Ознака: лекување
Македонија 15.02.21 | 12:18

На инфективните одделенија во Македонија се лекуваат 592 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и сомнителни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 592. Од министерството...

Здравје 12.02.21 | 21:06

Собрани сретствата за Ангел, мајката со јавна благодарност за хуманоста на Мицкоски и сите кои помогнаа

По хуманата акција за собирање на пари за лекување на малиот Ангел, семејството се огласи преку статус на Фејсбук во кој пишува дека парите се веќе собрани. -Добри,хумани...

Здравје 09.02.21 | 15:16

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 326 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 326 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите...

Здравје 23.01.21 | 13:06

Маја Дамевска од Прилеп: Гнојам од глава до петици и не ми даваат да се лекувам во странство!

Маја Дамевска од Прилеп е единствената жена во Македонија која што има дијагноза пемфигус вегетанс, ретка болест на кожата, за која што сака да се лекува во странство....

Здравје 21.01.21 | 09:45

Спречува тешки форми на Ковид-19: Американски научници развиле револуционерна терапија со пептид

Американски научници од Медицинскиот центар на Универзитетот Раш развиле терапија со пептид што може да спречи развој на тешка форма на болеста Ковид-19, објави „Џурнал...

Македонија 11.01.21 | 16:02

Во болниците низ Македонија се лекуваат 797 лица од Ковид-19

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 797 и има околу...

Свет 06.01.21 | 14:15

Д-р Омар Атик испратил честитки на 200 пациенти болни од рак и им отпишал долг од 650.000 долари

Д-р Омар Атик испратил честитки за празниците на адресите на околу 200 пациенти болни од рак, пишувајќи дека им се простени долговите во неговиот центар за третман на...

Скопје 26.12.20 | 11:44

За 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти во Скопје, вкупно се лекуваат 441 од кои голем дел на кислородна поддршка

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 44 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 441 лице сомнително и потврдено за КОВИД...

Македонија 21.12.20 | 10:27

Во ковид центрите во Скопје се лекуваат речиси 500 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 30 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 497 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Здравје 18.12.20 | 10:49

„Аџибадем Систина“ бесплатно ќе лекува деца болни од ковид-19 на кои им е потребна хоспитализација

Приватната болница „Аџибадем Систина“ е подготвена да го покрие лекувањето на сите деца до 18 години кои се болни од ковид-19, соопшти болницата. Вчера на Фејсбук страницата...

Здравје 07.12.20 | 12:01

Повеќе од 1.300 пациенти заразени со ковид-19 се лекуваат во болниците во Македонија

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 872 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите...

Здравје 05.12.20 | 16:45

Вкупно 1.326 пациенти заразени со ковид-19 се лекуваат во болниците во Македонија

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекува вкупно 881 пациент позитивен и суспектен на корона вирусот. По извештаите на...

Здравје 04.12.20 | 09:14

Д-р Вело Марковски објави детална терапија како да се лекуваат пациентите заболени од Ковид-19

Вирусологот проф. д-р Вело Марковски, кој гостуваше на трибината: „Пневмонии, рано препознавање, класификација, лекување“, дава детален приказ како и со што да се лекуваат...

Македонија 27.11.20 | 13:54

Филипче потврди дека нема усогласена стратегија за матичните лекари како да постапуваат во поединчени ковид случаи

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција одговарајќи на новинарско прашање потврди дека Македонија нема усогласена стратегија за матичните...

Здравје 27.11.20 | 12:40

463 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 463 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Македонија 27.11.20 | 11:29

Лекови кои не се докажани дека помагаат, не се препорачуваат за лекување на болни од ковид-19

Лекови кои не се докажани дека помагаат, не се препорачуваат за лекување на болни од ковид-19 изјави денеска Венко Филипче, министерот за здравство на прес-конфренција. Матичнот...

Македонија 23.11.20 | 15:00

На инфективните одделенија во земјава се лекува 821 пациент болен од ковид

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 821 пациент позитивeн и суспектен на корона вирусот. По извештаите...

Македонија 20.11.20 | 19:23

В недела ќе бидат одредени условите под кои граѓаните ќе се лекуваат од Ковид-19 во приватните болници

Министерот за здравство, Венко Филипче, попладнево имаше работен состанок со сопствениците на приватните болници „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“. Од Министерството...

Македонија 13.11.20 | 15:37

Вкупно 702 паценти со симптоми на ковид-19 се лекуваат во болниците во земјава

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во земјава е пријавено дека се лекуваат 569 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во регионалните центри во Битола...

Македонија 13.11.20 | 08:43

Зошто терапијата од приватните болници не ја добиваат и пациентите во државното здравство?

И по девет месеци од корона кризата Филипче никако да се свести што се случува. Заклучно со вчерашната статистика на министерството за здравство 1.238 семејства се завиени...