Ознака: канабис
Македонија 21.10.20 | 15:18

Власта е решена да направи измени за декриминализација на канабисот

Во однос на новинарското прашање за декриминализација и депенализација на канабисот, портпаролот Арсовски истакна дека Владата е подготвена суштински да пристапи...

Скопје 19.10.20 | 18:33

Достовски: Се случувало полицаец кој користи канабис, да ме апси за џоинт

Јас одговорно тврдам дека повеќето од луѓето кои ги носат законите кај нас веќе користат канабис. Се случувало полицаец кој користи канабис да ме апси за џоинт. Тоа мора...

Македонија 14.10.20 | 15:44

Заев: Со законски измени ќе овозможиме извоз на цвет од канабис

Секоја криза е нова можност, а инвестициите го потврдуваат тоа. Чест ми е што присуствував на отворањето на новиот производствен капацитет на НЈСК Холдинг, во индустриската...

Црна хроника 25.09.20 | 23:00

Обвинителство отвори истрага во врска со стеблата канабис откриени во Визбегово

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за кои постои основано сомнение дека сториле кривично...

Црна хроника 24.09.20 | 19:28

Откриена мини лабораторија и стебла канабис во Визбегово

По претходно добиени оперативни сознанија денеска околу 15 часот Единицата за недозволена трговија со дрога-СВР Скопје, во скопско Визбегово извршила претреси во дом...

Македонија 18.09.20 | 14:33

Стоилковски: Луѓе на Заев легализирале објект за марихуана што не бил ни изграден

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, открива скандал за фирма за призводство на канабис, во сопственост на близок соработник на Зоран Заев, која го изиграла...

Црна хроника 04.09.20 | 09:57

Прилепчанец одгледувал бавча со канабис, доби 30 дена притвор

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе кривична пријава против Т.Н. (53) од Прилеп поради постоење основи на сомневање за сторено...

Црна хроника 01.08.20 | 13:00

Пронајдени 112 стебла канабис во делчевско

Одделот за криминалистичка полиција при Бирото за јавна безбедност во координација со СВР Штип- Надворешна канцеларија за криминалистички работи Делчево денеска во...

Свет 21.06.20 | 09:00

Израел ќе гласа за легализација на канабисот

Израелскиот парламент денеска треба да гласа за предлог-закон со кој се легализира употребата на канабис, пишува „Ерусалим Пост“. Според израелскиот весник, Кнесетот...

Македонија 14.05.20 | 23:26

Една и за синот на Боро Малборо – во време на пандемија СДСМ доделува лиценци за канабис

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 го запраша портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов дали е информиран дека Владата...

Здравје 03.02.20 | 15:21

Туџаров: Нашиот канабис е со најдобар квалитет во светот

Нашиот канабис е со најдобар квалитет во светот. Македонските производители создадоа цвет со 18 проценти CBD, тоа е светски рекорд. Светски рекорд имаме и во производство...

Македонија 27.01.20 | 12:27

Игор Јанушев: За пусти пари го предаде својот народ, заради власт

На својот фејсбук профил, Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев објави видео и текст за скандалот со канабис. Скандалот со “канабис милионите на Заев” открива...

Свет 24.01.20 | 09:39

На товарен брод во Грција запленети 1,2 тони канабис

На товарен брод во Грција запленети се 1,25 тони канабис. Како што објавија грчките медиуми, бродот пловел од Либан, а бил запленет на грчкото пристаниште Пиреја. Вкупно...

Економија 18.11.19 | 11:42

Дуковски: Канабисот ќе го истуриме пред влада, нека го јадат кравите

Ако итно не се дозволи извоз на канабис, залихите ќе ги оставиме пред влада па нека ги јадат кравите, вели претседателот на здружението на производители на канабис за...

Економија 17.10.19 | 10:53

Само бизнис ги интересира додека умираме и нè апсат

Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци со одредени измени влегува во Собранието и тоа со европско знаменце. Со најновите измени Законот им овозможува...

Македонија 03.10.19 | 22:39

Стоилковски: За Заев децата се “ненормални”? Знае ли човекот што зборува, имате ли чувства бре?

Заев: Убаво е кога ќе видите детенце со епилепсиja веднаш станува нормално со употреба на kaнабис. ???СТАНУВА НОРМАЛНО??? За Заев децата се “ненормални”? Знае ли човекот...

Балкан 01.10.19 | 17:14

Во Грција разбиена меѓународна мрежа на трговија со дрога по морски пат и запленети над еден тон суров канабис

За шверц и трговија на дрога од Албанија кон Турција и обратно, по морски пат, со глисери, грчката полиција и грчката крајбрежна служба уапси четири лица и заплени 1 172...

Економија 18.09.19 | 11:49

Ројтерс: Сите инвестираат во марихуана, а извоз сè уште нема

Новинската агенција Ројтерс објави репортажа за производството на марихуана во Македонија, во која се вели дека, и покрај издадените триесетина лиценци, сè уште многу...

Црна хроника 27.08.19 | 11:22

Во само една недела, трета нива со канабис пронајдена во Блаце

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор Блаце помеѓу вториот и третиот железнички мост на реката Лепенец, на место викано „Чучунска лука“ вчера...

Црна хроника 26.08.19 | 10:24

Пронајдени 260 стебла канабис кај Блаце

Полициската станица за Граничен надзор-Блаце, на место викано „Железнички мост“, вчера пронашла 260 стебла канабис. Увид на местото на настанот извршиле полициски службеници...