие не само што се опасни за луѓето, туку предизвикуваат стрес и кај домашните миленици. Истражувањата покажуваат...

Калеидоскоп 08.12.19 | 20:59

Бесплатното чипирање на милениците ќе трае до крајот на годината

На истекот на кампањата за масовна идентификација и регистрација на домашните миленици (чипирање), која завршува на 31 декември, Ветеринарната комора апелира до сопствениците...

Скопје 05.12.19 | 14:24

До Нова година бесплатно чипирање на милениците, почнува кампањата за помалку бездомни животни

Секој одговорен сопственик треба да ги микрочипира домашните миленици, а нивното напуштање е казниво со закон. Ова се двете пораки кои од денеска по скопските улици...

Сервиси 14.11.19 | 14:41

Искористете ја можноста и бесплатно чипирајте ги милениците до крајот на 2019

Aгенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелира до сопствениците на домашни миленици, до крајот на годинава да ја искористат можноста и бесплатно да ги микрочипираат...

Економија 28.09.19 | 15:02

Сопствениците имаат обврска да ги вакцинираат своите домашни миленици против беснило

Сопствениците на домашни миленици имаат обврска да го вакцинираат својот домашен миленик против беснило, болест опасна по здравјето и животот на милениците и луѓето,...

Психологија 10.04.19 | 21:23

Куче или маче?

Ново истражување конечно го дава одговорот на прашањето кое со децении мачи многу домаќинства. Куче или мачка? Општа социјална анкета по прв пат вклучила низа прашања...

Економија 20.03.19 | 12:45

Зоран Атанасов, директор на АХВ: Домашните миленици ќе се чипираат до крајот на годинава

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов денеска на прес-конференција информираше дека наместо до крајот на овој месец, рокот за бесплатна...

Свет 03.02.19 | 17:55

Забрана за шетање на кучиња

Иранските власти го забранија шетањето кучиња на јавни места во главниот град Техеран, пренесува „Анадолија“.  Шефот на полицијата на Техеран, Хусеин Рахими, денес...