Ознака: ковчег
Свет 12.09.22 | 10:34

Ковчегот на кралицата ќе биде изложен 5 дена во Вестминстерската палата

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора ќе биде изложен во Вестминстерската палата во текот на следните неколку дена, а бидејќи се очекуваат огромни гужви, сегашните...

Балкан 21.05.21 | 09:50

Веља невоља парите ги закопувал во мртовечки ковчези

Веља невоља и неговиот партнер Марко Миљковиќ парите ги закопувале во мртовечки сандаци, дознава „Курир.рс“. Според нив, парите заработени најмногу од дрога и рекет...

Калеидоскоп 16.04.21 | 08:56

Принцот Филип ќе биде погребан во ковчег обложен со олово: Кралска традиција која има научно објаснување

Британскиот принц Филип, сопруг на кралицата Елизабета Втора ќе биде погребан в сабота, на 17 април, а поради корона-мерките, на погребот ќе смеат да присуствуваат само...

Свет 14.04.21 | 22:54

Ковчегот на Принцот Филип е спремен веќе 30 години

Принцот Филип ќе биде погребан во ковчег од даб обложен со олово и специјално за него е направен пред 30 години. Британските медиуми пишуваат дека традиција е кралските...

Калеидоскоп 29.01.21 | 14:10

Ќерка забележала дека мајка ѝ е жива секунди пред кремирање

Жена во Аргентина била шокирана кога открила дека нејзината мајка е сè уште жива, само неколку секунди пред да биде кремирана. Старицата (89), која не беше именувана, била...

Калеидоскоп 04.01.21 | 12:35

Пјер Карден погребан во ковчег кој самиот го дизајнирал

Легендарниот француски моден дизајнер Пјер Карден беше погребан завчера во Париз. Погребот на гробиштата Монмартр беше во присуство на најблискиот круг на семејството...

Ракомет 26.11.20 | 13:59

Илјадници Аргентинци се збогуваат со Марадона, ја урнале заштитната ограда за да стасаат до ковчегот

Неколку илјади Аргентинци се собрале пред Претседателската палата во Буенос Аирес за да се простат од Диего Марадона. Ковчегот со телото на Марадона е изложено за јавноста,...

Балкан 21.11.20 | 16:14

Се дезинфицира стаклото под кое е изложен Иринеј, верниците без маска го бакнуваат ковчегот

Светиот архиерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) денеска соопшти дека за време на молитвата за испраќање на патријархот Иринеј, што ќе се одржи во Соборниот...

Балкан 01.11.20 | 10:36

Неговото тело е легло на зараза: Докторка бара да се затвори ковчегот на Амфилохие

Лекарката на Клиничкиот центар на Црна Гора, Невенка Павличиќ, побара од претседателот на Националното координативно тело (НКТ) да издаде наредба за затворање на ковчегот...

Калеидоскоп 04.09.20 | 09:33

Ако не носиш маска една минута во мртовечки сандак

Луѓето кои одбиваат да носат маска за да спречат ширење на коронавирусот во главниот град на Индонезија, Џакарта, може да бираат – или ќе платат парична казна или една...

Кариера 21.11.19 | 13:50

Во Германија се бараат носачи на ковчези

Недостигот од носачи на кофчези се закнува да доведе до одложување на погреби во Германија, предупредуваат погребниците. Тие наведуваат дека празнините ги пополнуваат...

Балкан 11.03.19 | 15:33

Протести со ковчези во Загреб како предупредување за „смртта на правдата”

Здружението за заштита на жртвите од правосудството „Вероника Вере” денеска одржа протести против корупцијата во хрватската Влада, при што учесниците носеа ковчези...