Ознака: Клинички центар
Црна хроника 14.09.21 | 18:04

Нападната вработена во Државната болница

Вчера во 17.30 часот во СВР Скопје, В.Д.(37) од Скопје пријавила дека околу 14.00 часот пред една од клиниките на комплекс клиники „Мајка Тереза“, каде била вработена, по завршување...

Економија 01.07.21 | 20:20

Треба нов Клинички центар, но не таква пљачка каква што турка власта

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во Тема на денот во централниот дневник на ТВ Сител одговарајќи на прашањето дали има некаков...

Црна хроника 15.06.21 | 13:55

Глутница кучиња го тероризираат Клинички, искасан 23-годишен скопјанец

Вчера во 18.00 часот во СВР Скопје, А.Т.(23) од Скопје пријавил дека во кругот на Комплексот клиники „Мајка Тереза“ бил каснат од куче скитник. Порблемот со кучињата скитници...

Македонија 09.06.21 | 14:20

Самостојниот синдикат на Клинички бара СДСМ да го исполни ветувањето во кампањата и да ги зголеми платите во јавносто здравство за 40 отсто

Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар соопшти дека очекува да се реализира ветувањето на СДСМ во изборната кампања за 40 отсто зголемување на платите во јавното...

Македонија 03.06.21 | 13:56

Зафировски: Србија покрај клиничкиот, прави и дисперзиран здравствен систем, само Филипче и Заев градат ист клинички за повеќе од половина милијарди евра

Владата на СДСМ, предводена од Зоран Заев и Венко Филипче е во нов поход по провизии. За новиот клинички центар што го планираат немаат проект, освен физибилити студија...

Македонија 02.06.21 | 10:42

Истиот Клинички центар во Скопје кој не е ни почнат чини четири пати повеќе од тој во Белград

Изградбата на Клинички центри е главна тема во Србија и во Македонија. Разликата е во тоа што тој во Белград се гради наголемо а во Скопје е само лист хартија. Власта...

Македонија 02.06.21 | 09:50

Мицкоски за изградбата на клиничкиот центар: Слично е, ама разликата е речиси 400 милиони евра

Слично е, ама разликата е во цената, и тоа голема разлика од речиси 400 милиони евра. 4 години украден живот. Доста е!напиша на Фејсбук, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Македонија 01.06.21 | 14:10

Мицкоски: Има разлика меѓу клиничкиот во Скопје и Белград, во Србија се гради, а Филипче има само физибилити студија од 30 страни како покритие за кражба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција на тема нов клинички рече дека министерот за здравство, Венко Филипче е за едно во право...

Македонија 31.05.21 | 20:06

Србија гради ист клинички центар: 1000 кревети за нив чинат 125 милиони евра, за Заев половина милијарда

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешниот Дневник на Сител телевизија истакна дека хибридниот режим на СДСМ и Заев ќе гради Клинички центар кој е...

Македонија 21.05.21 | 16:15

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи криминално решение на Владата за нов Клинички

Доколку власта не би била толку криминална, ние би можеле да се договориме како граѓаните можат да добијат навремена и современа здаравствена заштита, рече лидерот...

Македонија 14.05.21 | 12:26

Сè друго освен нов клинички центар е парцијално решение, рече Филипче по средбата со поранешните министри

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешата прес-конференција информираше за состанокот со претходните министри за здравство во врска со проектот за новиот...

Македонија 09.05.21 | 09:24

СДСМ бара ВМРО-ДПМНЕ да се извини за Клинички центар

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ упорно го блокираат Законот со кој државата по цели 80 години ќе добие нов, современ Клинички центар. ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски наместо...

Македонија 09.05.21 | 08:44

Новиот Kлинички на Филипче е лажен, кај него реални се само провизиите

Нов Kлинички центар е потребен и ќе има, ама Венко Филипче и Зоран Заев тоа нема да го прават на грбот на граѓаните, нема да го пљачкаат народот. ВМРО-ДПМНЕ е за нов Клинички...

Македонија 08.05.21 | 13:42

Мицкоски: Сите земји од светот ги набавуваат вакцините од 25 до 35 долари, а Македонија ги плаќа над 60 долари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес ги посети жителите на градот Делчево. При посетата беше дадена и изјава во однос на неколку теми, меѓу кои и на...

Македонија 08.05.21 | 12:48

Мисајловски: Во мај 2021 година, нема ниту Клинички, ниту ништо- СДСМ сушат лажат

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски хронолошки ги наброја ветувањата на СДСМ за изградбата на Клиничкиот центар. Ветувањата почнале во април 2017 година,...

Македонија 08.05.21 | 12:22

Петровска: Дали ВМРО-ДПМНЕ сака да гради нов Клинички центар на плацот на Самсоненко?

За жал, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се откажуваат од блокада на Законот со кој државата ќе добие нов, модерен Клинички центар по цели 80 години. Наместо да застане зад...

Македонија 07.05.21 | 22:07

Мицкоски до Филипче: Од одличен хирург, надежен министер да завршиш како кловн на Зоран Заев е голем личен пораз

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски му посочи на министерот за здравство, Венко Филипче дека достоинството нема цена. Од одличен хирург, надежен министер да завршиш...

Македонија 07.05.21 | 22:03

Филипче: Изградбата на нов, современ и функционален Клинички центар во Скопје ќе гарантира високо квалитетни здравствени услуги

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот фејсбук профил напиша: – Опозицијата со парцијални документи што ги презентира во јавноста сака да ја искриви сликата...

Балкан 05.05.21 | 16:07

Дванаесет анестезиолози дадоа отказ

Дванаесет анестезиолози од Универзитетскиот клинички центар во Сараево поднеле барање за раскинување на договорот бидејќи не се задоволни од условите за работа и...

Македонија 30.04.21 | 18:17

СДСМ: Христијан Мицкоски нема доблест здравјето на граѓаните да го стави пред неговата партиска фотеља

Пртеседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по средбата со претседателот на Владата Зоран Заев пред еден месец, пред граѓаните вети дека неговите партиски послушници...