Ознака: кражба
Црна хроника 29.11.22 | 15:15

Во штипската модуларна болница украдени 20 до 30 метри бакарни цевки 

Украдени се бакарни цевки во должина од 20 до 30 метри во модуларната болница, во кругот на Клиничка болница-Штип. Кражбата се случила пред неколку денови за што потврдува...

Црна хроника 25.11.22 | 10:44

Kaвадарчанец додека бил на гости ги ограбил домаќините 1000 евра

На 24.11.2022 во 09.10 часот во ОВР Кавадарци бил извршен службен разговор со Д.И.(26) од с.Возарци, кавадаречко. Тој се сомничи дека на 23.11.2022 околу 21.30 часот, додека бил на гости...

Црна хроника 21.11.22 | 17:07

Фатена бандата од Добридол која крадела во тетовски села

Тетовската полиција информира дека денеска е поднесена кривична пријава за четири лица со што се расчистени 14 тешки кражби, обиди за тешки кражби и кражби. Станува збор...

Црна хроника 19.11.22 | 13:46

Уапсен жител од Кичево кој ограбил куќа во изградба

Полициски службеници уапсиле жител на Кичево поради сомневање дека од куќа во изградба во Кичево одзел повеќе предмети. Од Министерството за внатрешни работи соопштија...

Црна хроника 18.11.22 | 23:32

Скопјанка украла злато во Чаршија, златарот ја фатил и ја истепал, а таа го пријавила

Скопјанка вчера украла златен предмет од златарница во Старата чаршија, a златарот ја фатил и ја истепал, по што таа го пријавила, соопшти полицијата. „На подрачјето...

Црна хроника 17.11.22 | 13:17

Со туѓ пин скопјанец 16 пати пазарел преку интернет

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против A.Т.(23) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Црна хроника 16.11.22 | 10:15

Во „киа“ напикал и украл 400кг плочки за пруга

МВР сооошти дека вчера попладне полициски службеници од Полициската станица Гази Баба го лишиле од слобода С.Л. (35) од Скопје. Според МВР, од лице вработено како обезбедување,...

Црна хроника 25.10.22 | 21:09

Од МВР не објавија дека Домот на АРМ во Центар бил ограбен

Скопскиот Дом на АРМ предминатиот викенд „настрадал“ во разбојничка кражба. Иако се наоѓа во центар на главниот град, а има и чуварска служба од припадници на Армија,...

Црна хроника 24.10.22 | 10:11

Кај Бит Пазар нападнале и ограбиле две момчиња: Уапсени тројца малолетници и еден 18-годишник

На подрачје на Бит Пазар синоќа околу 22.45 часот од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје лишени од слобода се Е.Е.(18) и уште тројца...

Црна хроника 21.10.22 | 11:34

Прилепчанец крадел низ Битола

На улица „Широк Сокак“ во Битола, вчера полициски службеници од криминалистичката полиција и полициската станица за безбедност на сообраќајот при СВР Битола го лишиле...

Црна хроника 15.10.22 | 20:22

Украдени делови од машини на РЕК Битола, приведни три лица

Вчера во СВР Битола – Полициско одделение Новаци бил извршен службен разговор со М.К.(19), С.А.(19) и Д.К.(21), сите од Битола, информираат од МВР. Како што соопштуваат од МВР,...

Црна хроника 07.10.22 | 12:15

Кај Мавровка нападнале прилепчанка и ѝ го земале мобилниот: Уапсени двајца разбојници во Скопје

Полициски службеници од ЕВР Карпош и ЕВР Центар-Бит Пазар во 01:05 часот на булевар „ВМРО“ во Скопје ги лишиле од слобода С. М. (42) и В. Т. (24), двајцата од Скопје. Тие се сомничат...

Македонија 04.10.22 | 10:27

Ковачки: Министерството за одбрана молчи за украдените класифицирани документи, одговорност мора да има

Втор ден Министерството за одбрана молчи за украдените класифицирани документи и за украдените компјутери на кои имало строго доверливи документи, пишува во статус...

Црна хроника 24.09.22 | 13:25

Фатени 4 разбојници, меѓу нив и 17-годишно девојче

Рано утрово полицијата од скопската општина Гази Баба приведе четири лица, М.М. (24), Б.С. (22), К.К.М. (29), сите од скопско и 17-годишна малолетничка од Скопје. Тие се фатени при...

Црна хроника 17.09.22 | 17:19

Украден полициски компјутер: Спасовски и МВР трагаат кој им го украл електронскиот уред со податоци на граничниот премин Блаце

Украден електронски уред на граничниот премин Блаце. Првите сомнежи беа поврзани со ризикот од обиди за сајбер напади врз системот. Од МВР за ТВ Алсат потврдуваат дека...

Скопје 16.09.22 | 22:09

Во Чаир се краде струја на големо

На социјалните мрежи беше објавено видео од скопската населба Чаир на кое се гледа како се краде струја на големо. Во еден објект, најверојатно станува збор за зграда...

Црна хроника 16.09.22 | 20:38

Украден е компјутер од полициски терминал на „Блаце“

Некој украл компјутер од полициски терминал на „Блаце“. Компјутер бил украден од полициски терминал на граничниот премин „Блаце“. Од МВР за „Алсат“ ја потврдија...

Економија 06.09.22 | 16:07

ЕВН по два пати наплаќа за струја потрошена во исти денови

Скопјенец се пожали дека струјата потрошена во шест дена од месецот, од 16 до 21 јули, два пати е наплатена. Еднаш во сметката за периодот од 23 јуни до 21 јули, а вториот пат...

Балкан 04.09.22 | 16:13

Срби и Црногорци ограбиле албанска фамилија во Грција, при бегството еден од напаѓачите доживеал мозочен удар

Двајца црногорски државјани и една Србинка се актерите на грабежот што ги потресе жителите на грчкото одморалиште Нафпилио. Еден од крадците при бегството доживеа...

Економија 03.09.22 | 09:51

Македонија, граѓаните и ЕСМ за само 25 часа се оштетени за близу 10.000.000 денари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска со нов пример за тоа како се ограбува Македонија, граѓаните и ЕЛЕМ, денешно ЕСМ: ЕСМ/ЕЛЕМ распишува оглас за продажба...