Ознака: Миле Лефков
Економија 20.10.21 | 10:03

Лефков: Инфлацијата е подгреана од лошото раководење на економскиот тим на Владата

Граѓаните бараат нова надеж, поради тоа се такви резултатите на изборите. Не можеме да дозволиме да кажеме дека ова што ни се случува денеска во Македонија е најдоброто....

Македонија 17.10.21 | 19:50

ВМРО-ДПМНЕ: Имаме информации за бугарски воз и полнење на кутии

Имавме избори со нерегуларности и нарушен изборен процес, соопшти Миле Левков, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, на првата прес-конференција на партијата после завршување на...

Македонија 05.10.21 | 11:13

„Јас наредив, лично!“: Градоначалникот на Кочани во живо признава дека тој наредува кој да се вработи

„Јас, јас лично наредив да му се најде работа“. Ова градоначалникот на Кочани Николчо Илијев, кој се бори за втор мандат како кандидат на коалицијата „Најдоброто за...

Македонија 25.09.21 | 13:42

Лефков: Сите институции се насочени кон прикривање на несреќата во Тетово

Сите институции во моментов се насочени кон забошотување и покривање на несреќата која се случи во модуларната во Тетово, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков...

Македонија 25.09.21 | 13:05

Лефков: Ако дрогата е од 2016-та, немало црногорските власти да знаат дека се крие во тоа возило, очигледно е дека се работи за пресретнат шверц

Има ли скандал кој не и се случи на државата под водство на криминалниот дует Спасовски – Заев. Станавме и за потсмев на регионот. Оливер Спасовски е должен и одговорен...

Македонија 21.09.21 | 17:05

Левков: Координација со криминалци не може да има, доаѓа казната за измамите

Координација со криминалци не може да има. Еднаш лажго секогаш лажго. На Заев не може да му се верува за ништо. Казната за измамите доаѓа, смета пратеникот на ВМРО ДПМНЕ...

Македонија 03.08.21 | 16:50

Ангелов мора да си поднесе неотповиклива оставка

Многу е важно да се освестиме, многу е важно денеска да го говориме за она што се случуваше вчера.Имено, вчера битката за Кочани за среќа заврши онака како што заврши...

Македонија 02.08.21 | 23:06

Лефков: Имаше пари за Заев и Филипче да летаат со хиликоптери, ама не и да се изгасне огнот во Кочани и околината

Миле Лефков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ денес се обрати на граѓаните во Кочани и до надлежните кои како што рече не направија ништо за да се спречат пожаите во Кочани и околината. „Денес...

Македонија 19.07.21 | 20:04

Лефков: Кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалници ќе им донесат наредни четири успешни години на нивните градови

Во време на здравствена криза претпоставувам дека докторите се тие што ја добиваат да кажеме поддршката од општеството, поддршката од народот. Се појавуваат како луѓе...

Македонија 19.07.21 | 19:25

Лефков: Претседателот на Собранието ја злоупотребува функцијата

Денес Миле Лефков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ во емисијата „Жешко политичко лето“ на Канал 5 телевизија запрашан за интерпелацијата...

Македонија 17.06.21 | 23:03

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог за ограничување на овластувањата на Царовска, СДСМ избега

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков ја извести јавноста дека додека траела седницата на комисијата за образование, култура и спорт, по поднесувањето на предлог законот...

Македонија 06.05.21 | 12:39

Лефков до Филипче: Тврдеше дека документите се лажни, ова се докази за исплати од 7.8 милиони долари кон фантом фирмата

Ако се уште не јасно зошто пет месеци чекавме вакцини, одговорот е затоа што додека министрите низ светот бркаа вакцини, Филипче и Заев најверојатно бркаа провизии....

Црна хроника 05.04.21 | 23:16

Лефков за издавањето македонски документи на балкански криминалци: До кој степен нарко мафијата од регионот соработува со Владата?

Пратеникот Миле Лефков во емисијата „Филибастер“ на радио Лидер изјави дека јавноста секојдневно е сведок на огромни скандали. Во било која држава во Европа, Владата...

Македонија 23.03.21 | 15:24

Лефков: Јавно да се каже дали и кои политичари од власта примиле вакцина

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе посебно барање до Комисијата за здравство да побара информации од Министерството за здравство кој се е вакциниран, бидејќи...

Македонија 14.03.21 | 19:51

Лефков: Венко Филипче ќе ме тужел! Не само мене министрe, „стегај“ тужба на секој што ќе заболи од Ковид

Откако министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе поднесе тужба за клевета против пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле лефков, во јавнсота се огласи и самиот лефков. Венко...

Македонија 14.03.21 | 16:57

Филипче ќе поднесе тужба против пратеникот Лефков

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека до граѓанскиот суд утре ќе поднесе тужба за навреда и клевета и нарушување на мојата чест и углед против пратеникот...

Македонија 13.03.21 | 13:35

Лефков: Заев и Филипче нуделе двојно поскапо за вакцините од Кина за да има дупла провизија преку фантом фирмата од Хонг Конг

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков, обвини дека министерот за здравство, венко Филипче и власта префрлиле 12,5 милиони евра на фантом фирма од Хонг Конг за купување...

Македонија 09.03.21 | 10:07

Лефков: Филипче суспендира 4 закони и го менува начинот на јавни набавки за Клинички, за да може да троши 500 милиони евра народни пари без одговорност

Целта на Законот за изградба на новиот Клинички центар е да се смени начинот на јавна набавка, да се суспендираат 4 закони и Филипче без никаква одговорност за него да...

Македонија 09.03.21 | 08:10

Лефков: Цела Европа се вакцинира, а ние си броиме фиктивни вакцини

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков, при гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа истакна дека додека цела Европа влегува во процес на вакцинирање ние...

Македонија 03.03.21 | 22:35

Заев денес само го превоспитуваше мнозинството

Со барањето на Зоран Заев денес да се гласа за недоверба на Влада, тој само купи три месеци, бидејќи според Уставот најкратко во рок од 30 дена може да се потави прашањето...