Ознака: Леонид Индов
Сервиси 29.02.24 | 22:15

ДНК: Собравме 80.000 евра за Лео, парите ги предадовме на тетка му

Групата ДНК соопшти дека се собрани 80.000 евра за лекувањето на Леонид Индов. Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени...

Здравје 29.02.24 | 11:16

Ќе има системско решение за лекувањето на Леонид, но не во време на техничка Влада, вели министерот за здравство

Министерот за здравство Илир Демири денеска на новинарско прашање во врска со случајот на Леонид Индов изјави дека владата и Министерството за здравство се комплетно...

Здравје 29.02.24 | 10:53

Демири: Посветени сме и ќе најдеме решение да му се помогне на Индов, за системско решение ќе зборуваме по изборите

Министерот за здравство Илир Демири денеска на новинарско прашање во врска со случајот Леонид Индов изјави дека Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе...

Здравје 27.02.24 | 20:47

Демири ќе разговара со семејството на Леонид Индов околу подмирување на трошоците за неговата рехабилитација

Случајот на Леонид Индов бил разгледан на денешната владина седница и биле образложени досегашните процедури што се водат пред надлежните институции, а се однесуваат...

Скопје 27.02.24 | 13:18

Орце Ѓорѓиевски уплати 30.000 денари за Леонид за Благојчо да не мора да го продаде својот инвалиден скутер

По веста дека Благојчо Георгиев одлучи својот електричен скутер вреден најмалку 75.000 денари да го продаде 30.000 само  да помогне во собирањето на средствата потребни...

Естрада 27.02.24 | 08:27

„Македонија уште еднаш покажа дека е хумана нација“: ДНК собраа 690.000 денари на лицитацијата за Леонид

И официјално заврши лицитацијата за помош на Лео, преку која наградата Златна Бубамара на Популарноста заврши во рацете на Митрески Кирче од Охрид кој ја даде најголемата...

Естрада 23.02.24 | 15:00

Панчо и Андреј ја продаваат статуетката од „Златна бубамара“, парите ќе ги донираат за Леонид

Панчо и Андреј од „ДНК“ и годинава ја ставаат на лицитација добиената статуетка на „Златна бубамара“, а овојпат собраните средства ќе бидат наменети за Леонид Индов. За...

Скопје 23.02.24 | 12:11

Здружно: Деца од 23 скопски училишта со хуманитарни акции за Леонид

Хуманитарни акции во кои се собираат средства за помош на Леонид Индов и неговото опоравување и лечење се организираат низ 23 основни и средни скопски училишта. Ова не...

Македонија 22.02.24 | 17:28

Андоновски: Манолева не ја говори вистината за Леонид

Заменик народниот правобранител Јован Андоновски вели дека заменик министерката Маја Манолева не ја говори вистината. „Таткото на Леонид Индов се има обратено во...

Македонија 22.02.24 | 15:54

ФЗОМ: Конзилијарното мислење без наведување на интервенцијата што му е потребна на Леонид Индов, остава простор за шпекулации

Раководството на Фондот за здравство денеска одржа брифинг со новинарите на кој беше кажано дека лекарите од ТОАРИЛУЦ не навеле во конзилијарното мислење какво медицинско...

Македонија 22.02.24 | 15:38

Џафери за случајот со Леонид Индов: Законите не се засноваат на поединечни случаи

Не може да има законски измени и решенија заради одредени случаи. Работата на законите не се заснова на поединечни случаи. Законите се општи правила што треба да важат...

Здравје 22.02.24 | 13:21

Манолева: Ги поддржувам и стојам на располагање на родителите на Леонид Индов за секаква помош

Родителите воопшто немаат побарано никакво мислење од соодветна институција за можноста или неможноста за завршување на лекувањето, односно за рехабилитација на тоа...

Здравје 21.02.24 | 19:11

Манолева: На државните клиники има современи услови и апарати за лекување на пациенти како Леонид

Заменик министерката за здравство во техничката Влада Маја Манолева вели дека на Универзитетската клиника за физикална медицина и рехабилитација од каде што таа доаѓа...

Македонија 21.02.24 | 16:40

Мицкоски: Ако институциите не можат, ние да му помогнеме на Лео!

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати апел до јавноста и граѓаните преку донации да се вклучат во обезбедувањето пари за лекување на 18-годишниот Леонид Индов,...

Македонија 21.02.24 | 16:32

Одлуката на Фондот со која се одбива барањето за упатување во странство на Леонид Индов, сѐ уште не е конечна, велат од ФЗОМ

Фондот за здравство тврди дека воопшто не би известен дека Леонид Индов со хеликоптер ќе биде префрлен на лекување во Австрија. ФЗОРСМ од првиот момент со внимание го...

Македонија 21.02.24 | 14:16

Четврт степен декубит и повеќе од 30 бактерии добил Леонид за време на лекувањето во македонското јавно здраство

Четврт степен декубит и повеќе од 30 бактерии добил Леонид за време на лекувањето во македонското јавно здравство. Само Господ ми рече изнеси го син ти од таа болница. Вака...

Македонија 21.02.24 | 09:15

И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид!

Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини животи. На 6 февруари прва вест во медиумите беше заминување на...

Македонија 06.02.24 | 11:10

Три месеци се подготвувал првиот меѓународен лет за медицински транспорт со хеликоптер со кој 18-годишниот Леонид Индов замина за Виена на лекување

Три месеци траела подготовката и обуката на медицинскиот персонал од ГОБ „8 Септември“ кој денеска заедно со 18-годишниот пациент Леонид Индов замина во Виена, со првиот...

Скопје 03.01.24 | 16:29

Општина Центар: За неколку дена собрани 901.768,00 денари за лекување на Лео

Во рамки на детската хуманитарна програма организирана од Општина Центар, собрани се 901.768,00 денари за лекување на младиот Леонид Индов. Општинските градинки и училишта,...

Скопје 25.12.23 | 13:33

Денеска хуманитарен концерт за Леонид Индов

Продолжуваат хуманитарните акции за помош на младиот Леонид Индов, на кој му е потребно лекување во странство за да закрепне по тешките повреди на `рбетот здобиени во...