Ознака: лежалки
Балкан 21.08.23 | 18:32

Две жени се истепале за – лежалки

Тензиите околу поставените чадори и лежалки на плажите во туристичките места кулминираа годинава. Додека во Грција се кренаа протести за нелегално поставените лежалки,...

Патувања 20.08.23 | 16:25

„Не го ранеше детето, туку сопругот“: Грчки газда ѝ врати на мајка што се жалеше на лоша услуга

Мајка на социјалните мрежи се пожали дека вработените во барот на една плажа на Халкидики не ѝ дозволиле да го нахрани своето мало дете со храната што ја донела од дома. Целата...

Балкан 03.08.23 | 09:56

Зголемени контроли на плажите во Грција за нелегално поставени лежалки

Граѓанското движење за слободни плажи, кое започна од островот Парос, брзо се прошири и на други грчки острови и бара отстранување на нелегално поставените лежалки...

Патувања 18.07.23 | 15:07

Лежалки и до 25 евра, а нема ни кабина, ни туш, ни ВЦ: Туристите бегаат од Албанија, велат поскапо е и од Грција и не вреди за парите

Последните години Албанија стана една од најпопуларните летни дестинации меѓу македонските и српските туристи, најмногу поради ниските цени. Судејќи по споделените...

Патувања 30.06.23 | 08:39

Да ти преседне одморот: Лежалките во Црна Гора одат и до 180 евра на ден

Во текот на летната сезона едно од главните прашања на туристите е колку чини дневното изнајмување на лежалките за плажа. Цените на лежалките и чадорите во Црна Гора...

Патувања 08.08.22 | 13:24

Градот со милионски приходи: Изнајмувањето лежалки на Миконос годишно чини 86.000 евра

Сопствениците на „бич баровите“ на островот Миконос плаќаат огромни суми пари за изнајмување на плажите кои ги враќаат за само еден добро посетен ден. Тие инвестираат...

Патувања 08.08.22 | 09:17

Србите им вратија на Црногорците за навредите: Не сме паштета туристи, вие сте многу скапи

Србите се револтирани откако Црногорците ги нарекоа паштета туристи и оти се ценкаат за секое евро. Тие велат дека да не биле туристите ќе останеле без гости со оглед...

Балкан 02.07.22 | 11:58

„Срамота што прават Балканците, тоа треба да се забрани“: Фотографии од грчките плажи предизвикаа бура на социјалните мрежи

Со цел да си обезбедат место на плажа, лежалка или чадор во текот на целиот ден, туристи од балканот се служат со разни методи и тактики. Така тие брзаат да ги стават своите...

Патувања 29.06.22 | 13:53

Лежалките се бесплатни, сместување чини 8 евра за ден: Ова е хит дестинација за летово

Добра вест за сите кои летово ја одбраа Црна Гора за летен одмор. Имено, на голем дел од плажите лежалките се бесплатни по 17 часот, што значи дека туристите ќе имаат намалени...

Сервиси 26.06.22 | 11:16

Колку чинат лежалките во Грција, Црна Гора и Албанија?

Ако одењето на одмор годинава е малку поскапо поради зголемената цена на горивото, лежењето на лежалки на плажите во Грција, Црна Гора, Албанија и не е толку скапо. Во...

Патувања 13.06.22 | 12:51

Изгор цени на лежалките во Црна Гора

Пристигнаа и првите информации од туристите кои летово го одбраа јадранското приморје и Црна Гора за летен одмор. Иако важи за поевтина варијанта во однос на Грција...

Твитови 13.08.21 | 14:42

Како се фаќаат лежалки во Ханиоти, лето господово 2021-во

Desant Srba na ležaljke, Hanioti 2021. Leta gospodnjeg. pic.twitter.com/VUR8gUThWD — Vito024 (@Vito0241) August 12, 2021

Економија 31.07.21 | 12:23

Како печалат охриѓани од туристите: Ќе им изнајмат две лежалки…

Нов „бисер“ од охридските плажи, односно нов случај кога на туристите им се наплаќаат крајно нереални цени. Во Фехсбук групата „Патувања низ Македонија“ еден корисник...

Патувања 13.07.21 | 10:36

Причината ќе налути многумина: Само на една плажа во Херцег Нови лежалките чинат 10, место 3 евра

Пред неколку дена на една од градските плажи во Херцег Нови репортерка на „Блиц“ била изненадена кога налетала на плажа на која лежалките чинат 10 евра. Сите плажи покрај...

Патувања 02.07.21 | 15:08

Каде ќе поминете најевтино на плажа: Грција, Црна Гора, Хрватска или Албанија?

Цената на комплет две лежалки со чадор за сонце по плажите во регионот и годинава многу варира во зависност од местото, но и од самото кафуле, позицијата, па дури и од...

Патувања 28.06.21 | 10:37

Поевтин смештај, цени слични на скопските – колку ќе ве чини летувањето во Црна Гора годинава?

Македонците во Црна Гора може да патуваат само со лична карта, што само по себе е голема поволност, зошто патни исправи се потребни само за децата. Годинава, пак, за разлика...

Свет 28.06.21 | 10:24

Нов инцидент во Албанија: Запалени 60 лежалки на плажа

На плажа албанскиот крајбрежен град Дримаде изгореа 60 лежалки, а полицијата се сомнева дека пожарот бил подметнат. Инцидентот се случил еден час по полноќ. Според порталот...

Балкан 17.05.21 | 19:34

Полупразни плажи викендов на Халкидики

Иако туристичката сезона во Грција официјално започна во саботата, сепак, викендов грчките туристички места беа посетени само од локални туристи од Солун и ретко можеше...

Калеидоскоп 08.05.21 | 19:06

Плажите во Охрид без шанкови и лежалки

На добар дел од Охридското крајбрежје ова лето нема да има лежалки и шанкови, паркинзи и друга опрема, објави Алсат. Локалните власти најавуваат дека најдоцна до 15 јуни...

Калеидоскоп 25.08.20 | 14:50

Ќе се испокршат нозе: Олимписки игри, категорија фаќање лежалка на базен во Охрид

Со трчање и гласно викање, туристи се обидуваат да стигнат до лежалка на базен, лоциран во еден охридски хотел. Моментот бил снимен од страна на инстаграмџијата именуван...