Ознака: лиценца
Црна хроника 13.05.22 | 19:16

Aвтобус возел на релација Струга-Дебар без лиценца

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Б.С.(19) од с.Подгорци, струшко и против правно лице со седиште во с.Подгорци,...

Македонија 13.04.22 | 21:34

Бектеши: Управителот и сопствениците на „Привилиџ“ ќе одговараат согласно законските одредби

Управителот и сопствениците на „Привилиџ“ ќе одговараат согласно законските одредби, рече вечерва министерот за економија Крешник Бектеши во емисијата „Топ тема“...

Економија 14.01.22 | 16:09

Скопјани нема да останат без греење

Граѓаните на Скопје утре ќе имаат парно, лиценцата на компанијата Балкан Енерџи нема да биде одземена, тврдат владини извори за Алсат. Деталите Владата ќе ги соопшти...

Економија 13.01.22 | 12:29

Одземена лиценцата за работа на превозникот „Бога Транс“ од Скопје

По барање на Државниот инспекторат за транспорт, Министерството за транспорт и врски донесе решение за одземање на лиценцата за работа на превозникот „Бога Транс“...

Економија 12.01.22 | 20:14

Бектеши се пофали на Фејсбук: По скоро два месеци одземена лиценцата на „Беса травел“

Министерството за економија денеска ја одзема лиценцата на туристичката агенција „Беса Травел“, објави министерот за економија Крешник Бектеши на неговиот Фејсбук...

Економија 10.01.22 | 21:40

Бектеши: БЕГ има законска обврска да обезбедува парно греење, ако не го прави тоа ќе ја загуби лиценцата

Не само што треба да најдат начин за снабдување, туку БЕГ има и обврска за тоа согласно Законот за енергетика. Носителите на лиценците не може да престанат да ја исполнуваат...

Македонија 24.11.21 | 18:49

Одземена лиценцата за работа на „Беса транс“, нарачана вонредна инспекција

За автобусот на „Беса транс“ во кој загинаа 45 македонски граѓани, а седум беа повредени во сообраќајната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, нема издадено...

Свет 27.10.21 | 15:19

На кинескиот телеоператор „Чајна Телеком“ му е укината лиценцата за работа во САД

Американската регулаторна управа за комуникации (ФКК) ја укина дозволата за работа на комапнијата „Чајна Телеком“ во САД поради загриженост за националната безбедност....

Економија 05.10.21 | 19:48

Музичарите нема да можат да настапуваат без лиценца ниту на свадба, ниту во локал

Нерегулираните настапи на нашите музичари, кои редовно гостуваат во локали низ земјава, без при тоа да подлежат на било каква обврска за подмирување на финансиски надомест...

Свет 23.07.21 | 10:40

Полска и САД се скараа околу обновување на лиценца за ТВ канал

Идните американски инвестиции во Полска би можеле да бидат загрозени доколку таа земја не ја обнови лиценцата на 24-часовниот информативен канал ТВН24. Ваквото предупредување...

Македонија 10.02.21 | 09:37

Одземена лиценцата за работа на фабриката за канабис во Крушево, од каде беше украдена дрога

На предлог на Министерството за здравство, Владата на вчерашната седница донесе Одлука за престанување на важењето на одлуката за давање на одобрение за одгледување...

Црна хроника 30.10.20 | 12:08

За еден месец во гостиварско откриени 18 возила за јавен превоз без лиценца

Во рамки на едномесечните засилени контроли во гостиварскиот јавен превоз, вчера биле откриени уште седум возила главно комбиња, чии сопственици не поседувале лиценци...

Економија 13.08.20 | 16:06

Ратко Капушевски влезе во бизнисот со мазут

Компанијата „РКM“ ДООЕЛ Скопје, во сопственост на поранешниот директор на салата Борис Трајковски и на компаниите на рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко – Ратко Капушевски,...

Македонија 26.11.19 | 13:28

Лиценцата не ги одвикнува дадилките од лошите навики: Пушат, зјапаат во мобилните, ги тепаат децата и не знаат ништо за нега и исхрана

Насилството го попречува развојот на децата, нивната способност за учење и успех ги ограничува можностите за воспоставување здрави врски со другите, придонесува за...

Црна хроника 23.11.19 | 16:59

Ќе се испитува дали дадилката што тепаше дете има лиценца

Министерството за труд и социјална политика ќе направи вонреден инспекциски надзор во Агенцијата преку која била ангажирана дадилката кoја тепаше двегодишно дете...

Економија 01.03.19 | 11:56

„Канал 5+“ замина во историјата – АВМУ ѝ ја одзеде дозволата за работа

Поради неплатен годишен надомест за дозвола за телевизиско емитување во законски утврдениот рок, 30 дена од денот на приемот на фактурата, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни...

Економија 19.12.18 | 09:10

Апасиев: Знаете ли дека ќе им ја секнете секоја заработка на сиромашните со закон кој му текна на шупак од ДУИ?

Професорот Димитар Апасиев жестоко ја нападна Владата за најновата одлука пензионерите, вработените, луѓе со други приходи или тие што немаат лиценца да не можат да...