Ознака: лабораторија
Свет 20.12.20 | 08:16

Ресторан во Сингапур почна да служи пилешко произведено во лабораторија

Ресторан во Сингапур почна да служи „пилешко месо“произведено во лабораторија. Според неговите творци, ваквиот потег може да помогне во намалувањето на штетата врз...

Македонија 10.12.20 | 14:56

Филипче и претседателот на МАНУ Коцарев разговарале за зголемување на капацитетите на лабораторијата за ковид-19

Венко Филипче, министерот за здравство и академик Љупчо Коцарев денеска во Македонската академија на науки и уметности (МАНУ) разговарале за зголемување на капацитетите...

Свет 25.09.20 | 15:12

Гори лабораторијата на „Хуавеј“ во Кина

Голем пожар изби во едно од седиштата на компанијата „Хуавеј“ во Кина и тоа во лабораторијата за истражување и развој во јужниот град Донгуан. Густи облаци црн чад...

Црна хроника 24.09.20 | 19:28

Откриена мини лабораторија и стебла канабис во Визбегово

По претходно добиени оперативни сознанија денеска околу 15 часот Единицата за недозволена трговија со дрога-СВР Скопје, во скопско Визбегово извршила претреси во дом...

Технологија 21.09.20 | 09:51

Единствената преостаната лабораторија на Никола Тесла во САД ќе стане музеј

Варденклиф, единствената преостаната лабораторија на Никола Тесла, што се наоѓа на Лонг Ајленд (САД), е на чекор до нејзино претворање во Музеј Тесла, изјави директорот...

Здравје 16.09.20 | 09:43

Лабораторијата за вирусологија при ИЈЗ меѓународно оценета со максимален успех

Лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје го помина со максимален успех надворешниот тест на компетентност за детекција на SARS-CoV-2, спроведен од...

Здравје 15.09.20 | 14:10

Кинески виролог тврди дека Ковид-19 е создаден во лабораторија во Вухан

Кинески виролог, кој тврди дека Ковид-19 е создаден од човечка рака во лабораторија во Кина, во понеделникот објави извештај за кој вели дека го поддржува нејзиното експлозивно...

Калеидоскоп 03.09.20 | 18:51

Метеж пред клиничката лабораторија: Пациентите не држат дистанца

По два дена откако почнаа закажувањата на прегледи и анализи преку „Мој термин“ почнаа и метежите во дел од здравствените установи. На фотографиите кои ги објави Факултети.мк,...

Свет 18.08.20 | 10:59

Кинеска докторка обвинува дека корона вирусот е создаден во лабораторија

Кинеската докторка Ли-Менг Јанг, кој побегнала од татковината затоа што, како што тврди, добивала закани, упати обвиненија дека вирусот корона потекнува од воена лабораторија...

Свет 06.07.20 | 11:35

Коронавирусот случајно побегнал од лабораторија, тврди екс шефот на МИ6

Поранешниот шеф на британската разузнавачка служба „МИ6“, Ричард Дирлав изјави дека би сакал отворена дебата околу тоа од каде потекнува коронавирусот. Дирлав предупреди...

Свет 07.05.20 | 19:16

Кина ги отфрла нападите: Научниците од лабораторијата во Вухан, која е цел на СAД, се обучени во Америка и Франција

Научниците од кинеската лабораторија, која е цел на Соединетите држави, се обучени во Америка и Франција, истакна кинеската влада во четвртокот, и покрај контроверзиите...

Црна хроника 27.04.20 | 10:31

Го фатиле на автобуска со две ќеси марихуана, а во неговиот дом пронашле цела лабораторија

Скопското обвинителство до Кривичниот суд во Скопје, поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во...

Здравје 21.04.20 | 16:28

Почнува со работа лабораторијата во МАНУ, дневно ќе се прават по сто теста за Ковид-19

Лабораторијата во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) почнува со работа од денеска со капацитет од 100 тестови за Ковид-19, најави денеска на онлајн...

Свет 17.04.20 | 22:09

Франција: Нема докази дека новиот коронавирус е создаден во лабораторија

Франција денеска соопшти дека засега нема докази за поврзаност меѓу новиот коронавирус и работата на истражувачката лабораторија П4 во кинескиот град Вухан. – Сакаме...

Здравје 17.03.20 | 12:05

Лабораторија во Лондон нуди на доброволци по 4.600 долари за намерно да се заразат со вирусот и да учествуваат во истражување за вакцина

Во трката што побрзо да се дојде до вакцина за корона вирусот, лабораторија во Лондон им нуди на доброволци по 4.600 долари за намерно да се заразат со вирусот и да учествуваат...

Македонија 26.07.19 | 14:11

Поповска прашува дали Инспекторатот за животна средина купува коли со пари за лабораторија

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, упати неколку прашања кон Државниот инспекторат за животна средина, кој спорд неа, има набавено две коли за директорот, со пари...

Црна хроника 07.03.19 | 12:56

На најгорниот кат од својот дом во Козле направил импровизирана лабораторија со 52 стебла канабис

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за неовластено производство и пуштање во промет...