Ознака: Кемал Киличдароглу
Свет 28.05.23 | 22:07

Кемал Киличдароглу по поразот на претседателските избори во Турција: Борбата продолжува

Кандидатот за претседател на турската опозиција Кемал Киличдароглу по поразот на изборите најави дека „борбата продолжува“. – Не можев да ги бранам вашите права,...

Свет 28.05.23 | 20:12

„Бај, бај Кемал“- Ердоган слави победа во вториот круг на претседателските избори

Подржувачите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган почнаа да ја слават победата на претседателските избори. „Да даде Господ, ќе бидам достоен за вашата доверба...

Балкан 28.05.23 | 18:24

Турција: Ердоган во водство со 52,7% наспроти Киличдароглу со 47,3%

Пристигнуваат првите резултати од досега преброените гласови од вториот круг на претседателски избори. Според агенцијата Анка, која објавува резултати од 42 отсто од...

Балкан 16.05.23 | 15:30

Противникот на Ердоган бара поддршка од младите

Соперникот на Реџеп Таип Ердоган на претседателските избори во Турција, Кемал Киличдароглу, во вторникот им се обрати на младите и ги повика да гласаат за него во вториот...

Свет 14.05.23 | 22:27

Ердоган падна под 50 отсто од гласовите според сегашните резултати

Според резултатите на турската државна новинска агенција Анадолу, во трката за претседател на оваа земја се преброени 89,24 отсто од гласовите, а актуелниот претседател...

Свет 14.05.23 | 22:08

Киличдароглу: Вечерва нема спиење

Кандидатот за претседател на турската опозиција Кемал Киличдароглу бара од поддржувачите да се подготват за долга ноќ, а луѓето кои работат на изборите да останат на...

Балкан 14.05.23 | 20:20

Неизвесно во Турција: И Ердоган и Киличдароглу објавуваат дека водат

Турските медиуми засега објавуваат различни резултати од денешните претседателски избори во Турција, додека интернет страницата на Изборната комисија не се отвора...

Балкан 14.05.23 | 20:01

Киличдароглу: Ние сме напред

Најголемиот ривал на Ердоган на денешните претседателски избори во Турција Кемал Киличдароглу на Твитер напиша дека води на изборите. – Ние сме напред, напиша Киличдароглу. Главната...

Балкан 14.05.23 | 19:53

Прелиминарни резултати од изборите во Турција: Ердоган во водство пред Киличдароглу

Врз основа на прелиминарните и нецелосни резултати по 43,84 отсто од обработените избирачки места, актуелниот турски претседател Реџеп Тајип Ердоган води на претседателските...