Ознака: лидија димова
Црна хроника 29.06.21 | 13:16

Европската агенција ОЛАФ ќе ги испитува злоупотребите на Лидија Димова и фризерницата

Интензивно се работи на истрагата за случајот поврзан со злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми и мобилност. Ова за „А1он“ го потврдуваат...

Македонија 15.04.21 | 14:58

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

До крајот на април истекува рокот од шест месеци за затворање на истрагата, по што треба да биде познато дали ќе поднесе обвинение протв.директорката на Националната...

Македонија 15.03.21 | 15:12

Мицковски: Сега кога е актуелно трошењето европски пари, до каде се случаите со Рашко и Лидија Димова?

Абе сега кога е актуелно трошењето европски пари, привлекување средства, или колку малку нашата држава троши за здравјето на своите граѓани, до каде се случаите со Рашко...

Македонија 24.11.20 | 20:24

Николоски: Скандалот со Лидија Димова е една од причините зошто не почнавме преговори со ЕУ

Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за скандалот за Лидија Димова односно за злоупотреба...

Македонија 23.11.20 | 12:25

Пратеникот на СДСМ чиј брат ги „тренираше“ магарињата на Димова не се сеќава ништо од „27 април“

Денеска како сведок за случувањата од „27 април“ се појави пратеникот на СДСМ Диме Велковски.Тој е поранешен и актуелен пратеник во Собранието и рече дека добро ги познава...

Македонија 12.11.20 | 19:46

Пред да ја разрешат, Димова исплатила нови 26 илјади евра кон фризерницата

Десет дена пред да биде разрешена од директорската позиција во Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова потпишала налог за исплата...

Македонија 04.11.20 | 15:14

Димова имала два пасоши: Oдземени и се дипломатскиот и обичниот

Кривичниот суд и ги одзеде двата пасоши, обичниот и дипломатскиот  на поранешната директорка на Агенцијата за европски образовни програми, Лидија Димова. Освен што...

Црна хроника 04.11.20 | 13:58

Судот одлучува дали ќе ѝ го одземе пасошот на Лидија Димова

Разрешената директорка на Националната агенција за европски образовни програми, Лидија Димова денеска е во Кривичниот суд на распит кај судија на претходна постапка...

Црна хроника 04.11.20 | 12:23

Лидија Димова повикана кај судија на претходна постапка, се бара да ѝ биде одземен пасошот

Разрешената директорка на Националната агенција за европски образовни програми, Лидија Димова која е осомничена за злоупотреба на пари од европските фондови, денеска...

Црна хроника 30.10.20 | 16:03

Обвинителство отвори истрага за Лидија Димова

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција отвори истрага за Лидија Димова и уште три лица, по поднесена кривична пријава од Управата за финансиска...

Црна хроника 29.10.20 | 15:54

Kривична пријава против Лидија Димова и уште три лица

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност Лидија Димова и...

Македонија 27.10.20 | 21:21

Јовески: Лидија Димова се сомничи за четири казниви дела

Финансиска полиција најави, а во меѓувреме мислам дека е и доставена пријава до обвинителството за случајот со Лидија Димова, рече јавниот обвинител Љубомир Јовески...

Економија 21.10.20 | 18:44

Мисајловски: Европските пари наместо да помогнат во развојот на државата, се користеле за тренирање магариња и перење пари од власта

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно?“ гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија,...

Македонија 21.10.20 | 09:39

Фризерницата на Димова била петта на ранг листата но добила пари

Скопската фризерница „В.Е.З. трејд“ немала да го добие грантот од над 60.000 евра во акцијата „202“ доколку проектите биле финансирани според ранг-листата што ја направиле...

Македонија 20.10.20 | 19:48

Лидија Димова разрешена од позицијата директорка во Агенцијата за европски образовни програми и мобилност

Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, која во зиминатиот период ја разбранува јавноста со серијата скандалозни...

Македонија 20.10.20 | 14:14

Нов скандал, Димова доделила скоро 55.000 евра на училиште во кое работат роднини на министерот Маричиќ и неговата сопруга

Лидија Димова мора веднаш да си даде оставка од позицијата Директор на Националната агенција, бидејќи заглавена е во сомнеж за криминал до гуша, ова денеска преку прес-конференција...

Македонија 20.10.20 | 13:33

Мицковски: Во менталниот склоп на Заев, етиката е мошне еластична материја

Во менталниот склоп на Заев, етиката е мошне еластична материја, коментира активистот Ивор Мицковски, по новостите дека досегашниот кадар на ДУИ ќе раководи со Државни...

Македонија 19.10.20 | 20:34

Лидија Димова е зрела за кривична одговорност за злоупотребите во Националната агенција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на прашања на граѓаните на LiveChat во живо на Фејсбук, истакна дека Лидија Димова е зрела за кривична одговорност...

Македонија 19.10.20 | 16:20

Вицепремиерот против корупција доставил до Заев предлог за разрешување на Димова

Вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски денеска доставил предлог до премиерот Зоран Заев со кој бара политичка одговорност за директорката на Националната...

Македонија 16.10.20 | 20:49

Милошоски: Одговорноста не е само кај Димова, туку и кај тие што ја поставиле – Заев и Шекеринска

ВМРО-ДПМНЕ денес го изразува својот протест против незаконското трошење на пари на европските даночни обврзници кои што се наменети за образование и образовни проекти...