Ознака: Ковакс систем
Свет 12.07.21 | 14:36

Ковакс ќе добие 110 милиони дози кинески вакцини против коронавирус

Ковакс системот веднаш ќе добие 110 милиони дози вакцина против коронавирус од кинеските компании „Синовак“ и „Синофарм“ кои ќе му помогнат на меѓународниот систем...

Македонија 11.05.21 | 19:14

Пристигаат 38.400 вакцини од „Астра зенека“ преку Ковакс

Министерот за здравство Венко Филипче преку „Фејсбук“ соопшти дека наскоро во Македонија пристигнува нова пратка вакцини преку „Ковакс“ системот. Добивме уште една...

Балкан 25.03.21 | 11:11

Во БиХ пристигнаа 23.400 дози од „Фајзер“ купени преку Ковакс, вечерва стига тура и од „Астра зенека“

На Меѓународниот аеродром во Сараево денеска пристигнаа 23.400 дози на вакцини од „Бионтек/Фајзер“, кои Босна и Херцеговина ги купи преку Ковакс. Ова се првите дози кои...

Македонија 25.03.21 | 11:03

Вархеји најави вакцини за Албанија, БиХ и Црна Гора, но не и за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во обраќањето на Европскиот економски и социјален комитет повтори дека Европската комисија останува посветена на Западен...

Македонија 18.03.21 | 22:31

Даниловски: Се потпиравме на солидарност, а богатите земји ги грабнаа вакцините, можат по шест пати да се вакцинираат

Епидемиологот Драган Даниловски вечерва гостуваше во емисијата „24 Анализа“ каде што истакна дека сплет на околности е што нема вакцини и дека основен проблем е што...

Македонија 17.03.21 | 13:10

Гир: Доставата на вакцините не е на посакуваното ниво, но Ковакс механизмот ќе профункционира

Амбасадорот на Европската Унија во Македонија Дејвид Гир од Тетово порача дека доставата на вакцините не е на посакувано ниво, но смета дека механизмот Ковакс...

Македонија 16.03.21 | 22:50

Вакцини на „Астра зенека“ пристигаат во Македонија на 31 март

Првата пратка на вакцини преку КОВАКС системот во Македонија ќе пристигне на 31 март, додека втората на 15 април, објави „Канал 5“ повикувајќи се на извори во Министерството...

Македонија 15.03.21 | 11:37

Шекеринска тврди одамна сме ги исполниле условите од КОВАКС, но од Алијансата за вакцини молчат

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска очекува утре на седница на Влада да се дискутира за дел од прашањата поврзани за добивање, пристигнување и исполнување на...

Свет 13.03.21 | 21:05

EK ги обвини земјите-членки: Не се држеа до нашиот предлог за прераспределба на вакцините

Земјите-членки на ЕУ сами побараа флексибилност и одлучија да отстапат од правилото вакцината да се дистрибуира според бројот на жители, соопшти денеска Европската...

Свет 13.03.21 | 20:42

Курц, Борисов, Пленковиќ, Бабиш, Крижанис и Јанша бараат самит на ЕУ поради нефер распределба на вакцини

Шест премиери на земјите-членки на ЕУ, вклучително и австрискиот канцелар Себастијан Курц и чешкиот премиер Андреј Бабиш, во писмото до претставниците на ЕУ побараа...

Свет 21.01.21 | 12:23

Годинава со ковакс-системот ќе се испорачаат 1,8 милијарди вакцини во 92 посиромашни земји

Системот за дистрибуција на вакцини Ковакс планира да испорача 1,8 милијарди дози на посиромашните земји оваа година и очекува побогатите земји да ги исполнат своите...