Ознака: лисиче
Скопје 28.09.22 | 15:16

Над 130 домаќинства во Лисиче добија еколошки уреди за греење и енергетско-ефикасни фасади

🎤 Во дворот на основното училиште „Димитар Македонски“ во населба Лисиче денеска се одржа завршниот настан од проектот „Справување со загадувањето во Град Скопје“,...

Црна хроника 08.09.22 | 22:07

Сообраќајка вечерва во Лисиче, во тек е увидот

Вечерва во населбата Лисиче, на раскрсницата кај крстот се случи сообраќајна несреќа. Сообраќајот е во прекин и се врши увид.

Сервиси 25.06.22 | 09:09

Без вода e дел од скопско Лисиче

Поради замена на вентили по шахти на улица „Мите Богоевски“ бб, прекинато водоснабдување имаат корисниците на оваа улица од раскрсницата со „Илија Димовски – Гоце“...

Скопје 13.03.22 | 13:17

Нови дрвени елементи поставени во Рајскиот парк во населбата Ново Лисиче

По налог на Град Скопје екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ во текот на изминатите денови поставија нови елементи изработени од дрво во Рајскиот парк во населбата Ново...

Скопје 24.02.22 | 10:57

Голема акција: Се чисти трговскиот центар во Лисиче

Комуналните служби на Општина Аеродром деновиве спроведуваат голема акција за темелно чистење на Трговскиот центар во Лисиче и неколку други локации низ населбата. Се...

Скопје 26.10.21 | 20:25

ВО ЖИВО: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Лисиче


Скопје 13.08.21 | 19:56

Кај лулашките до ОУ „Димитар Македонски“ ноќе речиси секој ден се „самовакцинираат“, родители внимавајте на децата

Наркомани секојдневно во вечерните часови се собираат во близина на основното училиште „Димитар Македонски“ во Лисиче, каде што земаат дрога при што наоколу остануваат...

Скопје 05.08.21 | 17:07

Гори и Лисиче!

Чад се надвисна во Лисиче во нов пожар кој избувна попладнево во Скопје. Според неофицијални извори, во моментот во тој дел од Скопје беснеат два пожари, од кои едниот...

Скопје 17.03.21 | 13:33

Домаќинствата од Лисиче кои се греат на дрва да се пријават за ПВЦ прозорци и врати

Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), во партнерство со Град Скопје и Министерството за животна средина и просторно планирање објави втор повик за финансиска...

Скопје 29.01.21 | 14:59

Ако имаме пари, на здравството сигурно не ги трошиме – како изгледа амбулантата во Лисиче

Уште една жална слика од македонското здравство. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоси објави фотографија од амбулантата во населбата Лисиче потсетувајќи...

Скопје 24.12.20 | 20:07

Во Лисиче лисици бркаат

Прст пред око не се гледа вечерва во населбата Лисиче, а ништо подобра не е ситуацијата и во Ново Лисиче. Според мерните податоци, концентрацијата на ПМ10 честички во...

Скопје 26.10.20 | 09:09

Вознемирувачко видео од Лисиче, средношколците апелираат да се сопре овој геноцид

Ситуацијата со загадувањето излегува од контрола и претставува огромна опасност врз здравјето на граѓаните, алармираат од „Средношколски глас“. Оваа снимка ни ја...

Скопје 06.09.20 | 13:20

Ќе се доделат грантови за жителите на скопско Лисиче за намалување на аеро-загадувањето

Над 100 семејства од скопската населба Лисиче ќе добијат грантови до 10.000 долари за го сменат начинот на греење во домовите заради намалување на загадувањето во Скопје. Програмата...

Црна хроника 09.08.20 | 12:19

Ноќеска запалени неколку автомобили во Лисиче, најверојатно од подметнат пожар

Ноќеска на паркинг се запалени неколку автомобили во Лисиче.Се уште не се знае причината, но најверојатно се работи за подметнат пожар. Полицијата работи на случајот.

Скопје 04.01.20 | 20:02

Во Лисиче не се дише – 963 микрограми на метар кубен

Вечерва загаденоста во Македонија е на екстремно ниво. На прво место е скопската населба Лисиче. ПМ 10 честичките се високи 963 микрограми на метар кубен. Мерните станици...

Скопје 06.11.19 | 23:42

Пак купишта ѓубре кај амбулантата во Лисиче, граѓаните реагираат

Локацијата која во минатото беше место за рекреација на лисичани, игралиштето спроти амбулантата во населба Лисиче, веќе подолго време е крајна спротивност на тоа што...

Скопје 05.09.19 | 11:39

Да се реши проблемот со сигнализацијата и безбедноста на „12-та Македонска бригада“

Жителите од населбата Лисиче втор ден по ред протестираат и блокираа една од крстосниците на бул. „12-та Македонска бригада“ со цел конечно да се реши проблемот со безбедноста...

Скопје 03.09.19 | 12:59

Жителите на Лисиче утре излегуваат на протест, ќе се блокира главниот булевар

Жителите на населбата Лисиче за утре изутрина најавуваат протест во 7 часот. Според најавите, мирниот протест ќе се одржи со блокирање на булеварот 12 Македонска бригада,...

Црна хроника 31.08.19 | 16:35

Лисичанка нашла залутан куршум во својот двор

Вчера попладне, В.В. (39) од Скопје пријавила дека околу 14 часот во с. Долно Лисиче, скопско, во двор забележала залутано зрно од оружје. Извршен бил увид на местото.

Сервиси 30.05.19 | 11:34

Без вода дел од жителите од населба Лисиче

Корисниците од населбата Лисиче (бараки) денеска од 9:45 часот се до санирањето на дефектот ќе бидат без вода. Како што соопштуваат од ЈП „Водовод и канализација“ прекинот...