Ознака: коридор 10
Економија 13.07.22 | 12:15

Уставен суд укина член: Работниците од Коридорите 8 и 10 нема да смеат да работат прекувремено

Уставниот суд на денешната седница го укина членот 12 од Законот за утврдување стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор...

Економија 28.06.22 | 14:34

Груби го свика Комитетот за Коридорите 8 и 10Д, се формираат преговарачките тимови

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби го свика денес вториот состанок на Комитетот за изградба на Коридорот...

Македонија 29.03.22 | 14:20

Уставниот суд одлучи да поведе постапка по член 12 од Законот за изградба на коридорите 8 и 10

Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка по член 12 од Законот за изградба на делници од коридорите 8 и 10.  Со тој закон се утврдува како стратешки...

Економија 15.02.22 | 13:42

Ова може да доведе и 150 часа работа неделно: „Гласен текстилец“ со иницијатива до Уставен за изградбата на Коридорите 8 и 10

Здружението „Гласен Текстилец” од Штип денеска поднесе иницијатива до Уставен суд за оценување на уставност и законитост на членот 12 од Законот кој одобрува градежни...

Економија 14.12.21 | 18:07

Конституиран преговарачкиот тим за Коридорите 8 и 10

Владата на 127-та седница седница ја разгледа и усвои Информацијата за конституирање на Комитет за преговори и преговарачкиот тим за имплементација на проектот за изградба...

Балкан 30.09.21 | 15:33

Фон дер Лајен со Вучиќ го означија почетокот на изградбата на пругата Ниш-Брестовац-Лесковац со европски пари

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во Долно Меѓурово крај Ниш го означија почетокот на работите...

Балкан 24.07.21 | 13:35

Koга не може нашата власт, Србија ќе нè поврзува железнички со Европа

Српската премеирка Ана Брнабиќ при денешната посетата на Јужна Србија и Пчинскиот огруг, говорејќи за развојните проекти во инфраструктурата што треба да се реализираат...

Економија 06.07.21 | 14:23

ССМ: Со членот 12 се озаконува присилна работа без почитување на човековите права

Сојузот на синдикати на Македонија реагира и бара да биде избришан членот 12 од Предлог-законот за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер за имплементација...

Економија 05.01.21 | 12:30

Ќе се гради нов експресен пат од Струмица преку Валандово до автопат на Коридор 10 кај Смоквица

Во финална фаза е проектот за нов експресниот пат  од Струмица-преку Валандово до автопатот на Коридор 10  кај Смоквица. Се очекува проектирањето да биде завршено на...

Балкан 10.11.19 | 09:58

Србија ја поврзува Европа: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

Српскиот претседател Александар Вучиќ и бугарскиот премиер Бојко Борисов во саботата официјално го отворија последниот дел од сообраќајот на источната страна на Коридорот...

Балкан 09.11.19 | 20:30

Како изгледа новиот автопат: Од Белград до Бугарија за три часа

Претседателот  на Србија Александар Вучиќ денеска го пушти третиот автопат од доаѓањето на функцијата. Станува збор за источната делница од Коридорот 10 од Ниш до Димитровград....

Балкан 09.11.19 | 12:15

Со трубачи и тапани отворен Коридорот 10, Вучиќ и Борисов наздравија со вино

Со трубачи и тапани на патот, во тек е свеченото отворање на источниот крак од Коридорот 10 во Србија. На отворањето присуствуваат српскиот претседател Александар Вучиќ...

Балкан 03.06.19 | 10:06

Србите го платиле автопатот двојно поскапо од оној во Македонија

Србија плати скоро двапати повеќе по километар за автопатот низ Грделичка клисура, отколку што Македонија ја коштатше за ист дел, во целиот профил на автопатот, пред...

Економија 18.05.19 | 21:18

Заев од Србија: Намалувањето на физичката дистанца е соодветна на пријателството и блискоста меѓу нашите народи

Премиерот Зоран Заев и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески присуствуваа на свеченото отворање на јужниот крак на Коридорот 10 на делницата низ Грделичката...

Балкан 18.05.19 | 08:36

Заев со Вучиќ на отварање на јужниот крак на Коридорот 10

Премиерот Зоран Заев денеска заедно со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе присуствува на свеченото отварање на јужниот крак на Коридорот 10 на делницата низ Грделичката...

Балкан 17.05.19 | 10:43

Вучиќ: Заев на отворање на јужниот крак на Коридор 10

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека на утрешното отворање на јужниот крак на автопатот на Коридор 10 низ Србија ќе присуствува и македонскиот...

Балкан 16.05.19 | 17:08

В сабота свечено отворање на автопатот во јужна Србија кон Македонија

Српската министерка за градежништво, сообраќај и инфраструктура Зорана Михајловиќ денеска најави дека в сабота во Грделичка Клисура свечено ќе биде пуштен во употреба...

Балкан 11.05.19 | 23:11

Вака изгледа автопатот со кој се поврзуваат Скопје и Белград

Поглед од воздух на Коридорот 10, со кој Србија ќе биде целосно поврзана со 600 киометри долг автопат од границата на Македонија до границата со Унгарија. Во среда, на 15...

Балкан 11.05.19 | 16:29

Од среда за три часа сме во Белград – се отвара автопатот Грделичка клисура кон Македонија

На 15 мај се пушта во употреба делницата кај Грделичка клисура, Србија преку коридорот 10 ќе биде целосно поврзана со 600 киометри долг автопат од границата на Македонија...

Балкан 08.05.19 | 10:45

Завршен Коридорот 10 до границата со Македонија

Грделичката клисура е целосно совладана, јужниот крак на Коридорот 10 кон Македонија и Грција е целосно завршен и во зависност од временските услови во следните десет...