Ознака: клуб никола вапцаров
Македонија 02.05.23 | 20:56

По шест месеци и многу контроверзи околу отворањето се затвора клубот „Никола Вапцаров“

Македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград се затвора, соопшти претседателот на градскиот комитет на ОМО „Илинден“ од Благоевград, Атанас Кирјаков. Денеска...

Балкан 12.02.23 | 21:19

Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ од Благоевград ќе поднесе жалба по одбивањето да се регистрира здружението

Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ извести дека им била одбиена регистрација откако на 7 февруари до Агенцијата за регистрација во Благоевград ги доставиле...

Балкан 08.02.23 | 10:58

Напаѓачите на Македонскиот клуб во Благоевград вработени во локално комунално претпријатие

Двајцата мажи приведени од страна на бугарската полиција поради каменувањето на Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во саботата вечерта,...

Македонија 05.02.23 | 20:55

Ковачевски го осуди вандализмот врз македонскиот клуб во Благоевград

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков...

Балкан 05.02.23 | 12:15

ОМО Илинден Пирин бара бугарската полиција да открие кој го искрши стаклото на македонскиот клуб во Благоевград

Организацијата на Македонците во Бугарија ОМО Илинден Пирин бара од тамошната полиција да го истражи случајот со кршењето на стаклото на македонскиот клуб во Благоевград. -Веќе...

Македонија 08.11.22 | 12:16

Oсмани во Софија уште што не ѝ се извини на Бугарија што Македонците отвораат свои клубови

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска е во посета на Софија каде се сретна со привремените власти на Бугарија која има техничка влада. И наместо како...

Македонија 02.11.22 | 21:41

Мицевски: Не случајно се оди со имињата „Цар Борис Трети“ и „Иван Михајлов“, немате сила и храброст да тропнете на маса

Самото име на отворањето на македонскиот клуб во Благоевград со име „Никола Вапцаров“ значи клуб кој ќе значи културно зближување меѓу народите и државите и така треба...

Балкан 02.11.22 | 20:05

Клубот „Никола Вапцаров“ е дело на македонските служби, обвини бугарскиот дипломат Велизар Енчев

Бугарски новинар, политичар и дипломат Велизар Енчев денеска изјави дека финансирањето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, како и на здружението...

Македонија 01.11.22 | 00:19

Николоски: Ковачевски ѝ рече на Мизрахи дека ќе оди во Благоевград, но го немаше, Бугарите го потсетиле какви обврски презел

Власта има дадено ветувања кои сега мора да ги реализираат, а едно од ветувањата е дека ќе ја променат суштината на македонската држава, македонскиот јазик, македонската...

Македонија 31.10.22 | 23:17

Османи: Клубот во Благоевград е на штета на Македонците, тие не добија ништо, само ја поларизира бугарската јавност

Немаме ништо против отварање на клубови тука и таму, но според Рамковната конвенција за заштита на правата на малцинствата, граѓаните имаат право на здружување. Контекстот...

Македонија 31.10.22 | 12:30

Јорданов: Видно беше дека граѓаните на Благоевград немаа ништо против овој културен клуб

Вчерашниот настан при отварањето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров” во Благоевград мене како млад човек ми поттикна дилема која видно ме зачуди, како и ме инспирираше...

Балкан 31.10.22 | 09:17

Стојков: Отстранувањето на букви од натписот на клубот е дело на бугарски хулигани

Oткако слегнаа впечатоците од отворањето на македонскиот клуб во Благоевгад на сите еден детал им остави впечаток-а тоа е фалењето на букви во натписот на клубот. Уште...

Македонија 31.10.22 | 08:58

Ковачевски дезертираше и од отворањето на македонскиот клуб во Благоевград

Ковачевски дезертираше од отворањето на Македонскиот клуб во Благоевград, не сакаше да ги штити националните интереси.Дезертерот Ковачевски единствено што знае е...

Македонија 30.10.22 | 20:21

Апасиев: „Флашката“ со фашистичките песни од Благоевград е во сигурни раце

На чист б’лгарски јазик, ФЛАШКА значело УСБ 🥳 Епа, “флашката” со фашистичките песни од Благоевград е во сигурни раце. Истата ќе биде прописно форматирана. 😉 На...

Македонија 30.10.22 | 18:42

Полицијата во Благоевград денес лично ја предводел бугарскиот министер за внатрешни

Во Благоевград во текот на целиот ден беше присутен и министерот за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, кој оперативно ги водеше акциите на локалната полиција,...

Македонија 30.10.22 | 17:43

Мицкоски: Денес како политичари можевме да направиме едно единство за македонскиот народ, ама ете Владата не дојде

Денес како политичари можевме да направиме едно единство, но за жал изостана таа можност за единство бидејќи Владата не присуствуваше денеска тука. Кога ќе се одлучат...

Македонија 30.10.22 | 16:51

Бугарската полиција ја претресуваше екипата на „Канал 5“, им барале и пасоши

Екипата на „Канал 5“ беше детално претресена од бугарската полиција во центарот на Благоевград во обид да стигне до македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“,...

Македонија 30.10.22 | 16:33

Мицкоски: Ако навистина има пријателство и добрососедство, зошто на отворањето не дојде претставник од владата како што бугарски политичари дојдоа во Битола и Охрид?

Македонците од Бугарија се соочуваат со големи проблеми и тоа не е тајна, доказ за тоа што ниту една пресуда од Судот за човекови права во Стразбур за кршење на нивните...

Македонија 30.10.22 | 16:21

„Кончита Вурст“, „Предател“: Апасиев физички нападнат во Благоевград

На денешното отворање на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, претседателот на Левица – Димитар Апасиев беше физички нападнат од, како...

Македонија 30.10.22 | 16:12

Ковачевски: Мило ми е што Мицкоски и Апасиев може слободно да одат и да се радуваат на културен клуб во Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска рече дека тоа што македонски граѓани денеска може слободно да одат и да се радуваат на културен клуб во Бугарија е една од придобивките...