Ознака: клуб Ванчо Михајлов
Македонија 31.10.23 | 12:25

За ВМРО-Народна судењето на претседателот на клубот „Ванчо Михајлов“ од Битола e политички монтиран процес

Партијата ВМРО-Народна партија на експремиерот Љубчо Георгиевски смета дека судењето во Битола на долгогодишниот член на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, како претседател...

Македонија 04.08.23 | 15:50

Џабе затворањето: Kлубoт „Ванчо Михајлов“ повторно е активен и ги навредува Македонците

Бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ кој ги наруши односите меѓу двете земји повторно е активен.На неговото отворање дојде тогашниот бугарски премиер Кирил Петков и потпретседателката...

Естрада 21.04.23 | 12:21

Ламбе Алабаковски: Радосен и среќен сум што го запалив клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола

Пејачот Ламбе Алабаковски за првпат во јавноста зборува за палењето на бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола во Бомбакис поткаст. Алабаковскибил радосен...

Македонија 24.02.23 | 14:09

Законот за здруженија на граѓани важи за сите нагласува Ковачевски

Законот за здруженија на граѓани не е само за еден тип на здруженија на граѓани, туку за сите здруженија на граѓани што треба да ги исполнат условите. Оние здруженија...

Македонија 19.02.23 | 17:33

„Иван Михаилов“ нема да го смени името, порача претседателот на бугарскиот клуб

Културниот центар „Иван Михаилов“ нема да го смени името, изјави претседателот на културниот центар Лупчо Георгиевски по повод истекот на рокот за промена на имињата...

Македонија 23.01.23 | 22:41

Грчева предупредува: „Ванчо Михајлов“ во Битола се полни со книги, никој не знае какви се и што содржат

„За жал живееме во една држава во која што не се казнува еден огромен криминал кој што ни се случува, една држава која што држи затвореници за 27-ми април со години во...

Македонија 15.12.22 | 13:26

Пендаровски бара „Цар Борис“ и Ванчо Михајлов“ да си ги променат имињата

Постоењето на бугарските клубови во земјава не е спорно, но тие  треба да се усогласат со законот за здруженија во однос на нивните имиња, за што течат роковите, вели...

Македонија 29.11.22 | 12:13

„Ванчо Михајлов“ не го смени името и статутот, јавното обвинителство е на потег

 Клубот „Ванчо Михајлов“ од Битола не ги отстрани спорните содржини од социјалните мрежи иако рокот за тоа истече, а денеска истекува и рокот за останатите препораките...

Македонија 16.11.22 | 10:16

Мицкоски: Треба да се затворат сите бугарски клубови па и „Ванчо Михајлов“, нови не треба да се дозволат

Мицкоски за „Република“ ги разјаснува дилемите кои се појавија во јавноста дали побарал затварање на клубот „Ванчо Михајлов“ или само на „Цар Борис“. Затворањето...

Македонија 14.11.22 | 09:13

ВМРО-ДПМНЕ со барање до власта: Пред да зборуваме за Михајлов, СДСМ да си расчисти во коалицијата за неговото лик и дело

Ја разбираме нервозата во СДС фатени во криминали и со извршени предаства па сега мора да се занимаваат со лаги и измислици, и да кажуваат работи кои не се кажани, велат...

Македонија 10.11.22 | 16:21

Уставниот суд оформи предмети за „Ванчо Михајлов“ и Цар Борис“

Уставниот суд денеска информира дека поради интерес на повеќе медиуми и организации оформен е предмет во кој се оспорени Статутот и Програмата на Здружението „Културен...

Балкан 04.11.22 | 09:38

Бугарското МНР негодува што „Цар Борис и Ванчо Михајлов“ може да бидат затворени

Министерството за надворешни работи (МНР) на Бугарија преку соопштение изрази загриженост дека со измените на законите за здруженија и фондации и за политички партии...

Македонија 03.11.22 | 09:56

Што предвидуват измените на законот: „Ванчо Михајлов“ и Цар Борис“ имаат три месеци да го сменат името и стaтусот, во спротивно ќе бидат избришани од регистарот

Без ниту еден глас против, ниту воздржани, пратениците и од власта и од опозицијата со 67 гласови „за“ вчера ги изгласаа измените на Законот за здруженија и фондации,...

Македонија 30.10.22 | 10:14

Училиштето демантира: Учениците биле во Бугарија да воспостават Еразмус + соработка

Категорично ги отфрламе дезинформациите за присуство на ученици од техничкото училиште од Битола во Бугарија. Во Софија бевме отидени јас и заменикот директор Здравковски...

Македонија 28.10.22 | 18:44

Мицкоски: Бугарија отвора клубови на фашистички соработници, Македонија промовира неспорен историски лик кој обединувал

Отворањето на македонскиот клуб во Бугарија е одлична можност државниот врв да се обедини и да дојде заедно со мене таму, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Балкан 19.08.22 | 10:28

Бугарските власти непријатно изненадени зошто се истражува отворање на бугарски здруженија

Внимателно следиме – вака вршителот на должноста министер за надворешни работи Николај Милков за БНТ ја прокоментира информацијата дека обвинителството во Македонија...

Македонија 09.08.22 | 13:03

Еврејската заедница ќе го проверува потеклото на куќата на клубот „Иван Михајлов“

Еврејската заедница на Македонија започна со процедурата пред надлежната институција за да провери дали куќата во која сега е сместен бугарскиот културен клуб „Иван...

Македонија 05.08.22 | 13:31

Присуството на бугарскиот конзул на ревизијата на клубот „Ванчо Михајлов“ обид за влијание, смета Комисијат за дискриминација

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) присуството на генералниот конзул на Бугарија, Димитар Иванов за време на извршувањето на најавениот увид...

Македонија 04.08.22 | 22:45

Комисијата за заштита од дискриминација влезе во бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација денес изврши увид во бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ во Битола. Весна Бендевска, член на Комисијата...

Македонија 09.06.22 | 23:57

Се појави видео од наcтапот на Ламбе во Валандово, на снимката се гледаат и неговите раце

Еден ден откако го запали бугарскиот културен клуб во Битола, популарниот битолски пејач, Ламбе Алабаковски настапил на фестивалот „Фолк Фест Валандово“ интерпретирајќи...