Ознака: камиони
Свет 01.06.23 | 20:55

Полска ја затвори границата за камиони од Белорусија и Русија

Полска денеска ја затвори својата источна граница со Белорусија за белоруски и руски камиони, трактори и тешки возила со приколки и полуприколки регистрирани во која...

Балкан 28.09.22 | 13:43

Во Србија покрената иницијатива за забрана камионите да престигнуваат на автопатиштата

Српскиот министер за сообраќај Томислав Момировиќ денеска изјави дека по анализа на компаративните практики и различни „пилот“ проекти, мистерството испратило иницијатива...

Свет 19.04.22 | 23:00

Колона од руски камиони долга 80 километри заглави на граница во обид да ја напушти ЕУ поради санкциите

Последниот пакет санкции од Европската Унија кон Русија вклучува и забрана за движење на руски и белоруски камиони на територија на Унијата, освен оние кои превезуваат...

Свет 10.04.22 | 12:03

На товарни камиони од Русија и Белорусија им е забранет влезот во ЕУ

Земјите од Европската Унија, кои граничат со Русија и Белорусија, забранија влез на камиони регистрирани во тие две земји, кои превезуваат одредена стока. Руската царинска...

Македонија 10.03.22 | 09:56

Имате пет минути да ја напуштите државата, им рекле на двајцата македонски возачи чии камиони ги запленија украинските граничари

Двајца македонски возачи на камиони, кои по речиси две недели чекање на границата меѓу Украина и Полска, добиле дозвола да излезат од државата, меѓутоа без нивните камиони,...

Сервиси 01.03.22 | 09:01

Забрана за камиони на патот Маврово – Дебар

Од 08.00 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар поради интензивни врнежи од снег, соопшти АМСМ. Сообраќајот...

Сервиси 27.02.22 | 17:02

Укината забраната за движење на камиони на Ѓавато

Од 14 часот е укината забраната за движење на тешки моторни возила на патниот правец Ресен-Битола, превој „Ѓавато“ и обратно, соопшти АМСМ. Забраната за сообраќај за...

Сервиси 22.02.22 | 17:39

Укината забраната за сообраќај на камиони на патот крак Маврово – Дебар

Од 15.30 часот е укината забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, информираа од АМСМ. Засега останува во сила забраната за...

Сервиси 24.01.22 | 09:51

Укината забраната за камиони на Стража

Од АМСМ известуваат дека од 08:40ч. е укината забраната за ТМВ на патниот правец Кичево – Гостивар на превој Стража Останатите активни информации: ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ НА...

Црна хроника 04.01.22 | 11:59

Камиони од Мала Речица со фалсификувани документи сакале да ја напуштат Македонија

Денеска (04.01.2022), полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село извршиле контрола во две товарни возила, со тетовски регистарски...

Сервиси 30.11.21 | 08:45

Забрана за камиони на Стража, Ѓавато и на патните правци Кичево-Охрид, Тетово-Попова Шапка и Маврово-Дебар

Од 07:15 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила и на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека. Забранa за камиони има и на...

Економија 21.11.21 | 13:24

Наскоро ќе почне полагањето за сертификати на возачи на камиони преку електронскиот систем

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави дека полагањето за сертификати на возачи преку електронскиот систем ќе почне многу наскоро, односно во текот...

Црна хроника 19.11.21 | 14:28

Судир на два камиона кај Дреново, во близина на бензинска пумпа

Две товарни возила учествувале во сообраќајката што денеска се случи на патниот правец Росоман – Прилеп.  Според информациите на “Фактор“ сообраќајката се случила...

Сервиси 26.01.21 | 09:16

Забрането движење на камиони на патот Маврово – Дебар

Поради интензивни врнежи од снег, од синоќа во 23.10 часот е воведена забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар. Сообраќајот на...

Црна хроника 14.01.21 | 13:11

Со години нерегистрирани камиони од фирмата на Нефи Усеини фатени од МВР

Неодамна полицијата фатила три големи камиони-миксери за бетон, сопственост на фирмата на поранешниот охридски советник од ДУИ Нефи Усеини, кои не биле регистрирани...

Скопје 23.12.20 | 22:48

Камиони истураат шут во заштитената зона во Карпош, во петок протест пред „Ситимол“

Фотографии од камиони кои истураат шут во заштитната зона на кејот на Вардар во Карпош 4, денеска беа споделени во групата „Заедно, за заштита на зеленилото во Карпош“,...

Македонија 05.11.20 | 15:05

Арсовски: Дали високи функционери на МВР правеле притисоци за прикривање на шверцот со брендирана стока на фирма блиска до Заеви?

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски на прес-конференција ги повика СДСМ, МВР, но и премиерот Зоран Заев да одговорат на низа прашања кои ги постави тој. На веста...

Економија 08.10.20 | 14:09

Општините во Македонија за две години потрошиле два милиони евра за купување моторни возила и камиони

Во периодот од 2017 до 2019 година, општините Македонија потрошиле вкупно околу 2 милиони евра или 140 милиони денари за набавка на моторни возила и камиони, објави Ценарот...

Црна хроника 28.08.20 | 12:08

Потпалувачите на камионите во Бутел фатени на камери?

Три лица биле снимени од безбедносните камери како тајно се приближувале кон четирите камиони и намерно ги запалиле, трага која ја испитува полицијата, дознава „Алсат...

Црна хроника 27.08.20 | 12:21

МВР со детали за изгорените камиони во Бутел

Вчера околу 30 минути пред полноќ во било пријавено дека во Скопје на ул.“Александар Урдарески“ на плац за камиони биле опожарени три камиони влекачи со полуприколки,...