Ознака: Маринко Роквиќ
Психологија 23.11.21 | 21:26

Мерина, Маринко, Марина, Балашевиќ, Ѓуричиќ – сите умреа на 68 години, број со мистично значење

Мерима Његомир е петта јавна личност во Србија која годинава починала на 68 години. Се почнало со смртта на Балашевиќ во февруари, пишува српски Курир, па Драгољуб Ѓуричиќ,...

Естрада 22.11.21 | 22:20

Генерација 53-та: Овие пејачи умреа на 68 години

Во Србија оваа година заминаа многу великани во областа на музиката и актерството.Случајно или не речиси сите се родени 1953 година и починаа на 68 години. Тоа се текстописецот...

Естрада 22.11.21 | 19:43

Претчувствувал дека заминува: Eве што Маринко Роквиќ им порачал на синовите на смртната постела

Пејачот Маринко Роквиќ долго се борел со болеста  и претчуствувал дека му се ближи крајот.На неколку дена пред да почине ги собрал двајцата синови и им порачал да бидат...

Естрада 11.11.21 | 12:35

Се свири и се пее, а сите плачат, Ана Бекута не издржа на нозе – во тек е комеморација за Маринко Роквиќ

Во „Камената сала“ на Радио Белград во тек е комеморацијата за Маринко Роквиќ. Семејството и пријателите се собраа да му оддадат почит на легендарниот фолк-интерпретатор...

Естрада 10.11.21 | 20:37

Семејството на Маринко Роквиќ со посебен некролог покажа колку го сака и почитува

Никола Роквиќ емотивно се прости од својот татко.Погребот ќе биде извешен утре на гробиштата во Бежаниска коса а семјеството Роквиќ објави посебен некролог. На него...

Музика 08.11.21 | 23:27

На последниот настап пеел со син му: Објавено последното видео од Маринко Роквиќ

Легендата на народна музика Маринко Роквиќ почина во 68. година. Роквиќ почина во својот дом на Кошутњак после едена година борба со карцином. Легендата на народна музика...

Естрада 08.11.21 | 14:35

Eве до кого ќе биде погребан Маринко Роквиќ

Маринко Роквиќ ќе биде погребан покрај неговиот татко кој беше убиен за време на војната во Босна и Херцеговина, а пејачот во една прилика си ја отвори душата и призна...

Естрада 08.11.21 | 09:43

Maринко Роквиќ умрел на рацете на сопругата, не сакал да оди во болница

Многумина беа изненадени што Маринко Роквиќ ненадејно почина, бидејќи не се знаеше дека е тешко болен, што беше негова желба, која семејството ја испочитува до крај. Во...

Естрада 06.11.21 | 14:37

Рак на панкреас е причината за смртта на Роквиќ

Пејачот Маринко Роквиќ почина денеска, 6 ноември, во Белград, на 68-годишна возраст по тешко боледување. Семејството Роквиќ преку соопштение ја наведе причината за смртта...

Естрада 06.11.21 | 13:04

Мирослав Илиќ: Беше голем пејач, голем човек, не можам да поверувам дека го нема

По тешко боледување, на 67-годишна возраст почина пејачот Маринко Роквиќ. Тажната вест ја потврди и неговиот син, исто толку популарниот Никола Роквиќ. „Ве молам, имајте...

Музика 06.11.21 | 12:01

Почина Маринко Роквиќ

Српските медиуми известиваат за смртта на 68-годишниот пејач на народна музика. Според Nportal познатиот пејач Маринко Роквиќ починал на 68 години денеска во Белград после...

Естрада 11.11.20 | 21:22

Отишол на контрола, завршил на операција: Познатиот пејач останува во болница

Маринко Роквиќ опериран е денеска во Клиничкиот центар на Србија. После рутинска контрола, лекарите утврдиле дека фолкерот мора да остане во болница, па извршен  е хирушки...