Ознака: Клинички центар
Балкан 05.05.21 | 16:07

Дванаесет анестезиолози дадоа отказ

Дванаесет анестезиолози од Универзитетскиот клинички центар во Сараево поднеле барање за раскинување на договорот бидејќи не се задоволни од условите за работа и...

Македонија 30.04.21 | 18:17

СДСМ: Христијан Мицкоски нема доблест здравјето на граѓаните да го стави пред неговата партиска фотеља

Пртеседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по средбата со претседателот на Владата Зоран Заев пред еден месец, пред граѓаните вети дека неговите партиски послушници...

Македонија 29.04.21 | 18:44

Мицкоски: Проектот на власта за Клинички центар не постои, нашиот предлог е поевтин и пофункционален

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето во Дневникот на МРТ се осврна на неколку теми, меѓу кои и за нов клинички центар. „Проектот клинички центар...

Македонија 29.04.21 | 17:33

Мицкоски: Да за нов Клинички центар ,но не за 503 милиони евра за најкорумпираната влада во Европа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вестите на МТВ истакна дека имаат доволно аргументи за кривични пријави за двајцата пратеници кои во Собранието влегоа...

Македонија 15.04.21 | 14:46

Заев сакал да гради клинички центар со еврообврзница, но без проект и без закон

Законите за АВМУ и МТВ и Законот за дивоградби биле тема на тет-а-тет средбата меѓу Заев и Мицкоски, информира денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На...

Македонија 01.04.21 | 22:19

Центри во Штип, Битола и Тетово: ВМРО-ДПМНЕ ја напушта идејата за нов клинички во Скопје

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на телевизија 21 во емисијата „Клик плус“ рече дека реформски закони, закони за проекти како оној за...

Балкан 15.03.21 | 14:25

Клиничкиот центар во Сараево e полн, нема место за новозаразените со ковид-19

Директорката на Клиничкиот центар при Универзитетот во Сараево (КЦУС), Себија Изетбеговиќ изјави дека Кризниот штаб на таа институција прогласил вонредна состојба....

Македонија 14.03.21 | 10:58

Мицкоски: Да не се заборави, во 2019 Заев најави изградба на Клинички центар

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска потсети на проектоте кои во 2019 година ги најавуваше заев а се уште не се реализирани. #ДаНеСеЗаборави Posted by Hristijan Mickoski...

Вести 10.03.21 | 18:11

Не постои проектна документација за изградба на Клинички центар, затоа власта не го гради

Сите овие четири години, сè било една голема лага за градбата на Клиничкиот Центар. Никој не им брани уште утре да почнат со градба, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 07.03.21 | 12:12

Филипче ја повика опозицијата да ги повлече 2.000 амадмани за изградба на новиот Клинички центар

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја повикува опозицијата во Собранието да ги повлече 2.000 амандмани со кои е блокиран Законот за изградба на нов Универзитетски...

Македонија 25.02.21 | 10:34

Николов: Проектот на ВМРО-ДПМНЕ за Kлинички центар да го прифатеше СДСМ, подобро ќе се одговореше на ковид-19 пандемијата

Мене што она најмногу ме мачи како лекар е што не гледам како ќе изгледа финалниот проект нов Kлинички, тоа го нема. Сите здравствени работници сакаат модерно здарвство,...

Македонија 21.02.21 | 11:27

Николов: Со контроверзен закон Заев и Филипче сакаат да протнат криминална зделка за нов клинички центар, ВМРО-ДПМНЕ целосно го отфрла

СДСМ и Владата предводена од оваа партија, продолжуваат со концептот на демонтирање на здравствениот систем. Наместо анализа на ново настанатата состојба во здравството...

Свет 13.02.21 | 12:15

Во Будимпешта ќе се гради Клинички центар од светска класа

Во Будимпешта следната пролет почнува изградба на нов огромен клинички центар за кој ќе се инвестираат 835 милиони евра. Се предвидува да биде завршен за 4 години, односно...

Македонија 10.02.21 | 09:07

Да не се заборави: Заев ветуваше изградба на Клинички центар кон крајот на 2019 година

Од серијата на лажни вести кажани како факти, од ветени, а ненаправени работи од страна на власта, наречена „Да не се заборави“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Црна хроника 16.01.21 | 16:43

Приведен скопјанец за нарушување на јавниот редот на паркингот на Клиничкиот центар

Полициски службеници однеле скопјанец на разговор во полициска станица поради тоа што тој го нарашувал јавниот ред на паркингот на Клиничкиот центар. По добиени сознанија...

Скопје 13.01.21 | 23:15

Три години глумат редари на паркингот на Клинички, наплаќаат пари, а полицијата не реагира

„Ало Клинички центар, дали знаете со вашиот паркинг што се случува“, прашува корисник на социјалната мрежа Твитер, кој објави видео на кое може да се забележи како неколку...

Македонија 17.12.20 | 11:31

Со парите од изборите можевте да ја завршите болницата – Филипче „свечено“ пречекан во Штип

Со транспаренти на кои се бара одговорност за смртта на пациентите и потсетување дека со парите од локалните избори можеше да се изгради долговетуваниот клинички центар,...

Македонија 11.11.20 | 13:32

Градежен шут и мајстори: Ова е новиот ковид центар на Филипче

Застрашувачки се сликите кои ги добивме од интерните клиники, поточно клиничката биохемија. Новиот ковид центар на Филипче изгледа како од хорор филм. Градежен шут...

Црна хроника 05.09.20 | 18:20

Девојката го донела момчето на Клинички, починал за неколку минути

Вчера вечер во 23 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ бил донесен 30-годишниот Ф.В. од Скопје, а во 23.15 часот била констатирана смрт. Починатиот,...

Здравје 03.09.20 | 09:48

Новиот Клинички центар ќе чини 450 милиони евра

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија најави дека во новиот четиригодишен мандат...