Ознака: концерти
Музика 07.06.24 | 11:54

БОИ АКИ и КУТУ вечерва на ОФФест: Микс од африкански влијанија и европски фолк и моќен звук на француско-етиописката супер група за беспрекорно фестивалско доживување

По синоќешното експлозивно отворање на 23. издание на OFFest со импресивниот настап на „султанот на сахарскиот блуз“ BOMBINO, како и на ѕвездите на јужноафриканскиот психоделичен...

Музика 13.05.24 | 10:29

ФАМЕС Институтот најави бројни концерти со светски музички имиња во мај и јули во Скопје

Во рамките на програмата на ФАМЕС Институтот во Скопје, во сабота на 11-ти мај започнува уште еден интересен оркeстарски проект. Како што беше најавено на почетокот на...

Сцена 17.04.24 | 17:26

„Ареа“ најавува акустична музичка магија и патување низ нивната 30-годишна музичка кариера

19 и 20 април се датумите резервирани за двата акустични, последователни концерти на рок-групата „Ареа“. Концертите се закажани во Филхармонија, а членовите на групата...

Сцена 11.04.24 | 13:19

„Ареа“ најавија акустична музичка магија со комплетно изменети аранжмани адаптирани на оркестарот со кој ќе свират во Филхармонија

Акустичен концерт ќе одржи рок-групата „Ареа“ на 19 и 20 април во Филхармонија во Скопје. Членовите на групата најавуваат акустична музичка магија, каде што ќе се слушнат...

Сцена 28.03.24 | 10:11

Драган Мијалковски со два концерти ќе го одбележи јубилејот – 60 години музичка кариера

Драган Мијалковски ќе одржи два концерти во Скопје, на втори и трети април, во Национална опера и балет. Јубилејните гала концерти со кои Мијалковски одбележува 60 години...

Сцена 26.03.24 | 13:54

Каролина настапува во Охрид и во Куманово

Два следни концерти со Каролина во Охрид и Куманово. После двата распродадени концерти овој март во Скопје во “Pure”, како и концертите во Гевгелија, Струмица и...

Сцена 21.03.24 | 20:16

Мики Јовановски-Џафер најави јубилејни концерти по повод 50 години кариера во Скопје, Штип, Струмица и Битола

Легендарниот рокер Мики Јовановски-Џафер со јубилејни концерти во Скопје, Штип, Струмица и Битола ќе одбележи 50 години кариера. Мики Јовановски-Џафер, македонски рок...

Музика 29.02.24 | 11:33

Поради проблеми со здравјето Адел одложи 10 концерти во Лас Вегас

Светски позната по-пејачка Aдел одложи десет концерти во Лас Вегас. За жал, морам да се смирам и да се одморам од моите концерти во Вегас“, ја започна таа објавата на Инстаграм. Таа...

Музика 09.02.24 | 12:01

По пауза од осум години Адел ќе настапи во Европа

Адел најави дека ќе настапи во Европа првпат од 2016 година, со серија од четири концерти во Минхен, Германија, ова лето. Пред неколку месеци добив покана за летни концерти....

Култура 11.10.23 | 20:07

Дино Имери и тенорот Михаило Арсенски ќе го отворат фестивалот „Златна Лира“

Македонскиот пијанист Дино Имери, кој не случајно критиката го нарекува „волшебник на пијаното“, до крајот на оваа година го очекуваат неколку значајни настани, што...

Култура 26.07.23 | 09:41

МКЦ не заборава: Концерти, изложби, книжевен времеплов, проекција на „Скопје ремикс“ по повод 60 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

ЈУ Младински културен центар и оваа година на 26 јули 2023 организира настан по повод годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје во далечната 1963 година. Самата...

Култура 24.07.23 | 16:29

Со концерт на евергрини во паркот„Ибни Пајко“, започнува „Скопје во пет и седумнаесет“, по повод 60 години од катастрофалниот земјотрес

Со низа културни настани во рамките на проектот „Скопје во пет и седумнаесет“, Министерството за култура се вклучува во одбележувањето на 60-годишнината од катастрофалниот...

Култура 21.07.23 | 09:05

Грчка вечер на „Охридско лето“ со гудачкиот квартет „Емилиос Риадис“

Во рамките на летниот фестивал “Охридско лето”, ќе се одржи грчка вечер со концерт на гудачкиот квартет „Емилиос Риадис“ во петок, 21 јули, во црквата Света Софија во...

Вести 26.06.23 | 19:48

Со голем музички хепенинг заврши 22. издание на Битола Отворен Град

Уметноста и музиката на новата генерација млади луѓе, но и социјалните промени, беа во фокусот на Битола отворен град кој изминатата недела го трансформираше градот...

Музика 31.03.23 | 15:39

Творештвото на музичкиот великан Јонче Христовски на концерти во Битола и Скопје за постарата публика да се потсети, а помладата да се запознае со неговата музика

Во Битола и во Скопје, во организација на битолскиот Камерен оркестар, ќе се одржат два концерта посветени на музичкиот великан Јонче Христовски. Според музичарот Ристо...

Музика 01.02.23 | 12:59

Концертите на Роџер Вотерс во Германија и Полска се откажуваат поради неговите повици музичарите да не настапуваат во Израел и поддршката за Путин

Германската турнеја на поранешниот член на Пинк Флојд, Роџер Вотерс, се соочува со зголемени повици да се откаже, наведувајќи го неговиот се поотворен антисемитизам,...

Култура 21.07.22 | 11:09

Отворено 11. издание на културно – забавното лето „На зајдисонце“ во Трпејца

Синоќа на свечен начин во присуство на голем број посетители – туристи и мештани во Трпејца беше отворено единаесеттото по ред издание на културно – забавното лето...

Музика 04.07.22 | 11:07

Концертна промоција во Битола, Охрид и Скопје на „Најдоброто од Наум“ по повод 35 години кариера на македонската музичка ѕвезда

По повод 35. годишната кариера на македонската и балканска естрада, Наум Петрески и продуцентската куќа АВАРД Промотион, во август ќе го промовираат новото издание „Најдоброто...

Музика 26.05.22 | 13:39

Откажани настапите на „Аеросмит“, Стив Тајлер заминува на рехабитилација

Рок бендот Аеросмит откажа дел од своите настапи во Лас Вегас откако фронтменот Стивен Тајлер отиде на рехабилитација од дрога, објави Би-Би-Си. Тајлер (74) „доброволно...

Музика 22.05.22 | 16:38

Безвременскиот и магичен звук на култниот светски музички феномен Dead Can Dance на Таксират Фестивал

DEAD CAN DANCE конечно пристигнуваат во Скопје! Македонската публика за прв пат ќе има прилика да ужива во безвременскиот и магичен звук на култниот и единствен светски музички...