Ознака: концерти
Патувања 06.05.20 | 13:32

„Туризмот на респиратор“-меѓународна онлајн конференција

Свесни за претстојните, многу сериозни економски последици, а кои стануваат сѐ поочигледни со намалувањето на пандемијата на корона вирусот во бројни земји во светот,...

Скопје 15.04.20 | 23:15

Како звучат 14.500 денари за еден час со кои Шилегов „ги забавува скопјани“

Љупа Ангелов алијас Лепи Џони е првиот македонски музичар што направи маалски концерт на отворено, во рамки на проектот  „Култура во време на Корона“ на Град Скопје...

Македонија 12.04.20 | 21:43

Цветанова: Здравствени работници молат за опрема, луѓе остануваат без работа, а Град Скопје…

Ве молам кажете дека се шегувате, им порача порашната министерка за култура Ганка Цверанова на Град Скопје и градоначалникот Петре Шилегов, по веста дека од наредната...

Култура 13.03.20 | 13:27

Филхармонија ги откажа концертите до крајот на март

Филхармонија соопшти дека сите концерти до крајот на месецот се откажани. Согласно новонастанатата ситуација во нашата земја и водејќи се од најновата препорака од...

Култура 07.03.20 | 17:06

„Овде е добро“ почнува вечерва во МКЦ

Вечерва со почеток од 20 часот во МКЦ почнува првиот настан од иницијативата „Овде е добро“. ОВДЕ Е ДОБРО е иницијативa која има намера да поттикне дискусија, пред се...

Музика 13.02.20 | 13:36

Влатко Лозаноски заминува на голема концертна турнеја во Америка и Канада

Влатко Лозаноски – Лозано на почетокот на март заминува на голема турнеја во Америка и Канада, информираат неговите соработници и додаваат дека Лозано ќе одржи неколку...

Култура 08.02.20 | 13:39

„Петар Пан“ во Опера, „Штурецот и мравката“ во Филхармонија

Најмладите денеска од 12 часот може да ја гледаат балетската претстава „Петар Пан“ во Националната опера и балет или да го посетат концертот „Штурецот и мравката“...

Музика 17.12.19 | 12:10

Масимо Савиќ со два концерти во Македонска филхармонија

По пауза од три години, најквалитетниот пејач на Балканот, без конкуренција, Масимо Савиќ и еден од најомилените изведувачи на македонската публика, доаѓа во Скопје...

Култура 01.10.19 | 13:05

Од денеска Филхармонија е на турнеја во Израел, ќе одржи три концерти

Филхармонијата од денеска до 6 октомври е на турнеја во Израел, каде што ќе одржи три концерти и тоа во градовите Ерусалим, Ришон Ле Цион и Од Хашарон. Во Ерусалим ќе настапи...

Култура 27.09.19 | 13:10

Три концерти на Македонската филхармонија со виртуозната израелска виолончелистка Даниеле Акта во Израел

Директорот на Македонската филхармонија, Виктор Илиевски, диригентот од Израел, маестро Јерухам Шаровски и продуцентката Роза Нолчева денеска соопштија дека Македонската...

Култура 15.09.19 | 08:27

Од утре почнуваат „Звуците на чаршијата“

Во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 16, 17 и 18 септември (понеделник, вторник и среда) ќе се одржи традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“,...

Култура 05.07.19 | 14:24

„Фантомски приказни“ в недела на „Скопско лето“

На 07.07.2019, недела, ќе се одржи стенд-ап перформанс на оперски и оркестарски солисти ФАНТОМСКИ ПРИКАЗНИ „SING ALONG“ по музика на А.Л. Вебер и лирика на Ч. Харт, со почеток...

Музика 03.06.19 | 13:16

Дуети меѓу музичките ѕвезди на Македонија и Бугарија на претстојниот фестивал „One love tour“

Патувачкиот караван на фестивалот One Love Tour трета година по ред ќе се одржи од 20 јули до 5 октомври во 7 града во Македонија и Бугарија, односно во Скопје, Струмица и Крива...

Култура 24.03.19 | 14:47

Каква е оваа публика? Премногу некултура и непочитување на концертите на Бреговиќ и Миленковиќ

Изминатиов викенд Скопје беше домаќин на два исклучителни концерти. Едниот во арената „Борис Трајковски“, другиот во Македонската филхармонија. Извонредни музичари,...

Култура 30.12.18 | 13:26

Симон Tрпчевски со концерт во Хановер на 1 јануари ја почнува 2019 година

Со два новогодишни концерти на 1 јануари нашиот пијанист од светски глас Симон Трпчески ќе ја започне новата година. Тој ќе настапи во Хановер на покана од хрватскиот...