Ознака: Клинички центар
Македонија 24.03.24 | 17:18

Изградба на Клинички центар Штип, 6 бесплатни ИН ВИТРО постапки, финансиска помош за прво, второ и трето дете

Програмата на ВМРО-ДПМНЕ Платформа 1198 за претстојните парламентарни избори предвидува низа на мерки со кои ќе се спречи негативниот прираст на населението кој е последица...

Македонија 17.02.24 | 20:00

Проф. д-р Алексиоска-Папестиев: Клиничкиот центар во Скопје беше прекрасно замислен со одобрени средства од Светска банка

Проф.др Ирена Алексиоска-Папестиев во интервјуто за „Република“ проговори за инфраструктурните проблеми со кои се соочува здравството и за ветените но неоставарени...

Економија 15.02.24 | 22:53

Мицкоски: Ќе ја доградиме клиничката болница во Штип и Скопје ќе има нов клинички центар

ВМРО-ДПМНЕ секако планира да ја заврши во мандатот клиничката болница во Штип затоа што е потребна, затоа што е ветувана и врз основа на финансискиот капацитет и буџетските...

Свет 12.02.24 | 20:37

Русија во Мариупол изгради нов модерен клинички центар

Градежните трупи на руската војска изградија модерен медицински комплекс во Мариупол. Со површина од над 33.000 квадратни метри, ова е една од најголемите здравствени...

Скопје 09.02.24 | 17:53

600 нови паркинг места за Клинички центар: Општина Центар го усвои новиот ДУП за локалитет Клинички центар и Геолошки завод

Советот на Општина Центар, на седница го усвои новиот Детален урбанистички план за Градска четврт Ј 21 – локалитет Геолошки завод и локалитет Клинички блок, кој предвидува...

Македонија 07.02.24 | 09:07

Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ветува дека ќе изгради Клинички центри во Штип и Скопје

Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе изгради клинички во Скопје и Штип, со цел достапност на квалитетни здравствени услуги до сите граѓани.Регионализацијата како концепт во здравството...

Македонија 06.02.24 | 09:25

ВМРО-ДПМНЕ ќе гради нов Клинички центар

Со власта на ДУИ и СДС здравството е во колапс. Никогаш не било полошо. Затоа е потребен целосен рестарт и подобрување во три клучни сегменти во здравствениот систем,...

Македонија 02.02.24 | 13:37

ВМРО ДПМНЕ ќе гради нов Клинички центар

Седум години власт на СДС и ДУИ резултираше со уништен здравствен систем, незадоволни лекари и граѓани кои ја изгубија довербата во најхуманиот ресор. Затоа на здравствениот...

Македонија 11.12.23 | 19:06

Реорганизацијата на Клинички центар ќе биде до крај на мај или почеток на јуни исднава година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за здравство Фатмир Меџити велат дека укинувањето на организациските директори на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ и тамошната...

Здравје 01.12.23 | 09:35

Велика Британија изразила подготвеност финансиски да помогне во изградба на Клиничкиот центар во Македонија

Министерот за здравство Фатмир Меџити во рамки на работната посета на Обединетото Кралство остварил средба со министерот за извоз, оддел за бизнис и трговија Лорд Малколм...

Македонија 01.12.23 | 08:38

Велика Британија е подготвена да помогне во изградбата на нов клинички центар во Скопје

Подготвени сме да дадеме поддршка при финансирање на проектот за изградба на нов Универзитетски клинички центар, изјавил министерот за извоз, оддел за бизнис и трговија...

Здравје 29.11.23 | 09:08

Меџити на средби во Лондон за планирање на следните активности за изградба на новиот Клинички центар

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити е во работна посета на Обединетото Кралство, кадешто вчера оствари средба со специјалниот претставник на премиерот на Обединетото...

Црна хроника 10.11.23 | 19:37

Двајца од повредените во сообраќајката на патот Велес-Извор препратени во Клиничкиот центар во Скопје

Двајца од вкупно 16 повредени лица во сообраќајната незгода што се случи попладнето меѓу две комбиња на регионалниот пат Велес – село Извор препратени се на понатамошно...

Македонија 17.10.23 | 18:59

Министерот Меџити: Заедничките служби на Клинички центар ништо не работат, а сите 66 директори треба да се разрешат!

Приорите од првиот ден ми е спојување на клинички центар, што како пример и референтен центар ми е Словенија и Љубљана како клинички центар, истите жители, истата географска...

Македонија 03.08.23 | 18:00

Синдикатот на Клинички и одборот „Хипократ“ се заканија со протест во септември

Никој не смее да има плата пониска од минималната. Ако во регионот медицинските сестри земаат 650 евра, а доктор специјалист и достигнува и до 1 000 евра тоа не е случај и...

Здравје 27.07.23 | 12:19

Меџити: Долгот по раскинувањето на договорот за изградбата на новиот Клинички центар во Скопје пораснал на 20 милиони евра

Долгот по раскинувањето на договорот за изградбата на новиот Клинички центар во Скопје пораснал на 20 милиони евра, колку што треба да се исплатат на италијанската компанија....

Македонија 02.07.23 | 14:03

Николов: Владата на СДСМ и ДУИ ги краде граѓаните, плаќа пенали за неизградба на клинички во Скопје и за скапи странски адвокатски куќи

Владата и министерството за здравство прават се друго, освен да се грижат за здравјето на граѓаните. Како тргнале, Владата на СДСМ и ДУИ веројатно ќе биде единствена...

Македонија 29.06.23 | 20:14

Владата ќе плаќа скапи странски адвокати за евентуално да не плати најмалку 18 милиони евра пенали за неизградениот Клинички

Странска адвокатска компанија ќе ја застапува Македонија во арбитражната постапка за неизградениот Клинички центар, дознава Сител. Обврска на странските адвокати...

Македонија 19.06.23 | 21:02

Николов: Стратешките грешки ги чинат граѓаните многу, не изградбата на клиничкиот во Скопје и Штип засега чини околу 40 милиони евра

Најголемиот проблем во моментов е недостаток на медицински персонал и несоодветна инфраструктура, рече доктор Игор Николов, претседател на Комисијата за здравство...

Македонија 08.06.23 | 17:13

Меџити: За Клинички центар заинтересирани англиска и турска компанија

Клиничкиот центар е проект што останува како приоритетен во мојот фокус. Тоа прашање бара многу подготовки. Заинтересирани се англиска и турска компанија, но и други...