Ознака: канабис
Економија 10.02.21 | 16:53

Заев: Нашето поднебје е едно од најпосакуваните за производство медикал канабис

Досега се издадени 61 лиценца за одгледување медицински канабис. Во постапка на лиценцирање се преку 20, а 10 се во постапка на изградба. Тие што се во постапка на лиценцирање...

Македонија 10.02.21 | 09:37

Одземена лиценцата за работа на фабриката за канабис во Крушево, од каде беше украдена дрога

На предлог на Министерството за здравство, Владата на вчерашната седница донесе Одлука за престанување на важењето на одлуката за давање на одобрение за одгледување...

Свет 12.01.21 | 11:02

Градоначалничката на Амстердам сака на туристите да им забрани да влегуваат во кафулињата со марихуана

Градоначалничката на Амстердам, Фемке Халсема, предлага забрана за влез на туристите во познатите кафулиња низ градот во кои се продава марихуана. Голем број туристи...

Економија 30.12.20 | 19:13

Заев планира канабисот да не биде луксуз за богатите: Секој ќе може дома да си одгледува по 2-3 стебла

Премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања најави дека легализацијата на марихуаната нема да значи само привилегија за богатите, туку предвидува секој...

Македонија 26.12.20 | 13:19

СДСМ: Канабис-индустријата носи 250 милиони евра годишно

Како врвни приоритет на новата стратешка рамка „Акција 21“, Владата предводена од СДСМ се поставуваат заложбите за отворање можности за нови економски потенцијали,...

Македонија 23.12.20 | 23:12

Овде нема политика, ова е нешто национално, вели Заев за легализацијата на канабисот

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Економски магазин“ на Алсат М, одговарајќи на прашањето за економските потенцијали на земјата и планираниот развој зборуваше на...

Економија 22.12.20 | 11:35

Заев очекува приход од канабисот од 250 милиони евра идната година

Премиерот Зоран Заев најави декриминализација на поседувањето мали количини марихуана за лична употреба, како и дебата во првата половина од следната година за легализација...

Македонија 18.12.20 | 12:45

Вице Заев: Фабриките за канабис не се мои, на братучедите се

Поради многуте контроверзии, односно веќе формираниот бренд и бизнис, семејството Заеви се’ се почесто на мета на јавноста, а тука покрај премиерот Зоран Заев, голем...

Македонија 03.12.20 | 18:50

Понапред сме и од СЗО: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на законот за опојни дроги и даде можност во делот на медицинскиот канабис,...

Свет 03.12.20 | 09:59

За Обединетите нации канабисот веќе не е најопасна дрога

Комисијата на ОН за наркотици го отстрани канабисот од списокот на најопасни дроги, на кој се наоѓаат и хероинот и синтетичките опијати. Канабисот е опфатен со Единствената...

Свет 02.12.20 | 17:27

ОН го повлече канабисот од листата на „опасни дроги“ и даде легитимност на лековитите својства

По 60 години статус кво, три години научен преглед од СЗО и две години дипломатски дискусии, денес Обединетите Нации (ОН) конечно го повлекоа канабисот од Класа IV на Единствената...

Македонија 21.10.20 | 15:18

Власта е решена да направи измени за декриминализација на канабисот

Во однос на новинарското прашање за декриминализација и депенализација на канабисот, портпаролот Арсовски истакна дека Владата е подготвена суштински да пристапи...

Скопје 19.10.20 | 18:33

Достовски: Се случувало полицаец кој користи канабис, да ме апси за џоинт

Јас одговорно тврдам дека повеќето од луѓето кои ги носат законите кај нас веќе користат канабис. Се случувало полицаец кој користи канабис да ме апси за џоинт. Тоа мора...

Македонија 14.10.20 | 15:44

Заев: Со законски измени ќе овозможиме извоз на цвет од канабис

Секоја криза е нова можност, а инвестициите го потврдуваат тоа. Чест ми е што присуствував на отворањето на новиот производствен капацитет на НЈСК Холдинг, во индустриската...

Црна хроника 25.09.20 | 23:00

Обвинителство отвори истрага во врска со стеблата канабис откриени во Визбегово

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за кои постои основано сомнение дека сториле кривично...

Црна хроника 24.09.20 | 19:28

Откриена мини лабораторија и стебла канабис во Визбегово

По претходно добиени оперативни сознанија денеска околу 15 часот Единицата за недозволена трговија со дрога-СВР Скопје, во скопско Визбегово извршила претреси во дом...

Македонија 18.09.20 | 14:33

Стоилковски: Луѓе на Заев легализирале објект за марихуана што не бил ни изграден

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, открива скандал за фирма за призводство на канабис, во сопственост на близок соработник на Зоран Заев, која го изиграла...

Црна хроника 04.09.20 | 09:57

Прилепчанец одгледувал бавча со канабис, доби 30 дена притвор

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе кривична пријава против Т.Н. (53) од Прилеп поради постоење основи на сомневање за сторено...

Црна хроника 01.08.20 | 13:00

Пронајдени 112 стебла канабис во делчевско

Одделот за криминалистичка полиција при Бирото за јавна безбедност во координација со СВР Штип- Надворешна канцеларија за криминалистички работи Делчево денеска во...

Свет 21.06.20 | 09:00

Израел ќе гласа за легализација на канабисот

Израелскиот парламент денеска треба да гласа за предлог-закон со кој се легализира употребата на канабис, пишува „Ерусалим Пост“. Според израелскиот весник, Кнесетот...