Ознака: Коридор 8
Македонија 04.03.23 | 10:07

Како се пљачкаат 2 милијарди евра за Коридорот 8

Во записник на Владата, на 24-та седница на Владата на 24 ноември 2020-та година, кога вицепремиер е Артан Груби, а заменик министер за финансии е Димитар Ковачевски, а премиер...

Македонија 03.03.23 | 15:06

Мицкоски: За Коридорот 8 и Коридорот 10 треба да се обелодени дали станува збор за уставни измени или за епски криминал од неколку милијарди евра

Јас очекував вакво прашање бидејќи имаше и прес конференција каде што беше поставено тоа прашање на премиерот Ковачевски, и го слушнав одговорот каде што се препелкаше....

Македонија 02.03.23 | 21:34

Груби: Проруски елементи ме напаѓаат за да спречат изградба на Коридорот 8

Вицепремиерот Артан Груби смета дека основна причина што опозициската ВМРО-ДПМНЕ и македонските медиуми водат кампања за неговата дискредитација е изградбата на Коридорот...

Економија 03.02.23 | 17:35

В понеделник почнуваат преговорите со стратешкиот партнер за Коридорот 8

Владата на денеска донесе одлука со која го задолжи Комитетот за преговори за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 да ги започне преговорите...

Економија 16.12.22 | 20:38

Рустеми и Бербери разговараа за проектите на Коридор 8 и ГП Ќафасан-Струга

Генералниот директор на Јавното претпријатие за државни патишта на Македонија, Ејуп Рустеми денеска во Тирана оствари средба со директорот на Албанската управа за...

Македонија 29.10.22 | 08:44

Владиниот врв со гости ќе го означи почетокот на продолжувањето на изградбата на пругата кон Бугарија

Во присуство на премиерот Димитар Ковачевски и неговиот бугарски колега Галаб Донев денеска кај местото Шупли Камен во близина на Куманово официјално ќе биде означено...

Македонија 28.10.22 | 09:12

Бугарскиот премиер Донев ќе дојде на свеченото отворање на железничкиот Коридор 8

Вршителот на должноста премиер на Бугарија, Галаб Донев, во сабота ќе дојде во Македонија, на покана на неговиот домаќин, премиерот Димитар Ковачевски, за да учествува...

Економија 25.10.22 | 14:23

Три понуди на тендерот за надзор на изградбата на коридорите 8 и 10

Tри понуди се доставени на тендерот за избор на надзор на изградбата на автопатите Тетово-Гостивар, Гостивар-Кичево и Требениште – Струга- Ќафасан на Коридорот 8, како...

Економија 12.10.22 | 21:29

Догодина, здравје Боже: Годинава нема да дочекаме да се почне со работа на автопатите

Постапката за избор на надзор и консултант за Коридорите 10 и 8 е во тек, а по нејзино затворање, Јавното претпријатие за државни патишта ќе ја информира Владата за тоа...

Економија 07.10.22 | 21:11

Локвенец: До крајот на 2027 би имале готова пруга кон Бугарија

Драго ми е што можам да кажам дека до 18-ти месецов, определените фирми за градба на проектот ќе почнат со работата, а официјалниот настан за почеток на градбата како држава...

Економија 02.10.22 | 21:24

Бочварски: Во наредните пет години целиот Коридор 8 од Скопје до Ќафасан ќе биде готов

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски за ТВ21 посочи дека во наредните пет години се очекува да биде завршен не само автопатот Скопје – Охрид, туку целиот...

Економија 20.09.22 | 23:52

Груби објасни како течел тендерот кој го доби „Бехтел и Енка“

Хрватска компанија зад која стоеле руски пари не го добила тендерот за изградба на автопатишта кој подоцна го доби фирмата „Бехтел и Енка“, вели вицепремиерот Артан...

Економија 20.09.22 | 08:55

Груби: Тендерот за надзор на Коридорот 8 пропадна поради „руски пари“ во хрватската комапнија

Првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби ексклузивно во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 одовори во врска...

Економија 12.08.22 | 10:28

Лани сме добиле 6,5 милиони евра казна од ЕБОР за неградење на пругата кон Бугарија

Минатата година на Европската банка за обнова и развој сме му платиле 6,5 милиони евра казна во камати и трошоци за нереализирани средства поради договорен, а неповлечен...

Економија 28.06.22 | 14:34

Груби го свика Комитетот за Коридорите 8 и 10Д, се формираат преговарачките тимови

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби го свика денес вториот состанок на Комитетот за изградба на Коридорот...

Македонија 27.05.22 | 16:56

Груби и Ќучук разговарале за продлабочување на добрососедските односи со Бугарија

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска имаше средба со бугарскиот европратеник и известувач за Македонија...

Економија 11.05.22 | 21:19

Пратеник на ДУИ купил компанија која работи на Коридорот 8?

Проектот од 900 милиони евра е епски криминал на ДУИ и власта, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашната „Топ тема“ на Телма. Јас појаснив и претходно...

Македонија 29.03.22 | 14:20

Уставниот суд одлучи да поведе постапка по член 12 од Законот за изградба на коридорите 8 и 10

Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка по член 12 од Законот за изградба на делници од коридорите 8 и 10.  Со тој закон се утврдува како стратешки...

Балкан 04.03.22 | 16:48

Македонија и Бугарија ќе соработуваат на полето на енергетиката и инфраструктурата

 Актуелните настани, енергетската криза и нивното влијание врз економиите на Македонија и Бугарија, како и можностите за меѓусебната соработка беа теми на...

Економија 15.02.22 | 13:42

Ова може да доведе и 150 часа работа неделно: „Гласен текстилец“ со иницијатива до Уставен за изградбата на Коридорите 8 и 10

Здружението „Гласен Текстилец” од Штип денеска поднесе иницијатива до Уставен суд за оценување на уставност и законитост на членот 12 од Законот кој одобрува градежни...