Ознака: кристијан тимоние
Македонија 11.11.19 | 13:08

Тимоние: Франција до крајот на годината ќе го ратификува Протоколот за членство во НАТО

Процесот на ратификација на Протоколот за членство на Македонија во НАТО е во тек и без проблеми треба да се ратификува во Франција до крајот на годината, рече денеска...

Македонија 04.11.19 | 10:10

Tимоние: Добри вести за ЕУ перспективата ако до мај испорачате и вие и ние

Процесот на ревизија на ЕУ постои и доколку се дадат позитивни точки до месец мај и од ваша и од наша страна мислам дека ќе добиеме добри вести – изјави денеска во...

Македонија 31.10.19 | 15:00

Тимоние: На лидерите на ЕУ им останува да разговараат за новите правила на игра, а до вас е да исполните одредени задачи

Сега на лидерите на ЕУ  им останува да разговараат меѓу себе, за да ги сменат правилата на игра, а на земјава и останува да исполни одредени задачи – изјави францускиот...

Македонија 25.10.19 | 12:32

Јанушев: Ги напаѓаат Макрон и Тимоние, зашто им кажаа дека не се доволни само реформи на хартија

Ги напаѓаат Макрон и Тимоние, затоа што им кажувуваат дека не се доволни само реформи на хартија туку треба уште многу особено во судскиот систем и во борбата против...

Македонија 24.10.19 | 23:54

Мисајловски до Зекири: Не е крива Франција, крив е Луј Витон и куфер-политиката

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски, кој во 24 анализа на телевизија 24 дебатираше со Мухамед Зекири од СДСМ, рече дека Франција ни е пријател и не е крива...

Македонија 24.10.19 | 22:55

Зеќири: Жал ми е што главен брифер на Тимоние е поранешниот советник на Иванов

Ако ЕУ остане со затворени врати за Македонија, не можеме со сила да ги отвориме, но можеме тие вредности да ги донесеме тука.“ – изјави Мухамед Зекири во вечерашното...

Македонија 24.10.19 | 22:04

Зеколи: Ја заклавате ЕУ за станови и коли, па Тимчо Француски ви е крив

Зошто жолч на естаблишментот кон Тимоние? Затоа што 99,9% од естаблишментот (партии, нво, медиуми) е продукт на САД, Герм, Хол. пари преку фондации, донации. Веќе 20 години. Фатаморганата...

Македонија 24.10.19 | 22:02

Цветанова: Кога му се лутите на Тимоние, си се лутите себеси зашто поверувавте во приказната за Преспанскиот договор

Кога му се лутите на Тимоние, си се лутите на самите себеси зашто поверувавте во приказната за Преспанскиот договор, коментира Ганка Цветанова на Твитер во контекст...

Македонија 24.10.19 | 21:29

Поранешниот амбасадор Ѓорги Спасов не бира зборови за да ги навреди Тимоние и Макрон

Поранешниот амбасадор на Македонија во Бугарија и Молдавија и поранешен министер за правда во владата на СДСМ Ѓорги Спасов со крајно недипломатски речник ја коментира...

Македонија 24.10.19 | 20:13

Тимоние објасни како нè лажела власта дека ќе добиеме датум

Според францускиот амбасадор во земјава, Кристијан Тимоние, имало маркетиншки трикови и нереални очекувања дека Македонија ќе ги почне преговорите со ЕУ. Одговарајќи...

Македонија 24.10.19 | 11:58

Тимоние: Нема потврда за посета на Макрон во Македонија

Кристијан Тимоние денеска изјави дека нема информации за тоа кога би се остварила посетата на претседателот на Франција Емануел Макрон на Скопје и Тирана, која тој...

Македонија 24.10.19 | 10:43

Тимоние: Преспанскиот договор не беше единствениот услов, клучните реформи не се исполнети

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска на прес-конференцијата што ја закажа со цел да одговори на сите прашања на новинарите по француското „не“ за одлука...

Македонија 18.10.19 | 21:06

Tимоние во 2018 предупреди: Препораката виси поради начинот на кој е донесен Законот за јазиците

Може да се проблематизира безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради тоа што без минимум консензус и без цивилизирана дискусија вчера...

Македонија 11.10.19 | 17:04

Тимоние: Датумот е едно, но важни се принципите

На неколку дена пред одлуката во Брисел, францускиот амбасадор во земјата порача дека местото на Македонија е во европското семејство. Тимоние вели дека датумите се...

Македонија 09.10.19 | 14:22

Тимоние: Одблиску ја следиме состојба во Северна Македонија

Франција како и другите членки на ЕУ гледа на приближувањето на земјите кон Унијата од регионален аспект. Во тој регионален контекст јасно е дека има разлики меѓу земјите....

Македонија 07.10.19 | 21:38

Тимоние: Списокот на реформите сè уште останува неисполнет, реформите што требаше да се завршат не се завршени

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние во интервју за Порталб вели дека во Македонија ќе се следи спроведувањето на реформите до самиот последен ден кога ќе се одлучува...

Македонија 27.09.19 | 14:47

Тимоние: Очекуваме зеленото светло од Макрон за старт на преговорите

Очекуваме зеленото светло од претседателот Емануел Макрон, изјави францускиот амбасадор Кристијан Тимоние во Битола, а во врска со очекувањата на ставот на Република...

Македонија 25.09.19 | 13:27

Тимоние: Франција сè уште не одлучила околу датумот за Македонија во ЕУ

Франција сè уште не одлучила како ќе се изјасни за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ и за неа е многу важно владеењето на правото, а одлучувачки...

Македонија 20.09.19 | 08:26

Пратениците до Тимоние: Владата го злоупотребува европското знаменце за да постави свои судии и обвинители

Група пратеници кои учествуваат во дискусиите за изнемите на Законот за Академијата за судии и обвинители бара помош од францускиот амбасадор Кристијан Тимоние да...

Македонија 19.09.19 | 19:28

Тимоние: Не драматизирајте со прашањето за датумот

Добивањето датум за преговори на Македонија со Европската унија е долготраен процес, кој започна уште по конфликотот во 2001 година со потпишувањето на Договорот за стабилизација...