Ознака: космос
Црна хроника 28.04.22 | 07:55

„ТНТ“ продолжува: Oчигледно е дека „Космос“ бил дивоградба, а Цаноски сакал политичко решение

Денеска продолжуваат завршните зборови за случајот „ТНТ“. Откако вчера се обрати Миле Јанакиески за денеска се планирани поранешниот градоначалник Тони Трајковски...

Црна хроника 27.04.22 | 12:03

Адвокатот на Груевски: Со рушењето на „Космос” е постапено законски од страна на општина Гази Баба

Адвокатот на Никола Груевски на денешните завршни зборови истакна дека рушењето на објектот “Космос” е направено законски и оти тоа е одлука на општината Гази...

Скопје 08.02.22 | 13:44

Колку ќе заработи Цановски и луѓето околку него од новиот „Космос“?

Со наближувњето на пресудата за случајот „ТНТ“ излегуваат на виделина намерите на власта на СДСМ и на бизнисменот Фијат Цановски поврзани со случајот „ТНТ“. Како...

Македонија 20.07.21 | 23:33

Пред утрешното рочиште за рушењето на „Космос,“ Цаноски најави дека се повлекува од политиката

Фијат Цаноски си поднесе оставка од лидерската позиција на Партијата за Европска Иднина, а со тоа се повлекува и од политичката сцена, дознава „Фокус“.   Оваа политика...

Скопје 08.07.21 | 17:33

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Гази Баба се обидуваат да спречат нов криминал со „Космос“ вреден два милиони евра

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во општина Гази Баба на денешната седница го обвинија градоначалникот Борис Ѓорѓиевски дека не го почитува законот и дозволува пренамена...

Скопје 08.07.21 | 08:03

Профитот би бил 1.8 милиони евра: Oпштина Гази Баба сака паркингот на Цаноски во „Космос“ да му го пренамени во деловен простор

Советот на општина Гази Баба денеска ќе одржи седница на која на дневен ред ќе биде објектот Космос на Фиат Цаноски. Конкретно, намерата на општината е на Цаноски споротивно...

Македонија 22.06.21 | 10:01

Грчев му пресуди на Цаноски: „Космос“ се гради спротивно на одобрение, посочил тој во 2011 година

Стручното мислење дадено од страна на архитектот и професот Мирослав Грчев, докажува дека објектот „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски бил граден спротивно на одобрението....

Македонија 12.01.21 | 11:49

Случај ТНТ: Судијата Ставрев не дозоволи одбраната да го испрашува сведокот на Обвинителството

Денеска се одржа ново рочиште за случајот ТНТ. Сведочеше Ќанија Ајдиновски, кој од 2011 година бил раководител на објектот „Космос“. Тој беше сведок на обвинителот Бурум...

Македонија 15.12.20 | 11:31

Судијата Ставрев не дозволи Амзоски да одговори дали на Боки му дал 350.000 евра за повлекување на обвинението на „Космос“

На денешното тензично рочиште за случајот ТНТ сведочеше бизнисменот Адријан Амзоски, познат како бизнисменот кој донираше во огранизацијата „Меѓународен сојуз“....

Македонија 26.11.20 | 13:29

Цановски не се сеќава дали професорот Грчев имал забелешки на документацијата за „Космос“

Бизнисменот Фиат Цановски го ангажирал професорот Мирослав Грчев за изготвување на документацијата за комплексот „Космос“. Тој потврди дека го ангажирал Грчев за...

Македонија 26.11.20 | 11:42

Цановски не сакаше да одговори дали ги има доплатено комуналиите за „Космос“

Бизнисменот Фијат Цановски комуналиите за изградба на објектот „Космос“ ги плаќал на рати. Тој рече дека пред да добие дозвола за градба платил две-три рати однапред...

Македонија 26.11.20 | 11:13

Трајковски: Цаноски добро знаеш што и како се гради во „Космос“

Поранешниот градоначалник на Гази Баба Тони Трајковски денеска во случајот „ТНТ“ го испрашуваше бизнисменот Фијат Цаноски. Трајковски истакна дека Цаноски добро...

Македонија 20.01.20 | 09:16

Случај „ТНТ“: Докторката на Тони Трајковски ќе ја образложува неговата состојба

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за уривањето на комплексот „Космос“ откако минатото беше одложено поради здравствената состојба...

Македонија 23.12.19 | 10:13

Тони Трајковски претепан во болница, судијата Ставрев стражарно ќе го приведува

Обвинетиот Тони Трајковски, поранашен градоначалник на општина гази Баба, денеска не дојде на судењето за предметот “ТНТ”. Неговиот адвокат утрово го информирал судот...

Македонија 23.12.19 | 09:30

Испит за македонското судство: Ставрев подготвен да изврши упад во одбраната за да го оконча „ТНТ“?

Дали случајно или не седницата на која треба да се изгласаат судии за Апелацискиот суд, но Судскиот совет ја закажал за 25 декември, ден откако ѝ завршува мандатот на...

Македонија 20.12.19 | 22:04

Ставрев го одложи „Монструм“, па 12 часа се изживуваше врз Јанакиески за дивоградбата на Цаноски

Доцна вечерва, по 20:30 часот, заврши маратонското рочиште за предметот ТНТ на СЈО, во кое на прашањата на адвокатите од 12 часот со паузи одговараше обвинетиот Миле Јанакиески. Бранителите...

Македонија 19.12.19 | 10:28

Убијците од Смилковско може да здивнат: Скандалозно одложување на „Монструм“ за да му се даде приоритет на „ТНТ“

Денешното рочиште за случајот „Монструм“ е одложено доцна синоќа поради проценката на судијата Огнен Ставрев дека е поважно денес итно да продолжи судењето за предметот...

Македонија 03.04.19 | 18:24

„Алфа“: Судски процес за ТНТ- Цаноски „фаќал“ политички врски да не се урива Космос

Дали се отстапувало од документацијата при градбата на станбено деловниот комплекс „Космос“ синот на Фијат Цаноски, Сефер не знаел, но се обидел своите пријателства...

Македонија 16.01.19 | 15:32

Фијат Цаноски бара 16 милиони евра за душевна болка

Бизнисменот Фијат Цаноски кому му беше срушен објектот Космос, својата душевна болка ја проценил на 16 милиони евра. Вакво побарување Цановски изнел на рочиштето за...

Калеидоскоп 10.01.19 | 22:22

Во Канада фатени мистериозни сигнали од космосот

Астрономите го објавиле истражувањето за таинствените сигнали кои стигнуваат од далечните галаксии, сигнали кој ги примил телескоп во Канада. Потеклото на овие радио-...