Ознака: Ла лига
Фудбал 29.12.21 | 21:14

Седуммина заразени со коронавирус во Барселона, четворица во Реал, тројца во Севилја…

Бројот на заразени со Ковид-19 во шпанските фудбалски клубови е сè поголем. Барселона објави денеска дека во нејзините редови има седум заразени фудбалери, во Реал Мадрид...

Фудбал 14.12.21 | 10:29

Се претера со цените: Шпанското првенство продадено за пет милијарди евра

Шпанската фудбалска Ла Лига постигна договор за продажба на своите телевизиски права за емитување на „Movistar“ и „DAZN“ за сума од 4.95 милијарди евра во следните пет години,...

Фудбал 04.08.21 | 12:20

Ла Лига продаде дел од акциите

Раководството на Ла Лига соопшти дека постигнала начелен договор со инвестицискиот фонд ЦВЦ за продажба на својот удел во лигата. Договорот ќе создаде нова компанија...

Фудбал 24.06.21 | 15:24

Во новата сезона навивачите се враќаат на стадионите во шпанската Ла Лига

Следната сезона ќе биде дозволено присуство на навивачи на на натпреварите од шпанската Ла Лига. Шпанската влада објави дека навивачите ќе можат да влегуваат на стадионите...

Фудбал 10.04.21 | 23:50

Модриќ до Пике: Зарем пак дојде да се жалиш

Каталонците беа бесни на судијата Манцано, па искусниот Жерар Пике се спушти долу на теренот протестирајќи за недосудениот пенал, но и за краткото продолжено време...

Фудбал 10.04.21 | 23:43

Пике му се „пушти“ на судијата Манцано

Жерар Пике не играше во „Ел Класикото“ меѓу Реал Мадрид и Барселона, но по дуелот се симна на терен и влезе во кавга со главниот арбитар Жил Манцано. Каталонците имаа...

Фудбал 10.04.21 | 23:36

Што пропушти Мориба, за ова промашување Барса не освои бод

Реал Мадрид ја совлада Барселона со 2-1, два гола на „кралевите“ во првиот дел, Бензема и Крос погодија за домашните, Мингеза намали на 2-1. Барселона имаше задоцнет финиш,...

Фудбал 10.04.21 | 23:32

Реал Мадрид со 2-1 ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Реал Мадрид вечерва ја победи Барселона со 2:1 во дербито од 30. коло на Шпанското фудбалско првенство. Карим Бензема го отвори резултатот во 13. минута. Тони Крос во 28. минута...

Фудбал 04.03.21 | 17:12

Шпанските екипи изгубија две милијарди евра поради короната

Шпанските фудбалски екипи вo Првата и Втората лига регистрирале загуба од 2.03 милијарди евра во сезоните 2019/20 и 2020/21 поради пандемијата на Ковид-19. -И покрај намалениот...

Фудбал 30.08.20 | 15:53

Шпанска Ла Лига со поддршка за Барселона: Меси не може да си оди без обесштетување

Шпанската Ла Лига издаде официјална изјава во врска со ситуацијата во Барселона. Лигата смета дека напаѓачот Лионел Меси не може да го раскине договорот со клубот во...

Фудбал 19.07.20 | 12:53

Сити подготвува тужба против претседателот на Ла Лига

Раководството на Манчестер Сити ја разгледува можноста да поднесе тужба против претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас, по неговите обвинувања дека станува збор за клуб...

Фудбал 14.06.20 | 21:52

Реал Мадрид го совлада Еибар во првиот натпревар по рестартирањето на сезоната

Реал Мадрид вечерва во натпревар од 28. коло од шампионатот на Шпанија го совлада Еибар со резултат 3:1. Головите за домаќините ги постигнаа Тони Крос, Серхио Рамос и Марсело,...

Фудбал 23.05.20 | 21:13

Ла Лига ќе продолжи на 8 јуни

Премиерот на Шпанија Педро Санчез објави дека Ла Лига може да продолжи од 8 јуни. Натпреварите ќе се играат пред празни трибини. „Шпанија на прави сѐ што е потребно за...

Фудбал 28.04.20 | 21:24

Од 5 јуни повторно шпански фудбал, но без публика на трибините

Премиерот на Шпанија Педро Санчез објави дека од 4 мај на локалните професионални спортисти ќе им биде дозволено да прават индивидуални тренинзи надвор. Ова значи дека...

Фудбал 16.04.20 | 22:13

Тренерите песимисти: Дали „Ла лига“ ќе продолжи?

Тренерот на Барселона, Кике Сетиен изјави дека плановите на Ла Лига да го обнови шпанскиот фудбалски шампионат тешко ќе сеисполнат. Првенството е прекинато од 10 март,...