Ознака: кантонизација
Балкан 15.06.19 | 23:29

Хоџа: Можна федерализација на Македонија ако продолжи кон ЕУ без Албанија

Абит Хоџа, докторанд на Институтот за комуникациски науки и медиумски истражувања на Универзитетот „Лудвиг Максимилијан“ во Минхен и предавач на универзитетот во...

Македонија 13.06.19 | 19:39

Законот за попис е доказ за тајното редефинирање на Македонија

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вели дека предлог законот за попис е доказ дека во Мала Речица во седиштето на ДУИ меѓу двата круга на изборите се случила...

Македонија 11.06.19 | 11:21

Тиранската се враќа на голема врата: Удрил ли Заев потпис за уште еден голем пораз?

Победата на Стево Пендаровски во вториот изборен круг е тешко заработена и на грбот на целата држава. Сметката ќе ја платат и оние кои гласале за него, а и оние кои не...

Македонија 09.05.19 | 18:27

Следува кантонизација или федерализација на Македонија како заокружување на Пржинскиот договор

Кантонизација или федерализација може навистина да биде следниот чекор во процесот на актуелната поларизација која вклучува и интра и меѓуетничка поделба, смета Ханс...