Ознака: Мевлут Чавушоглу
Свет 26.01.23 | 14:47

Чавушоглу: Бесмислено е да се одржи состанок со Шведска и Финска за нивните кандидатури за НАТО

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави денеска дека е „бесмислено“ да се одржи трилатерален состанок со Шведска и Финска за да се разгледаат...

Свет 29.12.22 | 11:00

Чавушоглу: Турција нема да дозволи Грција да ги прошири своите територијални води во Егејското Море

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека Анкара нема да дозволи Грција да ги прошири границите на нејзините територијални води...

Свет 01.12.22 | 17:07

Чавушоглу: Дипломатијата може да доведе до решение во Украина доколку и се даде шанса

Tурскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, истакна дека Турција смета оти е реално да се постигне решение на ситуацијата во Украина преку преговори, доколку...

Свет 18.11.22 | 10:27

Чавушоглу: Турција не ја брани Москва, но руските барања мора да бидат исполнети за житото да стигне таму каде е потребно

Барањата на Русија мора да бидат исполнети за житото да стигне до оние на кои им е потребно, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Коментирајќи...

Свет 16.08.22 | 14:13

Турција се залага за политичко решение на сирискиот конфликт

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, порача дека Турција отсекогаш поддржувала политичко решение на сирискиот конфликт. Режимот (сирискиот) не верува во...

Свет 08.08.22 | 12:22

Чавушоглу: Ердоган следниот месец во посета на балкански држави

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган следниот месец ќе ги посети балканските земји и според турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу тоа ја потврдува...

Свет 27.07.22 | 11:48

Чавушоглу: Шведска сè уште не и испорачала на Турција осомничени за тероризам

Шведска сè уште не и испорачала на Турција осомничени за тероризам, иако минатиот месец потпиша договор со кој Анкара треба да го укине ветото за членство на Шведска...

Свет 21.07.22 | 11:02

Чавушоглу: Турција не побарала ниту ќе бара дозвола за воени операции против курдските милитанти во Сирија

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, порача дека на Турција не ѝ е потребна ничија дозвола за да спроведе воени офанзиви против осомничени курдски...

Свет 05.07.22 | 12:28

Чавушоглу: Првата рунда од преговорите за нормализација на турско-ерменските односи може да се одржи во Ереван

Турција и понуди на Ерменија првата рунда преговори за нормализација на турско-ерменските односи да се одржи во Ереван, јавува турската агенција Анадолу. Ние и понудивме...

Свет 08.06.22 | 09:44

Лавров слета во Анкара на разговори со Чавушоглу

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, пристигна во официјална посета на Турција, каде што во Анкара ќе разговара со неговиот турски...

Свет 15.05.22 | 17:32

Шведска и Финска да престанат да ги поддржуваат терористичките групи ако сакаат Турција да ги поддржи за НАТО

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска рече дека Шведска и Финска мора да престанат да ги поддржуваат терористичките групи во нивните земји,...

Свет 13.07.20 | 13:57

Чавушоглу: Ќе го информираме УНЕСКО за Аја Софија

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека Анкара ќе го извести УНЕСКО за чекорите преземени во врска со Аја Софија, откако на музејот...

Балкан 30.10.19 | 09:24

Чавушоглу: Признавањето на ерменскиот геноцид од САД е срамно

Tурција ја осуди одлуката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес да го признае ерменскиот геноцид. Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу ја осуди...