Ознака: макпетрол
Економија 26.08.21 | 12:09

„Макпетрол“ го продаде уделот во „ГА-МА“ во зделка вредна 32,8 милиони евра

На 25.08.2021 преку Македонската берза за хартии од вредност е реализирана блок трансакцијата за продажба на акцијата, сопственост на „Макпетрол“ што компанијата ја има...

Македонија 02.08.21 | 22:11

Страшно е во Кочани: Пожарот се заканува да зафати склад на „Макпетрол“

Состојбата со пожарот што го зафати Кочани станува се позагрижувачка откако од Центарот за управување со кризи информираа дека пожар во близина на кочанското село...

Македонија 19.05.21 | 13:46

Учениците оставени без компјутери, државата се луксузира со „гејмерски“ лаптопи – Макпетрол „ќари“ тендер на УЈП вреден 25 милиони денари

Додека десетици илјади ученици се оставени без компјутери и не можат да следат онлајн настава, власта предводена од СДСМ непотребно се луксузира со прескапи компјутери....

Македонија 22.01.21 | 12:20

Лапнаа од државата 33 милиони евра, а донираат во селективно одбрани општини само 1.000 таблети

Лапнаа од државата 33 милиони евра, а донираат во селективно одбрани општини само илјада таблет-компјутери, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој...

Македонија 18.01.21 | 10:48

Божиновски: На Заев ќе му студи во притвор поради спорот со „Макпетрол“

Новинарот Зоран Божиновски во својата одбрана на денешното рочиште истакна дека со премиерот Зоран Заев се скарани и оти точно знае што е предмет на тужбата. Тој објасни...

Македонија 18.01.21 | 10:31

Судот не дозволи Заев да одговори дали лично ургирал спорот со „Макпетрол“ да се префрли од суд во Собрание

Судијката не дозволи премиерот Зоран Заев да одговори на прашањето на адвокатот од одбраната Сашо Станинов дали било негова лична иницијатива спорот со „Гама“ да...

Економија 15.01.21 | 13:44

Заев е горд што сите граѓани станале сопственици на гасоводот на Макпетрол

Сите граѓани се сопственици на националниот гасовод, што е огромна придобивка за граѓаните и за националните можности на државата. Наместо да биде присутен само еден...

Македонија 06.01.21 | 14:43

Мицкоски: Скандалозен е пазарот на Заев со „Макпетрол“ и идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе спроведе истрага

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за порталот “Нетпрес” за скандалот со Макпетрол и ГА-МА истакна дека овој договор за ВМРО-ДПМНЕ не е завршена...

Твитови 31.12.20 | 11:28

Заев им даде гасовод, а они се тепаат пред банка за 100 евра

Заев им даде гасовод а они се тепаат пред банка да земат по 100 евра помош од државата. — Aleksandar Tortevski (@atortevski) December 31, 2020

Македонија 30.12.20 | 16:18

Пендаровски не се поколеба дали да му слугува на Заев – го потпиша указот за 33 милиони евра за Макпетрол

По консултации со експерти од областа на енергетиката и правото, претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за решавање на...

Македонија 30.12.20 | 14:33

Николов, Тасева и Лазовски бараат Пендаровски да не го потпише Законот за договор со „Макпетрол“

Претседателот да не го потпишува Законот за решавање на спорот помеѓу Владатаи МАКПЕТРОЛ АД Скопје по пат на спогодба, бараат Марјан Николов, претседател на Центарот...

Македонија 30.12.20 | 12:48

Зошто Заев брзаше по секоја цена да ја озакони откупнината на гасоводот ГА-МА од Макпетрол и да плати 33 милиона евра?

Народната поговорка вели „брзата кучка слепи кутриња раѓа“. Прашањето е тогаш зошто СДСМ брзаше по секоја цена да ја озакони откупнината на гасоводот ГА-МА од партнерот...

Економија 30.12.20 | 09:39

Спорот со Макпетрол за Гама трае со години и одеднаш државата доброволно се откажува од својот имот

Гама е проблем што постои повеќе од една деценија. Судски спор помеѓу државата и Макпетрол. Проблемот почнува кога се бара колку е процентот на сопственост на државата...

Економија 29.12.20 | 22:54

Мицкоски: Парите за Макпетрол се пари земени од сиромашните за да се дадат на олигарх близок на власта

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување на дебатната емисија „Прашањето ми е следно“ зборуваше за бескрупулозните криминали на власта, како и...

Македонија 29.12.20 | 15:23

Има 33 милиона евра за Макпетрол, а немаше 10 илјади евра за Лазе

СДСМ и Зоран Заев го изгласаа криминалниот закон за „Макпетрол“ со кој од џебот на народот директно на контото на оваа компанија ќе се префрлат 33 милиони евра. Наместо...

Македонија 29.12.20 | 15:04

„Господа“ од СДСМ, не сте ме поразиле мене, туку се фалите со одземањето од сиромашните

Жалосно е и јадно како владеачката структура се фали со заложништвото на 33 милиони евра на граѓаните (даночните обврзници), и тоа во момените кога сме погодени од најголемата...

Македонија 29.12.20 | 11:32

Пратеник од власта не гласаше за законот за Макпетрол

На снимката која од вчера попладнето се врти на социјалните мрежи, се гледа како пратеникот од СДСМ, Исмаил Јахоски не гласа на Законот со кој на Макпетрол му се даваат...

Економија 28.12.20 | 18:53

Мицкоски: Власта на Заев на Макпетрол ќе му искешира 33 милиони евра, новата влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе го разгледа овој штетен договор, сигурен сум дека ќе има одговорност

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, реагира дека власта на СДСМ и Зоран Заев го изгласа штетниот и по многу гледишта криминален закон за Макпетрол со кој од народната...

Македонија 28.12.20 | 11:12

Ја купува ли Заев „Телма“ со „Макпетрол“?

Со денови Собранието работеше до утриниските часови со цел да се изгласа законот со кој владата треба да му додели на „Макпетрол“ АД 33 милиони евра. Ако се знае дека...

Македонија 27.12.20 | 19:48

Ванковска: Каква е разликата меѓу „Телма“ и телевизијата на Боки 13?

Каква е разликата меѓу онаа телевизија на Боки 13 и оваа, во професионална, новинарска и етичка смисла, прашува професорката Билјана Ванковска, коментирајќи ја веста...