Ознака: мелничари
Македонија 02.03.23 | 20:34

Ќе се прави „социјален леб“ со помала грамажа?

Од Групацијата на мелничко-пекарската индустрија чекаат повик од Владата за да се изнајде заедничко решение околу кризата која настана со немањето бел и полубел леб,...

Економија 05.11.22 | 09:07

Mелничарите предлагаат активирање на стоковните резерви и најавуваат дека лебот ќе поевтини

Мелничарите најавуваат поевтинување на лебот за околу 10 отсто кон крајот на декември или од почетокот на идната година. Тие ја поздравуваат владината одлука за обезбедување...

Економија 13.08.22 | 09:43

Мелничарите предупредуваат: Ако државата не ни помогне, можно е населението да остане без леб

По лавината реакции во јавноста околу поскапувањето на лебот, мелничарите велат дека и сегашната цена не е доволно висока доколку се земат предвид сите зголемени трошоци....

Економија 17.05.21 | 17:06

Мелничарите реагираат: Во последните 25 дена, Косово ги враќа нашите камиони

Македонските мелничари денес објавија дека веќе 25 дена не можат да извезуваат затоа што косовските власти враќаат камиони со брашно под изговор дека нивото на железо...

Економија 16.05.21 | 23:26

Мелничарите предупредуваат: Брашното и лебот ќе поскапат до плафон ако не се заштити домашното производство

Мелничарите од земјава се соочуваат со блокада од косовска страна. Велат дека веќе 25 дена не можат да реализираат извоз зашто Косово им ги враќа камионите со брашно...

Економија 28.12.20 | 12:55

Мелничарите пред колапс, догодина ќе немаат капацитет да ја откупат пченицата

Мелничарите за почетокот на новата жетва 2021 ќе бидат тотално колабирани, ќе немаат можност да купат пченица. Откако почна корона панедмијата два млина ставија клуч...