Ознака: Миле Лефков
Македонија 30.06.22 | 13:37

Лефков: Позади оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија, недоличното и противуставно однесување на Џафери е за заштита на криминалот на владата

Позади ова интерпелација стои повеќе од половина Македонија. Повеќе од половина Македонија е потпишана на оваа интерпелација, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков...

Македонија 28.06.22 | 21:25

Лефков до Шкријељ: Да поддржувате фрлање со филџан и лажно да сведочите дека имало настани од таков тип тогаш вие сте дел од проблемот

Најпрвин секои кои не гледа проблем во однесувањето на Арбр Адеми во ваквиот начин на работењето на Собранието и секои кои не гледа проблем во начинот на завршувањето...

Македонија 19.06.22 | 14:34

Лефков: Денес наместо во владата да се собираат во израз на паника и нервоза од 70 илјади собран народ, нека распишат избори, ајде да одиме на избори

Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков денеска на прес конференција во врска во вчерашниот протест каде над 70 илјади граѓани го искажаа револтот...

Македонија 19.06.22 | 14:00

Вчерашниот протест чини многу помалку од еден ден крадење на владата на Ковачевски

На денешната прес-конференција, пратеникот Миле Лефков одговараше на новинарско прашање за обвинувањата од страна на власта дека вчерашниот протест во организација...

Македонија 19.06.22 | 13:05

Лефков: Народот се одлучи за промени, над 70.000 граѓани на улица ја делигитимираа власта

Народот вчера се одлучи за промени. Над 70.000 граѓани од Скопје и сите делови од државата масовно кажаа Премногу е! Промени! И побараа предвремени парламентарни избори....

Македонија 09.06.22 | 23:24

Лефков: Обид да се замолчи опозицијата е одземањето на имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков, вечерва гостуваше во емисијата „Патот кон“ на АлсатМ даде коментар во врска со пресудата во случајот „Талир 2“,...

Македонија 20.05.22 | 21:14

Ковачевски нема потреба да го заштитува Џафери, тој сам си призна дека им викал на вработените

„Талат Џафери се однесуваше така бидејќи ние зедовме 37 пријави за промена на Дневниот ред. Замислете со 37 јавувања на пратеници целосно беа излезени од баланс, и ова...

Македонија 20.05.22 | 21:05

Лефков: Повикуваме сите граѓани да излезат на 18 јуни, протест со кој што ќе се бараат промени и предвремени избори

„Јавна покана и до БЕСА и до сите опозиционери, и до сите граѓани да се приклучат на протестот на 18-ти јуни. Затоа што тој нема да биде протест на ВМРО-ДПМНЕ, туку ќе биде...

Македонија 20.05.22 | 19:35

Лефков: Активната блокада на ВМРО-ДПМНЕ ја пасивизира власта во Собранието, предвремени избори се потребни час поскоро

„Ние имавме една партиска одлука, кога рековме дека одиме со активна блокада затоа што се потребни предвремени парламентарни избори за спас на Македонија. Деновиве...

Македонија 17.05.22 | 12:51

Лефков: Премногу е, протест на 18 јуни пред Влада, за рушење на оваа власт, за промени и подобар живот

Премногу е, молчењето не е опција, протест за рушење на владата на 18 јуни, протест за промени и подобар живот. ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница на ИК на партијата заклучи...

Македонија 13.05.22 | 23:44

Лефков: ДУИ ги вклучија своите мегафони за плашење на Aлбанците

ДУИ ги вклучија своите мегафони за плашење на Aлбанците, дека 61 пратеник за ВМРО-ДПМНЕ ќе го намали влијанието на Aлбанците. Па да им кажам дека 61 пратеник за ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 12.05.22 | 12:28

Лефков: Со активната блокада покажавме колку е нестабилно парламентарното мнозинство

Започнавме со активна блокада во Собранието и се гледа како тоа успеа да го вознемири парламентарното мнозинство, практично со покажавме колку е нестабилна и на што...

Македонија 12.05.22 | 10:24

„Ало, чекајте љуѓе, ооооо“: ДУИ и СДСМ својата агенда ја спроведуваат преку однесувањето на Талат Џафери во Собранието

Граѓаните можеа вчера да видат како Деловникот беше самоволно толкуван од Талат Џафери, практично ДУИ и СДСМ својата агенда ја спроведуваат преку однесувањето на Џафери,...

Македонија 11.05.22 | 14:34

Лефков: Предлагам измена Закон за стокови резерви со која оризот се додава како култура од особен интерес

До утврдување на дневниот ред на седницата предлагам внесување на точка на дневниот ред која што е од итна и неодложна потреба, односно со законот за стоковите резерви....

Македонија 06.05.22 | 14:13

Поднесени предлози за измени во Закон за земјоделство и рурален развој и на Закон за стокови резерви

На оризопроизводителите во Македонија итно им се потребни системски решенија за подобрување на состојбата во која се наоѓаат, алармира пратеникот Миле Лефков. Како...

Македонија 28.04.22 | 14:50

Лефков до Ковачевски: Зекири ви се случувал пред нос, не сте знаеле или сте биле соработник?

Миле Лефков, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница посветена на пратенички прашања истакна дека има едно прашање за премиерот Ковачевски,...

Македонија 12.04.22 | 22:27

Јорданов и Лефков: Правото на протест е уставно загарантирано, никој не смее да ги заплашува просветните работници

На трибината со просветните работници, која се одржа под насловот „Промените се случуваат, секогаш со народот“, денес во Штип, свое обраќање имаат и пратеникот Миле...

Македонија 12.04.22 | 14:56

Лефков: Спасовски да си поднесе оставка, прикриваше убиство и МВР менуваше изјави се додека не излегоа снимки кои ја покажуваат вистината

Власта, Ковачевски и Спасовски прикривале убиство. Четири дена Спасовски и надлежните менуваат изјави, дека ракометарот Тот починал од природна смрт, па без траги од...

Македонија 11.04.22 | 12:09

ВМРО-ДПМНЕ: Имаме информации кои создаваат сериозен сомнеж дека МВР, Спасовски и Ковачевски прикриваат убиство на ракометарот

Имаме информации кои создаваат сериозен сомнеж дека МВР, Спасовски и Ковачевски прикриваат убиство. Три пати во тек на едно деноноќие властите менуваат изјави, и официјални...

Македонија 18.03.22 | 13:29

Под притисок од селото, офицер од Муртино без безбедносен сертификат пратен на мисија – и бил вратен од КФОР

Славјанка Петровска по стапките на Радмила Шекеринска упатува персонал во мисии надвор од Република Македонија без да се почитуваат основните услови, а тоа е кандидатите...